У Франківську впала остання стіна пивзаводу

У ніч на понеділок, 28 березня, в Івано-Франківську обвалилася стіна однієї з найдавніших міських споруд — солодового цеху пивзаводу, який є пам'яткою промислової архітектури 18 століття національного значення.

 

«Сталося! — так лаконічно прокоментував репортерові «Галицького Кореспонденту» начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури ОДА Андрій Давидюк те, що трапилося з пам'яткою архітектури, і додав: Можна вважати, що ми повністю втратили будівлю старої пивоварні».

 

Нагадаємо, що дві споруди солодового і варного цехів пивоварного заводу, час спорудження яких датується 1767 роком, були розташовані в Івано-Франківську на вулиці Новгородській № 49 та № 28.

 

Комплекс старої Станиславівської броварні був занесений до Державного реєстру пам'яток архітектури національного значення ще в 1979 році.

 

У 2003 році з ініціативи тодішньої міської влади Івано-Франківська (мер — Зіновій Шкутяк) пам'ятку було виставлено на приватизаційний аукціон. За смішну тепер суму (100 691 гривню) солодовий цех броварні придбав приватний підприємець, який працював у сфері інтересів будівельної компанії «Гаразд Україна» (співвласник — Костянтин Бородайко). У 2009 році «Гаразд Україна» офіційно оформила своє право власності на це майно, прийнявши його як внесок від підприємця в статутний фонд фірми.

 

За весь той час, впродовж якого пам'ятка перебувала в приватній власності, власники не робили нічого для її збереження, безкарно ігноруючи умови охоронних договорів. Врешті-решт варний цех пивзаводу розвалили, дотепер тривають роботи з відбудови із сучасних матеріалів його не зовсім точної копії: в проекті не передбачено одного обов'язкового елемента — промислової труби.

 

Тепер стався обвал стіни солодового цеху, а це означає остаточний крах і цієї будівлі.

 

«Скільки я боровся, щоб зберегти цю пам'ятку! — відзначив Андрій Давидюк. — Мною було складено 6 протоколів, написано 3 акти і подано звернення навіть до Генеральної прокуратури. Але, відповідно до рішення сесії міської ради, в місті тепер створено власний відділ охорони культурної спадщини, тому всі запитання щодо недотримання умов охоронних договорів потрібно адресувати саме в міський відділ».

 

Із запитаннями «Хто винен у тому, що сталося?» і «Що тепер робити?» репортер «Галицького Кореспондента» звернувся до теперішнього власника пам'ятки Костянтина Бородайка.

 

«У тому, що сталося, винен час», — цинічно відповів власник і запевнив, що нічого катастрофічного, власне, й не сталося.

 

«Ми зі спеціалістами «Укрпроектреставрації» відобразили кожен архітектурний елемент фасадної сторони, тобто втрат, якби, ніяких немає, — запевнив Бородайко. — Ми це все восстановимо з того моменту, як отримаємо рішення міськвиконкому щодо зміни функцій забудовника».

 

Як стверджує власник пам'ятки, він з 2009 року зробив уже шість запитів у міськвиконком з проханням дозволити проведення на пам'ятці робіт з ревалоризації — перебудови об'єкта з використанням старих матеріалів.

 

«Сьогодні (у вівторок, 29 березня — авт.) ми направили ще один запит у мерію із проханням повторно розглянути наше клопотання, бо ігнорування проблеми може призвести до непоправних наслідків, — сказав Костянтин Бородайко. — Слава Богу, що під час обвалу нікого не зачепило. Поки що поставимо опори, укріплюючі елементи. А як тільки отримаємо дозвіл, почнемо роботи. Для цього є закумульовані кошти».

