У Франківську пройде міжнародний фестиваль культурного обміну MitOst

 

З 23 по 27 вересня у Франківську пройде 13-й міжнародний фестиваль культурного обміну MitOst. Хто організовує його і для чого, розповіла UFRA локальна координаторка фестивалю Іванна Чупак.

 

Іванна Чупак, фото: UFRA

 

MitOst-фестиваль – що це?

 

Це чотириденна культурна й освітня подія. Ми називаємо її фестивалем, тому що протягом неї намагаємося запропонувати членам спілки MitOst різноманітні культурні події в країні, яка приймає фестиваль.

 

Цього року MitOst-фест відбуватиметься втринадцяте, а  в Івано-Франківську – вперше. Він подорожує Європою – щороку одне з міст на конкурсній основі приймає фестиваль. На подію приїздять близько 300 спілчан, але разом із тим програма пропонується населенню міста, усім, хто зацікавлений в міжкультурній комунікації, в міжнародному обміні.

12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann 

 

Чим займається спілка MitOst?

 

Це спілка культурного і мовного обміну у Східній і Центральній Європі, заснована в 1996 році. Ми займаємося не тільки культурними проектами. Багато проектів спілчан спрямовані на розуміння мов інших народів. Спілку заснували в Берліні, і спершу робочою мовою була тільки німецька, але тепер ними є англійська та російська. Є багато програм іншими мовами, зокрема українською (Майстерня громадської активності, Студії живої історії, Майстерня сільських ініціатив). Окрім того, багато заходів спрямовані на порозуміння незалежно від того, чи знаєш ти мови, чи ні.

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Хто є членами Спілки MitOst?

 

Зараз у Спілці понад 3500 членів з країн Європейського союзу та з-поза ЄС, зі Східної, Південної Європи. Членами спілки стають ті, хто зацікавлений в культурному обміні між країнами і хотів би у цій сфері реалізувати свої проекти. MitOst надає можливості, в тому числі й фінансові, для цього. Стати членом Спілки можна, заповнивши заявку на сайті MitOst.  

 

Де вже проходив фестиваль і як він змінюється від міста до міста?

 

За мого членства у Спілці я бувала на фестивалі у Вроцлаві, у польському містечку Зґожелець на кордоні з Німеччиною, в Ляйпциґу, Новому Саді та Чеських Будейовіцах. 2008 року я організовувала фестиваль в Ужгороді. 

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Фестиваль змінюється залежно від колориту міст. Звісно, є схожі теми, які члени спілки опрацьовують, наприклад, історія чи багатоетнічність. На кожному фестивалі є так звана Штаб-квартира фестивалю або ж німецькою Festival Zentrale, де проходить більшість подій. І багато залежить від того, чи ця штаб-квартира – гарне і справді центральне місце. В Ужгороді такою штаб-квартирою був замок. Це історична пам'ятка 16 століття, куди ужгородці доти заходили тільки на екскурсію. А тут раптом – з’їхалися іноземці, проходили літературні читання чи музичні концерти. Це було шість років тому, але цей фестиваль досі згадують.

 

Напевно є спільні цінності, які об'єднують фестивалі у кожному місті?

 

Основне, що пропагують члени  MitOst – цікавтеся іншими країнами, культурами, незалежно від політичних подій у світі, не цурайтеся спілкуватися з сусідами. Я дуже сподіваюся, що на фестиваль в Івано-Франківську приїдуть і росіяни, щоб у нас відбувся діалог хоча б на рівні Спілки. Щоб ми зрозуміли, як може відбуватися далі культурна співпраця в країнах, які перебувають в стані конфлікту. Для мене важливо донести те, що завдяки культурі й діалогу може існувати мир.

12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann 

 

Розкажи більше про концепцію фестивалю у Франківську.

 

Ідея фестивалю в тому, що він є місцем зустрічі. Ми звертатимемо уваги на мирний діалог, на урбаністику і руралістику, тобто розвиток громад на селі і в місті, сталий розвиток та екологію. Звичайно, буде презентація міста. Я би хотіла, щоб члени MitOst  пройшли слідами франківської і станиславівської історії, зокрема єврейської. Про неї небагато говорять, а, як на мене, єврейська історія тут є доволі сумною. Відбудеться декілька подіумних дискусій політичного спрямування, куди запросимо акторів з громадської сфери, українських та європейських політичних діячів. Плануємо презентувати українську та європейську сучасну культуру у музичному, театральному та мистецькому вимірах.

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Мешканці міста будуть переважно глядачами чи зможуть долучитися до співтворення подій фестивалю?

 

Значна частина заходів фестивалю – це майстер-класи, де можна чомусь навчитися або самому щось робити. Вони проводитимуться мовами, зрозумілими для мешканців міста. Тому франківці зможуть не тільки споглядати виставу чи прийти на концерт. Часто члени MitOst пропонують короткі курси вивчення іноземної мови, скажімо, чеської чи болгарської. Популярними стали й кулінарні майстер-класи надворі, утому числі й з приготування вегетаріанських страв, екологічні майстер-класи або заходи зі сталого розвитку, де кожен зможе створити своїми руками корисну річ зі вторинної сировини тощо. Програма фестивалю для членів Спілки та мешканців міста наразі планується і буде формуватися у каталог заходів протягом літніх місяців. Стежити за розвитком програми можна на нашій сторінці у Facebook.

 


18.05.2015 475 0
Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

773 1
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3004 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2310
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

6504 1
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

17837 26
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4465 1

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

870

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1306

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1227

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

2295
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

353
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

408
23.06.2024

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини у травні 2024 року порівняно із квітнем цього року становила 0,3%, з початку року — 2,3%, в Україні — 0,6% та 2,0% відповідно.  

684
01.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

525
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

460
21.06.2024

За новим календарем Різдво Івана Хрестителя християни відзначатимуть 24 червня. Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

887
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

1481
03.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22696
04.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

114
29.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

428
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

530
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

854