У ніч на понеділок, 28 березня, в Івано-Франківську обвалилася стіна однієї з найдавніших міських споруд — солодового цеху пивзаводу, який є пам'яткою промислової архітектури 18 століття національного значення.
«Сталося! — так лаконічно прокоментував репортерові «Галицького Кореспонденту» начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури ОДА Андрій Давидюк те, що трапилося з пам'яткою архітектури, і додав: Можна вважати, що ми повністю втратили будівлю старої пивоварні».
Нагадаємо, що дві споруди солодового і варного цехів пивоварного заводу, час спорудження яких датується 1767 роком, були розташовані в Івано-Франківську на вулиці Новгородській № 49 та № 28.
Комплекс старої Станиславівської броварні був занесений до Державного реєстру пам'яток архітектури національного значення ще в 1979 році.
У 2003 році з ініціативи тодішньої міської влади Івано-Франківська (мер — Зіновій Шкутяк) пам'ятку було виставлено на приватизаційний аукціон. За смішну тепер суму (100 691 гривню) солодовий цех броварні придбав приватний підприємець, який працював у сфері інтересів будівельної компанії «Гаразд Україна» (співвласник — Костянтин Бородайко). У 2009 році «Гаразд Україна» офіційно оформила своє право власності на це майно, прийнявши його як внесок від підприємця в статутний фонд фірми.
За весь той час, впродовж якого пам'ятка перебувала в приватній власності, власники не робили нічого для її збереження, безкарно ігноруючи умови охоронних договорів. Врешті-решт варний цех пивзаводу розвалили, дотепер тривають роботи з відбудови із сучасних матеріалів його не зовсім точної копії: в проекті не передбачено одного обов'язкового елемента — промислової труби.
Тепер стався обвал стіни солодового цеху, а це означає остаточний крах і цієї будівлі.
«Скільки я боровся, щоб зберегти цю пам'ятку! — відзначив Андрій Давидюк. — Мною було складено 6 протоколів, написано 3 акти і подано звернення навіть до Генеральної прокуратури. Але, відповідно до рішення сесії міської ради, в місті тепер створено власний відділ охорони культурної спадщини, тому всі запитання щодо недотримання умов охоронних договорів потрібно адресувати саме в міський відділ».
Із запитаннями «Хто винен у тому, що сталося?» і «Що тепер робити?» репортер «Галицького Кореспондента» звернувся до теперішнього власника пам'ятки Костянтина Бородайка.
«У тому, що сталося, винен час», — цинічно відповів власник і запевнив, що нічого катастрофічного, власне, й не сталося.
«Ми зі спеціалістами «Укрпроектреставрації» відобразили кожен архітектурний елемент фасадної сторони, тобто втрат, якби, ніяких немає, — запевнив Бородайко. — Ми це все восстановимо з того моменту, як отримаємо рішення міськвиконкому щодо зміни функцій забудовника».
Як стверджує власник пам'ятки, він з 2009 року зробив уже шість запитів у міськвиконком з проханням дозволити проведення на пам'ятці робіт з ревалоризації — перебудови об'єкта з використанням старих матеріалів.
«Сьогодні (у вівторок, 29 березня — авт.) ми направили ще один запит у мерію із проханням повторно розглянути наше клопотання, бо ігнорування проблеми може призвести до непоправних наслідків, — сказав Костянтин Бородайко. — Слава Богу, що під час обвалу нікого не зачепило. Поки що поставимо опори, укріплюючі елементи. А як тільки отримаємо дозвіл, почнемо роботи. Для цього є закумульовані кошти».
…У вівторок, 29 березня, на оперативній нараді в міськвиконкомі про обвал на пам'ятці архітектури ніхто не обмовився жодним словом. З парадної сторони будівлі, яка тріщить і розсипається, мирно сиділи вуличні торговці…
16