
Кожного дня до Івано-Франківського Карітасу звертаються хворі або їх родичі чи знайомі, а може навіть чисто випадкові люди, які побачили неміч та страждання хворої людини та бажають їй допомогти.
Проте часто зустрічаємо ситуації, коли самого бажання допомогти недостатньо, радше навпаки – люди хочуть зробити щось корисне, та не мають відповідних вмінь, навикчів, досвіду. В сучасному світі є безліч варіантів почерпнути для себе потрібну інформацію, навіть і з питань догляду, інформують в Івано-Франківській Архієпархії УГКЦ.
Догляд за хворим – це важка та клопітка праця, яка, насамперед, потребує психологічної підготовки як самого хворого, так і його доглядальника. У догляді існує такий вислів, як «хворого треба виходити». Цей процес, зазвичай, є довготривалим та потребує багато зусиль, терпіння, взаєморозуміння та взаємопідтримки, адже часто буває так, що він триває місяцями, роками.
Досвід роботи дозволяє працівникам Івано-Франківського Карітасу кожного місяця організовувати та проводити різноманітні навчальні тренінги по догляду за хворими. Учасниками таких навчань є волонтери, семінаристи Івано-Франківської духовної семінарії, родичі важкохворих, набувачі проектів Карітасу, літні люди, неповносправна молодь, тощо. Завдяки добре налагодженій співпраці з районними територіальними центрами надання соціальних послуг, в цьому році вже було проведено два тренінги для їхніх соціальних працівників Долинського району.
Основний акцент навчань – це здобуття практичних вмінь та навичків, які є найголовнішими під час догляду за лежачими хворими: здійснення ранкового туалету хворого, заміна натільної та постільної білизни, обробка ран; лікування пролежнів, способи профілактики їх виникнення, годування хворого в ліжку та особливості харчування лежачих хворих; способи подачі ліків, переміщення хворого із застосуванням засобів медичної реабілітації. Актуальними на сьогодні є також навчання з надання першої невідкладної долікарської допомоги постраждалим в результаті нещасних випадків та кризових ситуацій, які загрожують життю людини.
В ході занять тренери намагаються передати свої знання та вміння, здобуті впродовж багаторічної праці в Карітасі. Під час кавових перерв та бесід обговорюються питання важливості обстановки в кімнаті хворого, дотримання гігієнічних норм, режиму сну, спілкування з хворим, спільне читання книг, перегляду кінофільмів, звертаючи увагу на психоемоційний стан хворого.
Слід зауважити, що соціальні працівники, які кожного дня доглядають стареньких, хворих та немічних, часто виснажуються своєю працею, а тому потребують відновлення свого потенціалу, сил та енергії. З цією метою психолог Карітасу провів тренінг по профілактиці професійного вигорання, який допомагає працівникам визначити рівень свого професійного вигорання.
В ході тренінгу учасники отримали корисні поради з питань подолання цього синдрому та його запобіганню. Важливо, що рекомендації психолога стосувались не лише соціальних працівників терцентру, але й керівництва. Адже кожна людина більшість свого часу проводить на роботі, де і витрачає левову частку своєї енергії. Щоб праця команди була ефективною, а послуги якісним, кожен керівник повинен дбати, щоб у колективі панувала атмосфера взаємодопомоги та підтримки.