 

…У вівторок, 29 березня, на оперативній нараді в міськвиконкомі про обвал на пам'ятці архітектури ніхто не обмовився жодним словом. З парадної сторони будівлі, яка тріщить і розсипається, мирно сиділи вуличні торговці…

 

16


06.04.2011 2523 6
Коментарі (6)

Jozef 2011.04.06, 16:00
Хай би Давидюк Андрюха озвучив весь список того же ще має впасти до грудня 2012.То би було цікавіше ніж протирати штани в ОДА, а не думати за роботу.Скоротити цей відділ до дідькової мами, бо ж і так жодних історичних споруд не захистили,жодної будівлі від нищення не вберегли. Добре же Аншкевичус побачив зігнутий дорожній знак і не бачив купу років проблем з історичною пивоварнею.
Пуцер 2011.04.06, 16:35
Давидюк в долі з Бородавкіним.. покидьки.
Фелікс 2011.04.06, 19:21
Андруха Давидяк зі своїм відділом уже давно перетворився на спецзагін збірників податків за неохорону культурної спадщини. Однозначно вся відповідальність за все що впало, "ревалоризувалося" чи отримало вивіски розміром більшим за самі памятки є на ньому. Позбав, Боже, місто від таких борців за охорону культурної спадщини, а далі ми як громада самі впораємося. Шкода що начальство Давидяка не читає ці коментарі і не робить висновки. Він з своїм відділом у долі з усіма, хто незворотньо змінили лице міста. Він дружить з Костьою, Рульом Гусаком, Рудницьким, Бахматюком і іншими забудівниками. Він просто скурвий син. У цій ситуації він тупо зїжджає і шукає стрілочника. "Я склав, я написав... трі портісагара отєчествєнних.. і тд.". Шкода шо стіна пивзаводу не стане останньою подією у професійному житті Андрушки мабуть у нього є досить покровителів і сам голова ОДА і його заступники. Невже цьому бовдуру навіть догану не дасться7
Складемо каталог втраченог 2011.04.06, 20:05
э думка скласти список чорних діл відділу боротьби з охороною міської спадщини під єдиноначалієм Давидюка. 1. будинок на Вірменській 1; 2. два корпуси пивзаводу по вулиці Новгородській; 3. будівництво торгового центру коло Художнього музею; 4. закопана Галицька брама коло магазину 1000 дрібниць; 5. казарми піхоти навпроти облдержадміністрації; 6. церква Благовіщення у Коломиї; 7. Скит Манявський; 8. чорна призма коло ратуші; 9. палац Потоцьких коло Білого дому; 10. колишня польська гімназія на Мазепи 20; 11. зруйноване середовище на Валах - Шопена; 12. садиба Рея в Приозерному; 13. знищений комплекс монастиря на Старозамковій 2; 14. будинки по вулиці Курбаса; 15. магазин Гаусвальда по Незалежності 12; 16. храм церкви у Клищивні на Рогатинщині; 17. готель Червона зірка по вул Січових Стрільців; 18. комплекс монастиря у Богородчанах; 19. знищений дім по Василіанок 15; 20. готель Гуцульщина у Яремчому; 21. ряд будівель по Бельведерській та Тарнавського; 22. замок у Пневі на Надвірнянщині; 23. будинок з зеленим парканом на Бачинського; 24. дозволи на влаштування вуличних пивбарів... продовжуйте Може памяткоохоронці в лапках перечитають це і самі звільнять свої місця не дочекавшись адмінреформи Януковича.
Роман 2011.04.06, 21:12
25: Вірменський собор /голуба церква - всередині. 26. костел тепер УПЦ КП на Василіянок. 27. кав"ярня Білий камін - там панно було. Ти забув
Фдм 2011.04.07, 07:28
додайте до цього спотворення площі Ринок будівлею Бойка!
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

548
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

918
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3694 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2921
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7079 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3473

І це ж нас жахають Хеловіном ті самі люди, які водять Маланку і Вертепи, заводячи чорта до церкви на Різдво, скачуть через багаття і запускають віночки в ніч на Івана Купала, святять яйця і ковбасу на Пасху і яблука на Спаса?

482

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

324

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

679

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1445
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

257
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17300
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

916
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8048 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

535
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

935
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2307
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27653 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

418
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

449
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

775
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

723