У чому різниця між духом людини і її душею?

 

Відомо, що людина троїчна: дух, душа та тіло. У чому різниця між духом людини і її душею? Відповідає ієромонах Марк (Левків).

 

Насамперед потрібно зазначити, що існують дві основні традиції розуміння складу людини: двоїчна (дихотомія) та троїчна (трихотомія). В однієї і в другої – достатньо авторитетні як захисники, так і опоненти. Тому, оскільки це питання до цього часу не вирішене, однозначно говорити, що людина троїчна чи двоїчна за своїм складом буде неправильно. Власне, через неузгодженість свято­отцівського богослів’я щодо складу людини і визначення понять «дух» і «душа» складно відповісти й на питання про різницю між ними.

 

Відповідно до двоїчної схеми, людина складається з душі й тіла, що відповідає біблійному вченню, де людина – істота з двома природами (тілесною та духовною), а душа й дух – синоніми. Цієї думки дотримується святий Василій Великий. Святитель Феодорит Кирський стверджує: «Не на троє ділить людину Божественне Писання, але мовить, що твориво це складається із душі та тіла». А святитель Йоан Золотоустий пише, що «в людині немає жодної різниці між духом та душею, бо ці два терміни означають одне й те ж, як „тіло" та „плоть"». Отже, згідно з цим поглядом, душа, або ж дух, – безсмертна нематеріальна основа в людині, що становить суть її життя.

 

Троїчна схема складу людини базується на словах апостола Павла з 1-го послання до солунян: «А сам Бог миру хай уповні освятить вас, і хай непорочно збережуться цілими ваш дух, і душа, і тіло до приходу нашого Господа Ісуса Христа». Вона досить поширена серед православних богословів, отців та вчителів Церкви. Душа, відповідно до цієї теорії, має те ж визначення, що й у дихотомічній. А дух – це дія, енергія, дар, якість душі. Душа невід’ємна від людини, її особистості.

 

Священномученик Мефодій Патарський пише, що окремо душа не є людиною й окремо тіло не є людиною. Людина є тоді, коли душа й тіло з’єднані в один образ. Звідси бути живим – значить мати душу, бути душею. І навпаки, віддати, втратити душу – означає померти. Смерть – порушення цієї єдності тіла й душі. Це трагедія людини, тому що в єдності душі з тілом полягає повноцінне людське життя.

 

Тому душа, маючи в собі життя, оживотворяє тіло. Через те в Біблії термін «душа» вживається там, де йдеться про життя, цілу людину, її особистість. Душа пронизує все буття людського єства й побачити її в тілі окремо від нього – неможливо. Як кров проникає у кожну клітину людського організму, так і душа наповнює собою тіло. Дух же не належить людині, вона ним не володіє. Щоб здобувати його, людині потрібно докладати неабияких зусиль. Адже духа можна набути, втратити, відновити. Він є джерелом і виконавцем у людині різних духовних явищ: молитви, радості, любові, миру тощо. Користуючись метафорою преподобного Симеона Нового Богослова, можна сказати, що дух людини, це ніби «душа душі людини». Душа, на відміну від духа, є духовним тілом, сутністю. Як говорить святитель Афанасій: «Душа – сутність мисленна (розумна), безтілесна, безсмертна...»

 

Підтримує це й святитель Феодорит Кирський: «Ми говоримо, що душа проста, розумна та безсмертна». У всьому Всесвіті немає такої сутності, як душа, звідси і її цінність: «Не лякайтеся тих, хто тіло вбиває, а душі вбити не може; але бійтеся більше того, хто може й душу, і тіло вам занапастити в геєнні», – говорить Спаситель у Євангелії від Матфея. Душа в людині весь час та ж сама. Допоки людина жива, душа не відділяється від тіла. Дух же приходить і відходить, він може бути забраним, може хоча б на деякий час покинути людину, що не означає фізичної смерті. Дух оживотворяє людську душу, і його відхід спричиняє смерть душі, але не смерть людини.

 

«Коли почуєш про смерть душі, то не подумай, що душа справді вмирає, адже вона безсмертна, а смерть душі – це гріх і вічна кара», – пише Йоан Золотоустий. Бездуховність людини є тяжкою хворобою, але це досить часто зустрічається. Можемо зробити висновок, що дух людини не належить їй за природою.

