Окрім роботи зі звичайними водіями прикарпатська Державтоінспекція регулярно здійснює контроль за маршрутними автобусними перевезеннями. Адже порушення фіксуються кожного разу, коли працівники ДАІ виходять перевірити водіїв автобусів.
Напередодні свого професійного свята працівники ДАІ запросили у рейд представників засобів масової інформації. Журналістів не відлякав той факт, що доведеться недоспати.
Рейди відбуваються практично вдосвіта, адже автоінспектори не повинні допускати порушень графіку виїзду автобусів на лінію та їхнього руху.
Цього разу наряд розмістився на вулиці Коновальця на розі Січинського, куди повертають водії автобусів, аби пройти вранішній технічний та медичний огляд. Його проходять на ДП Автобаза «Турист».
Технічний огляд зранку є дуже важливим. Виявляється, під час перевірки механіки щодня фіксують неполадки та поломки автобусів.
«Найчастіше в автобусах виникають неполадки з рульовою тягою, часом перегорають габаритні ліхтарі, можуть вийти з ладу ручні гальма, — говорить механік-контролер автобази «Турист» Іван Шиптур. — За тиждень один-два автобуси не проходять техогляд через серйозні проблеми. Вони залишаються на ремонт. А щодня близько шести-семи мають дрібні неполадки, які можна виправити за кілька хвилин».
Деякі з водіїв ще перед цією процедурою встигають прихопити «на борт» кількох пасажирів. Інші водії замість того, аби зберігати вночі автобус на автобазі, тримають його біля домівки, порушуючи вимоги законодавства.
Саме таких в першу чергу зупиняють автоінспектори.
Юрій Мартинюк, власник автобусу, якого зупинили автоінспектори, має свою думку про зберігання громадського транспорту.
«А чи легко добиратися без машини о п’ятій ранку до лікарні, чи до стоянки, де має бути автобус? — запитував водій. — Я вже 10 років є власником автобусу, з них п’ять років живу по вулиці Будівельників. За цей час мене не раз зупиняли за те, що не там тримаю транспорт. Але мій автобус стоїть на платній стоянці, де є охоронці, і не я перший так роблю. Але, звісно, перевіряти треба, ніхто цього не заперечує. До прикладу, треба ловити і штрафувати нетверезих водіїв, бо виїжджати на дорогу у такому стані, то не є файно».
Тут же, на автобазі «Турист» водії проходять медичний огляд. Рідко проблеми виникають ще й з лікарем.
«Зранку я обстежую температуру тіла, артеріальний тиск та пульс водіїв, а ще загальний стан, та чи немає скарг на здоров’я. Також можу перевірити на вміст алкоголю у повітрі, що видихає людина, — розповідає лікар спеціальної медичної служби Ольга Чернецька. — Не можу сказати, що водії п’ють зранку, але буває, що забагато собі дозволяють ввечері. Часом це буває у святкові дні».
За неповні дві години рейду на двох водіїв склали адмінпротоколи.
«Щодня, коли є подібний рейд, інспектори фіксують порушення, — розповідає Ігор Мохнацький, старший державтоінспектор управління ДАІ в області. — Час від часу через поганий технічний стан автобусів стаються ДТП, дякувати Богу, цього року в них ще не було потерпілих. А минулого року ми навіть зупиняли нетверезих водіїв за кермом автобусів».
За даними УДАІ в Івано-Франківській області, за три місяці 2011 року на Прикарпатті трапилося 33 дорожньо-транспортних пригоди за участі маршрутних автобусів. Загинула одна людина, ще дві поранені. З цих аварій 16 сталися з вини водіїв автобусів. З початку року інспектори ДАІ склали 191 протокол на посадових осіб автогосподарств, у тому числі 88 — за випуск технічно несправних транспортних засобів, 29 — за невчасний медогляд та за допуск до керування нетверезих водіїв.
Зусилля працівників ДАІ головним чином спрямовані на те, щоб громадяни, які користуються громадським транспортом, почувалися у безпеці зранку до вечора