У Галичі громаді розповіли, чому варто нарощувати золовідвали Бурштинської ТЕС

ДТЕК Бурштинська ТЕС планує нарощення ще двох ярусів на золовідвалі поблизу села Бовшів. Реалізація проекту викликана виробничою необхідністю складування продуктів спалювання вугілля.

Проект наразі проходить законодавчу процедуру оцінки впливу на довкілля. Про наміри ДТЕК Бурштинська ТЕС нарощувати золовідвал і велася мова 30 травня на громадських слуханнях, де були присутні громади Галича, Бурштина, Задністрянська, Бовшева та прилеглих сіл, представники обласної екологічної комісії та незалежні експерти.

“15 лютого ДТЕК розпочав процедуру оцінки впливу на довкілля, вже готовий звіт з цього питання і він оприлюднений“, – розповіла представниця Міністерства екології та природних ресурсів України Олена Вільчанська, яка і вела громадські слухання.

Слухання відбувались у форматі запитання-відповідь. Директор ДТЕК Бурштинська ТЕС Денис Шмигаль представив доповідь, в якій окреслив всі нюанси нарощування золовідвалу та наголосив на його необхідності -  продовжувати забезпечувати 3 млн українців електроенергією та зберегти робочі місця 3 000 працівникам.

Золовідвали – невід’ємна складова виробничого процесу ТЕС, куди з допомогою системи гідрозоловидалення та системі гідравлічного транспортування складуються відходи спалювання вугілля – золошлакові матеріали.

Бурштинська ТЕС спалює на добу 13,8 тис тон вугілля. Наразі склався брак куди складати в подальшому золу, адже без цієї ланки виробничого процесу ТЕС не може працювати.

Енергетики мають намір наростити 4 та 5 ярус, висотою 6,0 м у межах існуючих золовідвалів №1 та №2. Нарощування не потребує виділення додаткових площ земельних угідь.

Навпаки, загальна площа золовідвалу зменшиться  в з 68, 9м до 31,94м, тобто, більше ніж в два рази. Також в проекті передбачено встановлення сучасної системи пилепригнічення, що дасть можливість постійно зволожувати золовідвал і пил не буде поширюватися на село. Після завершення заповнення, золовідвал буде рекультивовано відповідно до чинних нормативних документів, запевнив енергетик.

“Нарощування золовідвалів №1 і №2 забезпечить безперебійну роботу ТЕС на 5 років. Також у найближчі два роки підприємство планує вжити заходів по озелененню прилеглих територій золовідвалів. Вплив на природні ресурси від нарощування 4-го та 5-го ярусів планується мінімальним”, – каже Денис Шмигаль.

Також проектом передбачена система безперервного поливу золовідвалів проясненою водою задля створення завіси. Всі передбачені заходи дозволять знизити вплив на атмосферне повітря, та забезпечити нормативний стан повітря.

До слова, сума екологічного збору, що сплатила ТЕС за 2016-2019рр до бюджетів всіх рівнів склала 1,1 млрд грн.

Питань і зауважень від громади було багато. До слова, напередодні громадськість разом з ДТЕК проінспектувала золовідвал у Бовшеві, аби місцеві активісти упевнились в дотриманні санітарно-захисної зони від золовідвалу до найближчих населених пунктів.

Були питання і не про золовідвал, адже громадян турбує і викиди з турб. Проте Денис Шмигаль відповів, що на енергоблоках 5, 7 і 10 фільтри повністю реконструйовані, а на енергоблоці №12 капітально відремонтований, є дотримання європейських вимог щодо викидів.

Наприкінці учасники слухання висловили думку, що було б добре не  складувати, а використовувати золу у будівництві доріг, як це робиться у Європі та раціональніше розподіляти екологічний податок, що сплачує станція у бюджети всіх рівнів. Директор зазначив, що ДТЕК перший в Україні зробив дослідження щодо використання золошлаків замість щебню та піску в будівництві доріг. Далі справа за початком будівництва нових доріг.  

«Люди завжди готові почекати, якщо вони знають план і спостерігають процес його реалізацію. Але в мене є питання, які прошу занести в протокол. По -перше, якщо ми говорили про дороги, яка в стані споживати величезну кількість золи, то коли буде пілотний проект цієї дороги, щоб бачити як проект працює? По-друге, скільки кілометрів доріг потрібно для того, щоб використовувати золу без нарощування золовідвалів? І, по-третє,  скільки кілометрів доріг треба зробити для того, щоб використати ту золу, яка лежить зараз у золовідвалах, і так ліквідувати проблему повністю? Якщо на ці питання буде відповідь, то громади разом з підприємством зможуть вимагати від Кабінету Міністрів будувати дороги за новими технологіями. Адже це вирішує проблему цілого регіону», - прокоментував голова Галицької районної ради Павло Андрусяк.

Всі побажання, зауваження та рекомендації громади внесли до протоколу, який буде надалі затверджений Міністерством екології та природних ресурсів України.

Енергетики обіцяють і надалі публічно і відкрито повідомляти про хід облаштування золовідвалу.

Директор станції подякував представникам громад за цивілізований і конструктивний діалог, а також за слушні і суттєві пропозиції до покращення роботи підприємства.


Довідка Фіртки:

Запроектована місткість золовідвалу складає 2 367,63 тис. м куб. при виході золи 700 тис. т/рік або 432,1 тис. м куб./рік. Ця місткість забезпечує складування золошлакових відходів протягом 5,48 року.

Для нарощування 4 та 5 ярусів золовідвалу №2 будуть використані накопичені на ТЕС ресурси золи та шлаку: золи – 1 465,63 тис. м куб., шлаку – 83,17 тис. м куб. Для експлуатації будівельної техніки використовуватимуть паливні ресурси.


31.05.2019 1440
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

13584
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1506
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1096
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2122
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3659
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1381

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1782

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

555

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1184

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1347
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

611
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24295
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

539
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

507
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

657
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1546
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

711
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7341
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

657
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1706 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

649
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

557