 

Якщо ж душа є невід’ємною частиною людини, то дух спрямовує людину до надприродної мети – співпричастя з Богом. Перебуваючи в дусі, людина віднаходить своє дійсне призначення, реалізує себе, здобуває повноту.


13.01.2012 21473 4
Коментарі (4)

doctor_VVV 2012.01.14, 00:02
Щодо безсмертя душі - то це всього лише філософські казки, бо в Святому Письмі написано: "Душа, що грішить, вона помре." (Єз. 18:4) А цитата з послання Павла до Солунян аж ніяк не стосується розподілу людини на три складові частини. Павло писав про те, що все єство людини буде під впливом Божим. Як і Христос кажучи "Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою." (Матв. 22:37) не мав на увазі, що людина складається з серця, думки і душі, а закликав любити Бога усім єством!
жителька міста 2012.01.14, 12:55
Цікава стаття. І таких би побільше, можливо б і суспільство змінювалося і не було б таких кар на землі. Ще в 95-чи 96 р. точно не пам'ятаю археолог виступав у по телебаченню у прямому єфірі з майдану і сказав, що було знайдено вже давно надписи про те, що світом заволодіє зло і воно поширюватиметься із США. І тепер це справді так і є. Я думала тоді, що це якийсь комуняка гне байки, але бачу, що насилля, знущання над простим людом, збагачення через межі, жорстокість, яку розвиває у молодого покоління навіть телебачення (а особливо мультики)доказує про це. Це все вчить виживати в цьому світі і нікого не жаліти. А церква теж не дає прикладу доброти і любові. Там теж тільки нажива. Маленький приклад. Зайти в любу церкву і побачиш, яка ціна звичайної свічки. Чим дешевші, то ховають і перше продають дорожчі, а потім дешевші, якщо хіба попросять.
NYK 2012.01.16, 20:30
З СЕЇ ТЕМИ НАЙКРАЩЕ СКАЗАВ Архиепископ ТАШКЕНТУ У ЧАСИ НКВД-РЕПРЕСІЙ Лука Войно-Ясенецкий ПРОРОК. ЦІЛИТЕЛЬ. ПРОФЕСОР МЕДИЦИНИ. Є ПРО НЕГО БРОШУРА, ВИПУЩЕНА 2010 о.МИХ.МЕЛЬНИКОМ, ВІДОМИМ У ІФ Ч-З "ГАЛИЧИНУ"! ДОХТОРОВИ: ЇГО (ЛУКУ) ЧИТАЄШ ЯК ЄВАНГЕЛІЄ - ЗРАЗУ ЧУТИ ШО ВІН МАЄ ДАР св.ДУХА. А НЕ МАЄШ ДАРУ ДУХА ЩОБИ ХОТЬ ВІДРІЗНИТИ БЛУД ВІД ІСТИНИ - НЕ ПИШИ І НЕ БУДЕШ ГРІШНИЙ.
Дмитро 2023.01.05, 15:21

 

Коли приходить кінець людського життя, то що помирає разом з тілом? За троїчною системою має померти і плоть, або дух, бо до духовного царства відправляється тільки душа.

Хто постає у відповідальності перед богом за гріхи людини?- душа, вона несе весь тягар життєвих випробувань людини.  А якщо так, про яку плоть людську може бути мова.

Хто керує вчинками людини? Якщо плоть то чому судять за те душу. Коли ви розмовляєте з людиною то ви розмовляєте з плоттю чи душею. Якщо ми будемо протиставляти плоть і душу говорячи, що все добре пов’язано з душею, а все погане приписувати плоті то в чому має проявлятися любов до себе чи до плоті, чи до душі? В поняття плоті входить і наше я. Який сенс плоті ставати кращою рівняючись на душу, якщо вона помирає разом з тілом.

На мою думку,  двоїчна система ставить все на своє місце. Народжується людина і господарем її тіла і мисків стає душа, що й по заслузі несе відповідальність за все здійснене людиною.

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

685
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1551
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1952 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7270
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15104 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1971

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють зміщуючи акценти з важливого на другорядне. Традиційно в православній і католицькій церквах дітей приводять

136

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

912

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

984

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1771
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

161
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

548
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

792
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3047
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

793
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1856
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

888
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35034 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

377
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

529
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

853
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

759