
З 23 по 27 вересня у Франківську пройде 13-й міжнародний фестиваль культурного обміну MitOst. Хто організовує його і для чого, розповіла UFRA локальна координаторка фестивалю Іванна Чупак.
Іванна Чупак, фото: UFRA
MitOst-фестиваль – що це?
Це чотириденна культурна й освітня подія. Ми називаємо її фестивалем, тому що протягом неї намагаємося запропонувати членам спілки MitOst різноманітні культурні події в країні, яка приймає фестиваль.
Цього року MitOst-фест відбуватиметься втринадцяте, а в Івано-Франківську – вперше. Він подорожує Європою – щороку одне з міст на конкурсній основі приймає фестиваль. На подію приїздять близько 300 спілчан, але разом із тим програма пропонується населенню міста, усім, хто зацікавлений в міжкультурній комунікації, в міжнародному обміні.
12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann
Чим займається спілка MitOst?
Це спілка культурного і мовного обміну у Східній і Центральній Європі, заснована в 1996 році. Ми займаємося не тільки культурними проектами. Багато проектів спілчан спрямовані на розуміння мов інших народів. Спілку заснували в Берліні, і спершу робочою мовою була тільки німецька, але тепер ними є англійська та російська. Є багато програм іншими мовами, зокрема українською (Майстерня громадської активності, Студії живої історії, Майстерня сільських ініціатив). Окрім того, багато заходів спрямовані на порозуміння незалежно від того, чи знаєш ти мови, чи ні.
11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling
Хто є членами Спілки MitOst?
Зараз у Спілці понад 3500 членів з країн Європейського союзу та з-поза ЄС, зі Східної, Південної Європи. Членами спілки стають ті, хто зацікавлений в культурному обміні між країнами і хотів би у цій сфері реалізувати свої проекти. MitOst надає можливості, в тому числі й фінансові, для цього. Стати членом Спілки можна, заповнивши заявку на сайті MitOst.
Де вже проходив фестиваль і як він змінюється від міста до міста?
За мого членства у Спілці я бувала на фестивалі у Вроцлаві, у польському містечку Зґожелець на кордоні з Німеччиною, в Ляйпциґу, Новому Саді та Чеських Будейовіцах. 2008 року я організовувала фестиваль в Ужгороді.
11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling
Фестиваль змінюється залежно від колориту міст. Звісно, є схожі теми, які члени спілки опрацьовують, наприклад, історія чи багатоетнічність. На кожному фестивалі є так звана Штаб-квартира фестивалю або ж німецькою Festival Zentrale, де проходить більшість подій. І багато залежить від того, чи ця штаб-квартира – гарне і справді центральне місце. В Ужгороді такою штаб-квартирою був замок. Це історична пам'ятка 16 століття, куди ужгородці доти заходили тільки на екскурсію. А тут раптом – з’їхалися іноземці, проходили літературні читання чи музичні концерти. Це було шість років тому, але цей фестиваль досі згадують.
Напевно є спільні цінності, які об'єднують фестивалі у кожному місті?
Основне, що пропагують члени MitOst – цікавтеся іншими країнами, культурами, незалежно від політичних подій у світі, не цурайтеся спілкуватися з сусідами. Я дуже сподіваюся, що на фестиваль в Івано-Франківську приїдуть і росіяни, щоб у нас відбувся діалог хоча б на рівні Спілки. Щоб ми зрозуміли, як може відбуватися далі культурна співпраця в країнах, які перебувають в стані конфлікту. Для мене важливо донести те, що завдяки культурі й діалогу може існувати мир.
12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann
Розкажи більше про концепцію фестивалю у Франківську.
Ідея фестивалю в тому, що він є місцем зустрічі. Ми звертатимемо уваги на мирний діалог, на урбаністику і руралістику, тобто розвиток громад на селі і в місті, сталий розвиток та екологію. Звичайно, буде презентація міста. Я би хотіла, щоб члени MitOst пройшли слідами франківської і станиславівської історії, зокрема єврейської. Про неї небагато говорять, а, як на мене, єврейська історія тут є доволі сумною. Відбудеться декілька подіумних дискусій політичного спрямування, куди запросимо акторів з громадської сфери, українських та європейських політичних діячів. Плануємо презентувати українську та європейську сучасну культуру у музичному, театральному та мистецькому вимірах.
11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling
Мешканці міста будуть переважно глядачами чи зможуть долучитися до співтворення подій фестивалю?
Значна частина заходів фестивалю – це майстер-класи, де можна чомусь навчитися або самому щось робити. Вони проводитимуться мовами, зрозумілими для мешканців міста. Тому франківці зможуть не тільки споглядати виставу чи прийти на концерт. Часто члени MitOst пропонують короткі курси вивчення іноземної мови, скажімо, чеської чи болгарської. Популярними стали й кулінарні майстер-класи надворі, утому числі й з приготування вегетаріанських страв, екологічні майстер-класи або заходи зі сталого розвитку, де кожен зможе створити своїми руками корисну річ зі вторинної сировини тощо. Програма фестивалю для членів Спілки та мешканців міста наразі планується і буде формуватися у каталог заходів протягом літніх місяців. Стежити за розвитком програми можна на нашій сторінці у Facebook.