
Сьогодні в Івано-Франківську відбуваються дебати від DESPRO "Навіщо громадам об'єднуватись".
За словами гендиректора Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Мінрегіону Сергія Шаршова, протягом трьох років в Україні вдалося утворити 700 спроможних громад, це 35%, передає кореспондент Фіртки.
До 2020 року має відбутися повна децентралізація, адже відбудуться місцеві вибори й голови будуть обиратися на новій основі.
За оцінками експертів має бути створено 1200-1500 спроможних громад.
"Чим більше буде громад - тим гроші будуть більше розприділятися. Ті хто раніше розпочав цей процес, мають змогу краще облаштувати інфраструктуру. За час децентралізації уже на 300 млн. грн. відремонтовано доріг. Це найуспішніша реформа, яка реалізовується в Україні", - каже Шаршов.
На дебатах зібрались представники місцевого самоврядування серед яких ті, хто підтримують об'єднання та ті, хто не підтримує та має перестороги щодо таких об'єднань.
У залі відбулося голосування: "за" чи "проти" об'єднання.
За результатами голосування серед присутніх 68,18% проголосували - "за", 31,82 % - "проти". Зокрема серед тих, хто не підтримує голова Рогатинської районної ради Роман Гринишин.
У Рогатинському районі немає жодної ОТГ. За його словами, децентралізацію не підтримують на певному етапі.
"Це аргументовано. Ми маємо багато адміністративних одиниць у понад 80 сіл є школи, клуб, бібліотеки, ФАП, амбулаторії - це те, що потребує фінансування. Ми не зможемо все належно фінансувати, тому прийдеться закривати. Крім того, не зможемо ремонтувати самостійно дороги та управляти землями за межами села", - каже Р.Гринишин.
Крім того, голова Рожнятівської районної ради Василь Рибчак та сільський голова Ясенево-Пільнівської сільської ради Іван Струтинський зазначили, що не підтримують об'єднання через нерівність громад на старті.
"Чого ми маємо чекати, поки "барон" нам дасть сертифікат на землю", - каже В.Рибчак.
Григорій Ванзуряк голова Глибоцької ОТГ Чернівецької області зазначив, що громада одна з перщих, яка виникла в Україні.
"Ми об'єднувались для того, щоб самостійно господарювати на землі. Об'єднання дає свободу дій, відповідальність та власний розвиток громади. За цей час ми реалізували амбіційні проекти розвитку сільських територій, освітили пункти, де ще не було світла", - каже Ванзуряк.
Голова ОТГ в Полтавській області Олександра Шереметьєва зазначила, що об'єднання - це велика праця і можливість змінити життя громади. Та озвучила до противників ОТГ репліку:
"Треба налаштуватись на позитив. Хлопці нехай собі під задниці райони не готують".
Як відзначила керівник швейцарсько-українського проекту підтримки децентралізації в Україні DESPRO Оксана Гарнець, проект працює в кількох напрямках в тому числі й проводять просвітницькі заходи про те, як відбивається децентралізація на житті громади.
"Розуміють, що їх чекає далеко не всі. Це проблема, з якою ми намагаємось боротись. 60% уже принаймні знають, що таке реформа і що вона відбувається. Реформа - це покращення якості життя та ефективне управління країною. Це треба зрозуміти тим, хто все робить, а людям головне, щоб була належна якість життя", - каже Гарнець.