У чому таємниця Франкового міста?

 

/data/blog/65811/9a128d53fd044d0385cc536aed0096fe.jpg

 

Прогулюючись вулицями рідного Івано-Франківська, я вкотре помічаю нові неймовірні деталі, що доповнюють гармонійну картину давно відомих мені місць.

 

Здається, за роки проживання тут я мала б вивчити кожний закуточок до найменших дрібничок, проте щось заважає мені цілковито дослідити його. Щось мінливе, непостійне, невловиме, як останній пазл, який чомусь завжди міняє вигляд. Завдяки йому, я ніколи не відчуваю на одних і тих ж місцях однакові емоції та почуття. Що робить моє місто Франкове саме таким – грайливим і стриманим, охайним й захланним, сповненим мудрістю віків і сучасним, розвинутим, та все це – водночас? Таємниця, яку воно приховує, і яку я мушу розгадати.

 

Поринувши у свої роздуми, не помічаю, куди ж насправді прямую, і врешті-решт розумію, що невідомі сили (а, може, просто випадковість) привели мене до меморіального скверу. Думки про те, що це неспроста витісняються спогадами про понад десять тисяч людей – українських січових стрільців, польських повстанців та просто громадських діячів, що знайшли свій спочинок саме тут. Мимоволі погляд затримується на перехожих. Їхні лиця не насуплені чи затуманені роздумами, як часто буває біля багатолюдних офісів, а усміхнені й розслаблені. Людей мало, тож перед очима вони не зливаються в різнобарвну безформну масу, і кожного з них окремо можна роздивитися з ніг до голови. Серед них, певно, є і зразкові батьки, і недолугі начальники, й непослушні діти – проте зараз вони виглядають як прості, спраглі до відпочинку і спокою мешканці.

 

Станіславів, як дбайливий батько, опікає і викохує кожного з своїх діточок. Є чимало його вихованців, які добилися успіху та визнання у житті і, найголовніше, зуміли стати щасливими людьми, які відомі цілому світу – до прикладу, Василь Вірастюк чи Степан Ленкавський. Бо місто – це не лише історія, вулиці, площі, події, які в ньому відбуваються, але й люди, котрі є його обличчям. Та зараз, тут у сквері, в світлі останніх подій та за покликом, чи, радше, потребою своєї душі, мені хочеться згадати одну з найбільш героїчних осіб саме нашого часу - Роман Гурик.

 

Людина, що загинула за нашу честь, гідність і славу, як і сотня таких же сильних, сповнених енергії й жаги до справедливості чоловіків, Небесна Сотня. Ще у зовсім молодому віці він зрозумів, наскільки важлива національна свідомість та відчув у собі бурління козацької волелюбної крові. Як казала мама хлопця, він був шостим, хто в родині Гуриків загинув за Україну. Шість поколінь справжніх Українців, незламних Прикарпатців, якими можна пишатись, бо саме такі люди ціною власного життя виборюють вільне майбутнє для своєї народу… Як же уявити та усвідомити те, що лише декілька місяців тому юнак безтурботно мандрував центром міста, жартував та сміявся, мріяв, гуляв зі своїми друзями, можливо, і у скверику за драмтеатром. А тепер його бездиханне тіло сиріє десь глибоко під землею. Боляче…

 

Великі революції, війни завжди ділили життя людей, що їх переживали, на «до» і «після». Саме зараз ми переживаємо цей злом долі, спостерігаємо за тим, як кров’ю простих, звичайнісіньких людей пишеться наша історія, і не можемо нічого вдіяти, тільки якщо самі не йдемо в бій. Найголовніше в цю історичну мить – віра у наших серцях, чистота у наших головах та готовність до дій. Бо не можна дозволити, щоб віддана самопожертва Героя заради кожного з нас стала лише коротким епіграфом на його могилі.

 

Сумніви, страх і страждання – все це розвіялось, доки я виливала потік своїх думок на папір. Залишилась тільки гордість за своє місто, яке виховало не одну таку Людину з високими ідеалами, не раз показало світові приклади для наслідування чи приводи для заздрості. Моє місто Франкове, дякую за те, що можу без сорому казати «я люблю Івано-Франківськ», «Я люблю Україну», «Слава Україні!», і у відповідь почую тільки щире та гучне «Героям Слава!», «Герої не вмирають!».

 

…У Станіславському некрополі темніє. Останні промінчики сонця повільно сповзають за горизонт. Один з них несподівано вразив мені у вічі, і, здається, на мене сходить благословенне просвітління. Таємниця Франкового міста – це його… люди. Вони, такі різні, такі неповторні, і є цим останнім пазлом, який у будь-якому вигляді прекрасно вписується в довершену картину. Я усміхаюсь («Дякую!»), і неспішно іду до виходу. Треба ж, усе так по-дитячому просто! Вклонившись біля могил, продовжую свою прогулянку рідним містом, ступаю йому на зустріч, відкриваю його по-новому…

 

Валентина Кістерьова,

учениця школи професійної журналістики


Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

432
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4133
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1377
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1267
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2507
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3908

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

303

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1139

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

981

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

918
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

221
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10598
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

251
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

550
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5615
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1350
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

717
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

538 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

967
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

840
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

901