У івано-франківських дітей забрали молочну кухню

З 1-го травня у Франківську закрилася молочна кухня - та, що за останніх сорок років вигодувала два десятки поколінь. Батьки дітей, які зараз отримують спеціальні продукти з молочної кухні, - в розпачі. Їх можна зрозуміти. По-перше, особлива за якістю і дією їжа готується тільки тут. Нічим іншим її не замінити. По-друге, в середовищі батьків і медиків циркулює інформація, що молочну кухню просто ліквідують. Начебто, хтось дуже впливовий і грошовитий зацікавився площею цього закладу. Ласий шматок - майже сто «квадратів» - розміщений в самому центрі міста, біля готелю «Надія». Дітям і їх батькам варто поспівчувати.

 

 

Без варіантів

 

«Я не знаю, що ми будемо робити без продуктів з молочної кухні», - каже Олександр Карп'юк, батько півторарічного Володика. Вже майже рік родина отримує на кухні молоко, сиркову (ацидофільну) пасту і кефір для сина. «Педіатр виписала нам рецепт на спеціальне харчування, коли у дитини були проблеми з животиком, - розповідає тато. - Саме тоді ми почали пригодовувати малюка. Завдяки кефіру та сирку у нього налагодилося травлення, з'явився апетит. Ці продукти вносять корисну мікрофлору в кишечник дитини».

 

Без консервантів, емульгаторів, стабілізаторів та іншої хімії - саме такі продукти, насичені корисними для травлення бактеріями, робить молочна кухня. Їх отримують дітки від шести місяців до трьох років. Призначають передовсім тим, хто потребує лікування чи реабілітації травної системи. Спеціальну їжу з молочної кухні приписують також після терапії антибіотиками, після різного роду оперативних втручань, тяжкохворим.

 

 

Серед тих, хто користується цими послугами, чимало малозабезпечених родин, багатодітні. Дітки з такий сімей отримують молоко і каші з кухні безкоштовно. «Навіть платячи за продукти, ми витрачаємо значно менше, ніж купували би їх у магазині, - зазначає Олександр. - Про якість і говорити нічого. Де ще можна знайти натуральні молочні продукти для немовлят? Син завжди їсть принесене з молочної кухні із задоволенням. І ніколи не було жодних проблем!»

 

 

На ремонт

 

Про проблеми Олександр заговорив невипадково. Він пояснив, що має на увазі «донецький слід», який, на його думку, призвів до закриття закладу. Місяць тому в Донецьку після споживання їжі з тамтешньої молочної кухні в лікарні міста з діагнозом «гостре отруєння» потрапили шістдесят дітей. Головний санітарний лікар Донецької області Віктор Денисенко повідомив, що причиною масового захворювання малюків стали порушення: до приготування і фасування сиру залучили допоміжних працівників кухні, які за санітарними нормами не мали права працювати з продуктами. Після цього шквал перевірок молочних кухонь прокотився по всій Україні.

 

Два тижні тому санепідслужба побувала й у франківській молочній кухні. Результатом перевірки став припис головного санітарного лікаря міста Миколи Недоступа про призупинення роботи закладу.

 

«Попередили, що закривають на ремонт», - повідомила працівниця кухні. Жінка просила не називати її, мовляв, матиме неприємності. «Навряд чи кухня буде працювати далі, - сказала вона. - Ми вже давно чуємо про те, що наше приміщення комусь там припало до вподоби. Хтось, певно, наклав лапу. Бо виглядає так, що молочну кухню кілька років доводили до зубожіння...»

 

«Принаймні халати, шапочки та засоби гігієни для роботи працівники кухні купують за свої гроші», - додав Олександр Карп'юк. Чоловік, який постійно отримував харчування на кухні, довідався про це від різних людей, що там працюють.

 

 

Певна невизначеність?

 

Франківська молочна кухня - міський заклад. Підпорядковується дитячій міській лікарні (що на Чорновола). «Санепідстанція з 1-го травня призупинила роботу молочної кухні до вирішення питання про ремонт і заміну обладнання, - пояснила головний лікар міської дитячої лікарні Неля Ходак. - Ситуація така, що капремонт не робили останніх десять років. Був тільки косметичний. Рівень фінансування дозволив за цей час замінити шафу-холодильник, поставити бойлери, зробити туалет і душові для працівників. Потрібно ж набагато більше. Все обладнання кухні, на якому готують для дітей, працює від часу її відкриття - чотири десятки років. Грошей для його заміни не виділялося. Може, тепер, коли кухню закрила санстанція, влада зверне увагу і передбачить гроші...»

 

Колодка на дверях молочної кухні, очевидно, висітиме не один місяць. Адже адміністрації лікарні потрібно скласти кошторис капітального ремонту і реконструкції закладу, подати його головному лікареві міста. Той мав би винести питання на розгляд депутатської комісії і сесії міської ради. Бо якраз у сесійній залі затверджують видатки на «міську медицину» і постатейний розподіл коштів. Добре, коли діти й онуки десятка-другого депутатів міськради «приписані» до молочної кухні. Інакше адміністрації лікарні порадять, як це часто буває, шукати спонсорів. Може, порекомендують, до кого звернутися - якраз до того, з «лапою». Бо й справді: таке комерційно розкішне місце - на Незалежності, стіна в стіну бутіки і ювелірна крамниця, двері виходять просто на площу Франка - і якась кухня?! Прикладів із закриттям-переїздом установ і з менш привабливих місць у Франківську достатньо.

 

«Вважаю, що в місті має бути молочна кухня, - зазначила пані Ходак. - Кажу це як педіатр. Кухня готує лікувально-профілактичне харчування передовсім для діток з алергіями, ексудативно-катаральним діатезом, диспепсіями, ентероколітами та іншими хворобами травної системи. У мене самої внук до двох років отримував там ацидофільну пасту. Знаю, наскільки це важливо для малюків і батьків. Але зробити щось наразі ми не в силах. Залежимо від мера, депутатів - від фінансування...»

 

Працівників молочної кухні, за словами головного лікаря, на час вимушеного закриття закладу переведуть на роботу в стаціонар міської дитячої лікарні. Редакція газети стежитиме за розвитком подій.

 

Наталія КУШНІРЕНКО

ГК


Коментарі (1)

Денис 2011.05.07, 19:50
На все є кошти тільки для дітей не має.Щоб було більше хворих. 22мл. гривень потратили міські власті на апрат лікарні а для здоровя дітей пару тисяч не знайшли щоб віремонтувати кухню.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2610
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1636 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3709
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5500
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1723
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2140

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

227

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

235

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

427

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

919
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

523
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

802
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2503 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

573
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

908
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4953
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

771
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

700
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

633
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

436
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

763
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

925 2