У Галичі громаді розповіли, чому варто нарощувати золовідвали Бурштинської ТЕС

ДТЕК Бурштинська ТЕС планує нарощення ще двох ярусів на золовідвалі поблизу села Бовшів. Реалізація проекту викликана виробничою необхідністю складування продуктів спалювання вугілля.

Проект наразі проходить законодавчу процедуру оцінки впливу на довкілля. Про наміри ДТЕК Бурштинська ТЕС нарощувати золовідвал і велася мова 30 травня на громадських слуханнях, де були присутні громади Галича, Бурштина, Задністрянська, Бовшева та прилеглих сіл, представники обласної екологічної комісії та незалежні експерти.

“15 лютого ДТЕК розпочав процедуру оцінки впливу на довкілля, вже готовий звіт з цього питання і він оприлюднений“, – розповіла представниця Міністерства екології та природних ресурсів України Олена Вільчанська, яка і вела громадські слухання.

Слухання відбувались у форматі запитання-відповідь. Директор ДТЕК Бурштинська ТЕС Денис Шмигаль представив доповідь, в якій окреслив всі нюанси нарощування золовідвалу та наголосив на його необхідності -  продовжувати забезпечувати 3 млн українців електроенергією та зберегти робочі місця 3 000 працівникам.

Золовідвали – невід’ємна складова виробничого процесу ТЕС, куди з допомогою системи гідрозоловидалення та системі гідравлічного транспортування складуються відходи спалювання вугілля – золошлакові матеріали.

Бурштинська ТЕС спалює на добу 13,8 тис тон вугілля. Наразі склався брак куди складати в подальшому золу, адже без цієї ланки виробничого процесу ТЕС не може працювати.

Енергетики мають намір наростити 4 та 5 ярус, висотою 6,0 м у межах існуючих золовідвалів №1 та №2. Нарощування не потребує виділення додаткових площ земельних угідь.

Навпаки, загальна площа золовідвалу зменшиться  в з 68, 9м до 31,94м, тобто, більше ніж в два рази. Також в проекті передбачено встановлення сучасної системи пилепригнічення, що дасть можливість постійно зволожувати золовідвал і пил не буде поширюватися на село. Після завершення заповнення, золовідвал буде рекультивовано відповідно до чинних нормативних документів, запевнив енергетик.

“Нарощування золовідвалів №1 і №2 забезпечить безперебійну роботу ТЕС на 5 років. Також у найближчі два роки підприємство планує вжити заходів по озелененню прилеглих територій золовідвалів. Вплив на природні ресурси від нарощування 4-го та 5-го ярусів планується мінімальним”, – каже Денис Шмигаль.

Також проектом передбачена система безперервного поливу золовідвалів проясненою водою задля створення завіси. Всі передбачені заходи дозволять знизити вплив на атмосферне повітря, та забезпечити нормативний стан повітря.

До слова, сума екологічного збору, що сплатила ТЕС за 2016-2019рр до бюджетів всіх рівнів склала 1,1 млрд грн.

Питань і зауважень від громади було багато. До слова, напередодні громадськість разом з ДТЕК проінспектувала золовідвал у Бовшеві, аби місцеві активісти упевнились в дотриманні санітарно-захисної зони від золовідвалу до найближчих населених пунктів.

Були питання і не про золовідвал, адже громадян турбує і викиди з турб. Проте Денис Шмигаль відповів, що на енергоблоках 5, 7 і 10 фільтри повністю реконструйовані, а на енергоблоці №12 капітально відремонтований, є дотримання європейських вимог щодо викидів.

Наприкінці учасники слухання висловили думку, що було б добре не  складувати, а використовувати золу у будівництві доріг, як це робиться у Європі та раціональніше розподіляти екологічний податок, що сплачує станція у бюджети всіх рівнів. Директор зазначив, що ДТЕК перший в Україні зробив дослідження щодо використання золошлаків замість щебню та піску в будівництві доріг. Далі справа за початком будівництва нових доріг.  

«Люди завжди готові почекати, якщо вони знають план і спостерігають процес його реалізацію. Але в мене є питання, які прошу занести в протокол. По -перше, якщо ми говорили про дороги, яка в стані споживати величезну кількість золи, то коли буде пілотний проект цієї дороги, щоб бачити як проект працює? По-друге, скільки кілометрів доріг потрібно для того, щоб використовувати золу без нарощування золовідвалів? І, по-третє,  скільки кілометрів доріг треба зробити для того, щоб використати ту золу, яка лежить зараз у золовідвалах, і так ліквідувати проблему повністю? Якщо на ці питання буде відповідь, то громади разом з підприємством зможуть вимагати від Кабінету Міністрів будувати дороги за новими технологіями. Адже це вирішує проблему цілого регіону», - прокоментував голова Галицької районної ради Павло Андрусяк.

Всі побажання, зауваження та рекомендації громади внесли до протоколу, який буде надалі затверджений Міністерством екології та природних ресурсів України.

Енергетики обіцяють і надалі публічно і відкрито повідомляти про хід облаштування золовідвалу.

Директор станції подякував представникам громад за цивілізований і конструктивний діалог, а також за слушні і суттєві пропозиції до покращення роботи підприємства.


Довідка Фіртки:

Запроектована місткість золовідвалу складає 2 367,63 тис. м куб. при виході золи 700 тис. т/рік або 432,1 тис. м куб./рік. Ця місткість забезпечує складування золошлакових відходів протягом 5,48 року.

Для нарощування 4 та 5 ярусів золовідвалу №2 будуть використані накопичені на ТЕС ресурси золи та шлаку: золи – 1 465,63 тис. м куб., шлаку – 83,17 тис. м куб. Для експлуатації будівельної техніки використовуватимуть паливні ресурси.


31.05.2019 1424
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10893 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1333
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

684
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5826
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1596
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1447

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

524

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1337

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1164

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1063
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

413
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

510
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1448
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

489
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

754
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5798
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

531
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

378
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

697 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1145
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

1001