У чому таємниця Франкового міста?

 

/data/blog/65811/9a128d53fd044d0385cc536aed0096fe.jpg

 

Прогулюючись вулицями рідного Івано-Франківська, я вкотре помічаю нові неймовірні деталі, що доповнюють гармонійну картину давно відомих мені місць.

 

Здається, за роки проживання тут я мала б вивчити кожний закуточок до найменших дрібничок, проте щось заважає мені цілковито дослідити його. Щось мінливе, непостійне, невловиме, як останній пазл, який чомусь завжди міняє вигляд. Завдяки йому, я ніколи не відчуваю на одних і тих ж місцях однакові емоції та почуття. Що робить моє місто Франкове саме таким – грайливим і стриманим, охайним й захланним, сповненим мудрістю віків і сучасним, розвинутим, та все це – водночас? Таємниця, яку воно приховує, і яку я мушу розгадати.

 

Поринувши у свої роздуми, не помічаю, куди ж насправді прямую, і врешті-решт розумію, що невідомі сили (а, може, просто випадковість) привели мене до меморіального скверу. Думки про те, що це неспроста витісняються спогадами про понад десять тисяч людей – українських січових стрільців, польських повстанців та просто громадських діячів, що знайшли свій спочинок саме тут. Мимоволі погляд затримується на перехожих. Їхні лиця не насуплені чи затуманені роздумами, як часто буває біля багатолюдних офісів, а усміхнені й розслаблені. Людей мало, тож перед очима вони не зливаються в різнобарвну безформну масу, і кожного з них окремо можна роздивитися з ніг до голови. Серед них, певно, є і зразкові батьки, і недолугі начальники, й непослушні діти – проте зараз вони виглядають як прості, спраглі до відпочинку і спокою мешканці.

 

Станіславів, як дбайливий батько, опікає і викохує кожного з своїх діточок. Є чимало його вихованців, які добилися успіху та визнання у житті і, найголовніше, зуміли стати щасливими людьми, які відомі цілому світу – до прикладу, Василь Вірастюк чи Степан Ленкавський. Бо місто – це не лише історія, вулиці, площі, події, які в ньому відбуваються, але й люди, котрі є його обличчям. Та зараз, тут у сквері, в світлі останніх подій та за покликом, чи, радше, потребою своєї душі, мені хочеться згадати одну з найбільш героїчних осіб саме нашого часу - Роман Гурик.

 

Людина, що загинула за нашу честь, гідність і славу, як і сотня таких же сильних, сповнених енергії й жаги до справедливості чоловіків, Небесна Сотня. Ще у зовсім молодому віці він зрозумів, наскільки важлива національна свідомість та відчув у собі бурління козацької волелюбної крові. Як казала мама хлопця, він був шостим, хто в родині Гуриків загинув за Україну. Шість поколінь справжніх Українців, незламних Прикарпатців, якими можна пишатись, бо саме такі люди ціною власного життя виборюють вільне майбутнє для своєї народу… Як же уявити та усвідомити те, що лише декілька місяців тому юнак безтурботно мандрував центром міста, жартував та сміявся, мріяв, гуляв зі своїми друзями, можливо, і у скверику за драмтеатром. А тепер його бездиханне тіло сиріє десь глибоко під землею. Боляче…

 

Великі революції, війни завжди ділили життя людей, що їх переживали, на «до» і «після». Саме зараз ми переживаємо цей злом долі, спостерігаємо за тим, як кров’ю простих, звичайнісіньких людей пишеться наша історія, і не можемо нічого вдіяти, тільки якщо самі не йдемо в бій. Найголовніше в цю історичну мить – віра у наших серцях, чистота у наших головах та готовність до дій. Бо не можна дозволити, щоб віддана самопожертва Героя заради кожного з нас стала лише коротким епіграфом на його могилі.

 

Сумніви, страх і страждання – все це розвіялось, доки я виливала потік своїх думок на папір. Залишилась тільки гордість за своє місто, яке виховало не одну таку Людину з високими ідеалами, не раз показало світові приклади для наслідування чи приводи для заздрості. Моє місто Франкове, дякую за те, що можу без сорому казати «я люблю Івано-Франківськ», «Я люблю Україну», «Слава Україні!», і у відповідь почую тільки щире та гучне «Героям Слава!», «Герої не вмирають!».

 

…У Станіславському некрополі темніє. Останні промінчики сонця повільно сповзають за горизонт. Один з них несподівано вразив мені у вічі, і, здається, на мене сходить благословенне просвітління. Таємниця Франкового міста – це його… люди. Вони, такі різні, такі неповторні, і є цим останнім пазлом, який у будь-якому вигляді прекрасно вписується в довершену картину. Я усміхаюсь («Дякую!»), і неспішно іду до виходу. Треба ж, усе так по-дитячому просто! Вклонившись біля могил, продовжую свою прогулянку рідним містом, ступаю йому на зустріч, відкриваю його по-новому…

 

Валентина Кістерьова,

учениця школи професійної журналістики


Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18490
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1661
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1158
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2199
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3765
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1439

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1881

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

620

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1253

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1402
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

302
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

812
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24339
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

532
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

566
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

701
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1598
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7882
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

232
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

727
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1965 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

693