У івано-франківських дітей забрали молочну кухню

З 1-го травня у Франківську закрилася молочна кухня - та, що за останніх сорок років вигодувала два десятки поколінь. Батьки дітей, які зараз отримують спеціальні продукти з молочної кухні, - в розпачі. Їх можна зрозуміти. По-перше, особлива за якістю і дією їжа готується тільки тут. Нічим іншим її не замінити. По-друге, в середовищі батьків і медиків циркулює інформація, що молочну кухню просто ліквідують. Начебто, хтось дуже впливовий і грошовитий зацікавився площею цього закладу. Ласий шматок - майже сто «квадратів» - розміщений в самому центрі міста, біля готелю «Надія». Дітям і їх батькам варто поспівчувати.

 

 

Без варіантів

 

«Я не знаю, що ми будемо робити без продуктів з молочної кухні», - каже Олександр Карп'юк, батько півторарічного Володика. Вже майже рік родина отримує на кухні молоко, сиркову (ацидофільну) пасту і кефір для сина. «Педіатр виписала нам рецепт на спеціальне харчування, коли у дитини були проблеми з животиком, - розповідає тато. - Саме тоді ми почали пригодовувати малюка. Завдяки кефіру та сирку у нього налагодилося травлення, з'явився апетит. Ці продукти вносять корисну мікрофлору в кишечник дитини».

 

Без консервантів, емульгаторів, стабілізаторів та іншої хімії - саме такі продукти, насичені корисними для травлення бактеріями, робить молочна кухня. Їх отримують дітки від шести місяців до трьох років. Призначають передовсім тим, хто потребує лікування чи реабілітації травної системи. Спеціальну їжу з молочної кухні приписують також після терапії антибіотиками, після різного роду оперативних втручань, тяжкохворим.

 

 

Серед тих, хто користується цими послугами, чимало малозабезпечених родин, багатодітні. Дітки з такий сімей отримують молоко і каші з кухні безкоштовно. «Навіть платячи за продукти, ми витрачаємо значно менше, ніж купували би їх у магазині, - зазначає Олександр. - Про якість і говорити нічого. Де ще можна знайти натуральні молочні продукти для немовлят? Син завжди їсть принесене з молочної кухні із задоволенням. І ніколи не було жодних проблем!»

 

 

На ремонт

 

Про проблеми Олександр заговорив невипадково. Він пояснив, що має на увазі «донецький слід», який, на його думку, призвів до закриття закладу. Місяць тому в Донецьку після споживання їжі з тамтешньої молочної кухні в лікарні міста з діагнозом «гостре отруєння» потрапили шістдесят дітей. Головний санітарний лікар Донецької області Віктор Денисенко повідомив, що причиною масового захворювання малюків стали порушення: до приготування і фасування сиру залучили допоміжних працівників кухні, які за санітарними нормами не мали права працювати з продуктами. Після цього шквал перевірок молочних кухонь прокотився по всій Україні.

 

Два тижні тому санепідслужба побувала й у франківській молочній кухні. Результатом перевірки став припис головного санітарного лікаря міста Миколи Недоступа про призупинення роботи закладу.

 

«Попередили, що закривають на ремонт», - повідомила працівниця кухні. Жінка просила не називати її, мовляв, матиме неприємності. «Навряд чи кухня буде працювати далі, - сказала вона. - Ми вже давно чуємо про те, що наше приміщення комусь там припало до вподоби. Хтось, певно, наклав лапу. Бо виглядає так, що молочну кухню кілька років доводили до зубожіння...»

 

«Принаймні халати, шапочки та засоби гігієни для роботи працівники кухні купують за свої гроші», - додав Олександр Карп'юк. Чоловік, який постійно отримував харчування на кухні, довідався про це від різних людей, що там працюють.

 

 

Певна невизначеність?

 

Франківська молочна кухня - міський заклад. Підпорядковується дитячій міській лікарні (що на Чорновола). «Санепідстанція з 1-го травня призупинила роботу молочної кухні до вирішення питання про ремонт і заміну обладнання, - пояснила головний лікар міської дитячої лікарні Неля Ходак. - Ситуація така, що капремонт не робили останніх десять років. Був тільки косметичний. Рівень фінансування дозволив за цей час замінити шафу-холодильник, поставити бойлери, зробити туалет і душові для працівників. Потрібно ж набагато більше. Все обладнання кухні, на якому готують для дітей, працює від часу її відкриття - чотири десятки років. Грошей для його заміни не виділялося. Може, тепер, коли кухню закрила санстанція, влада зверне увагу і передбачить гроші...»

 

Колодка на дверях молочної кухні, очевидно, висітиме не один місяць. Адже адміністрації лікарні потрібно скласти кошторис капітального ремонту і реконструкції закладу, подати його головному лікареві міста. Той мав би винести питання на розгляд депутатської комісії і сесії міської ради. Бо якраз у сесійній залі затверджують видатки на «міську медицину» і постатейний розподіл коштів. Добре, коли діти й онуки десятка-другого депутатів міськради «приписані» до молочної кухні. Інакше адміністрації лікарні порадять, як це часто буває, шукати спонсорів. Може, порекомендують, до кого звернутися - якраз до того, з «лапою». Бо й справді: таке комерційно розкішне місце - на Незалежності, стіна в стіну бутіки і ювелірна крамниця, двері виходять просто на площу Франка - і якась кухня?! Прикладів із закриттям-переїздом установ і з менш привабливих місць у Франківську достатньо.

 

«Вважаю, що в місті має бути молочна кухня, - зазначила пані Ходак. - Кажу це як педіатр. Кухня готує лікувально-профілактичне харчування передовсім для діток з алергіями, ексудативно-катаральним діатезом, диспепсіями, ентероколітами та іншими хворобами травної системи. У мене самої внук до двох років отримував там ацидофільну пасту. Знаю, наскільки це важливо для малюків і батьків. Але зробити щось наразі ми не в силах. Залежимо від мера, депутатів - від фінансування...»

 

Працівників молочної кухні, за словами головного лікаря, на час вимушеного закриття закладу переведуть на роботу в стаціонар міської дитячої лікарні. Редакція газети стежитиме за розвитком подій.

 

Наталія КУШНІРЕНКО

ГК


Коментарі (1)

Денис 2011.05.07, 19:50
На все є кошти тільки для дітей не має.Щоб було більше хворих. 22мл. гривень потратили міські власті на апрат лікарні а для здоровя дітей пару тисяч не знайшли щоб віремонтувати кухню.
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. З якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

229
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1586
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

970
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1360 7
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2691
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2047

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

381

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

476

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1411

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1391
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

248
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18157
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1116
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3467
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

828
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10586
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6328
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

979
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

259
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

484
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3085
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

806