У Франківську пройде міжнародний фестиваль культурного обміну MitOst

 

З 23 по 27 вересня у Франківську пройде 13-й міжнародний фестиваль культурного обміну MitOst. Хто організовує його і для чого, розповіла UFRA локальна координаторка фестивалю Іванна Чупак.

 

Іванна Чупак, фото: UFRA

 

MitOst-фестиваль – що це?

 

Це чотириденна культурна й освітня подія. Ми називаємо її фестивалем, тому що протягом неї намагаємося запропонувати членам спілки MitOst різноманітні культурні події в країні, яка приймає фестиваль.

 

Цього року MitOst-фест відбуватиметься втринадцяте, а  в Івано-Франківську – вперше. Він подорожує Європою – щороку одне з міст на конкурсній основі приймає фестиваль. На подію приїздять близько 300 спілчан, але разом із тим програма пропонується населенню міста, усім, хто зацікавлений в міжкультурній комунікації, в міжнародному обміні.

12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann 

 

Чим займається спілка MitOst?

 

Це спілка культурного і мовного обміну у Східній і Центральній Європі, заснована в 1996 році. Ми займаємося не тільки культурними проектами. Багато проектів спілчан спрямовані на розуміння мов інших народів. Спілку заснували в Берліні, і спершу робочою мовою була тільки німецька, але тепер ними є англійська та російська. Є багато програм іншими мовами, зокрема українською (Майстерня громадської активності, Студії живої історії, Майстерня сільських ініціатив). Окрім того, багато заходів спрямовані на порозуміння незалежно від того, чи знаєш ти мови, чи ні.

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Хто є членами Спілки MitOst?

 

Зараз у Спілці понад 3500 членів з країн Європейського союзу та з-поза ЄС, зі Східної, Південної Європи. Членами спілки стають ті, хто зацікавлений в культурному обміні між країнами і хотів би у цій сфері реалізувати свої проекти. MitOst надає можливості, в тому числі й фінансові, для цього. Стати членом Спілки можна, заповнивши заявку на сайті MitOst.  

 

Де вже проходив фестиваль і як він змінюється від міста до міста?

 

За мого членства у Спілці я бувала на фестивалі у Вроцлаві, у польському містечку Зґожелець на кордоні з Німеччиною, в Ляйпциґу, Новому Саді та Чеських Будейовіцах. 2008 року я організовувала фестиваль в Ужгороді. 

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Фестиваль змінюється залежно від колориту міст. Звісно, є схожі теми, які члени спілки опрацьовують, наприклад, історія чи багатоетнічність. На кожному фестивалі є так звана Штаб-квартира фестивалю або ж німецькою Festival Zentrale, де проходить більшість подій. І багато залежить від того, чи ця штаб-квартира – гарне і справді центральне місце. В Ужгороді такою штаб-квартирою був замок. Це історична пам'ятка 16 століття, куди ужгородці доти заходили тільки на екскурсію. А тут раптом – з’їхалися іноземці, проходили літературні читання чи музичні концерти. Це було шість років тому, але цей фестиваль досі згадують.

 

Напевно є спільні цінності, які об'єднують фестивалі у кожному місті?

 

Основне, що пропагують члени  MitOst – цікавтеся іншими країнами, культурами, незалежно від політичних подій у світі, не цурайтеся спілкуватися з сусідами. Я дуже сподіваюся, що на фестиваль в Івано-Франківську приїдуть і росіяни, щоб у нас відбувся діалог хоча б на рівні Спілки. Щоб ми зрозуміли, як може відбуватися далі культурна співпраця в країнах, які перебувають в стані конфлікту. Для мене важливо донести те, що завдяки культурі й діалогу може існувати мир.

12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann 

 

Розкажи більше про концепцію фестивалю у Франківську.

 

Ідея фестивалю в тому, що він є місцем зустрічі. Ми звертатимемо уваги на мирний діалог, на урбаністику і руралістику, тобто розвиток громад на селі і в місті, сталий розвиток та екологію. Звичайно, буде презентація міста. Я би хотіла, щоб члени MitOst  пройшли слідами франківської і станиславівської історії, зокрема єврейської. Про неї небагато говорять, а, як на мене, єврейська історія тут є доволі сумною. Відбудеться декілька подіумних дискусій політичного спрямування, куди запросимо акторів з громадської сфери, українських та європейських політичних діячів. Плануємо презентувати українську та європейську сучасну культуру у музичному, театральному та мистецькому вимірах.

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Мешканці міста будуть переважно глядачами чи зможуть долучитися до співтворення подій фестивалю?

 

Значна частина заходів фестивалю – це майстер-класи, де можна чомусь навчитися або самому щось робити. Вони проводитимуться мовами, зрозумілими для мешканців міста. Тому франківці зможуть не тільки споглядати виставу чи прийти на концерт. Часто члени MitOst пропонують короткі курси вивчення іноземної мови, скажімо, чеської чи болгарської. Популярними стали й кулінарні майстер-класи надворі, утому числі й з приготування вегетаріанських страв, екологічні майстер-класи або заходи зі сталого розвитку, де кожен зможе створити своїми руками корисну річ зі вторинної сировини тощо. Програма фестивалю для членів Спілки та мешканців міста наразі планується і буде формуватися у каталог заходів протягом літніх місяців. Стежити за розвитком програми можна на нашій сторінці у Facebook.

 


18.05.2015 577 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

419
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2969
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21124
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2000
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1514 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2391

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

50

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

738

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2169

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

848
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

172
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

477
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1013
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

175
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

791
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

759
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

694
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8237
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

899 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

893
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2187 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

838