Мар'ян Максимчук працював прокурором в Калуші. В якийсь момент залишив посаду та з родиною переїхав до Києва. Там, він створив компанію сервісу зберігання речей "TetrisBox". У 29 років увійшов у список «Forbes» найуспішніших українців до 30 років. Нещодавно його компанія отримала відзнаку Міжнародного конкурсу «Вибір року 2021». А ще вийшла на всеукраїнський рівень.
Фіртка розпиталася у Мар'яна, які секрети зберігаються у боксах "TetrisBox" та як на цьому заробляють в Європі та США?
Минуло більше як рік, як ви увійшли в список найуспішніших українців до 30 років за версією видання «Forbes», як за цей час змінився ваш бізнес, як ідуть справи у «Tetrisbox» зараз?
Ми вийшли на всеукраїнський рівень. Цього року ми масштабувалися і добудували ще 1 тис кв. метрів в Києві. Відкрили склад у Львові, площею 1 тис кв. метрів. Зараз нас цікавлять міста-мільйонники: Одеса, Дніпро, Харків. В Івано-Франківську поки не плануємо відкривати бізнес.
Цього року ми отримали нагороду Міжнародного фестивалю-конкурсу «Вибір року 2021» та стали компанією №1 в Україні у своєму сегменті по площі та темпах розвитку.
Публікація у «Forbes» якось посприяла вашому бізнесу?
Публікація можливо не прямо, але дотично допомогла нам.
Збільшила довіру до нас: клієнти і партнери впевнені, що з нами можна працювати. Не знаю, чи це з цим пов'язано, та це якось додає впевненості при переговорах, чи в підписанні договорів.
Зараз нашим сервісом користуються досить відомі вітчизняні компанії, магазини одягу і мабуть, в цьому також є заслуга «Forbes».
Які компанії - це рітейли чи маркетплейси «Розетка» ?
«Розетка» поки що ще ні. В них є свої склади. Ми зберігаємо ті речі, які виставлені на продаж на «Розетці». Скажу, що це частково офісні речі, виставкове обладнання відомих в Україні компаній.
Склади «Розетки» чи різних поштових операторів - ваші конкуренти чи ви працюєте в зовсім різних сегментах?
Це не наші конкуренти. Вони відносять себе до логістики, ми швидше належимо до нерухомості і оренди.
Як ковід і «work from home» вплинув на ваш бізнес?
В період ковіду, коли закривалося багато кафе, то в нас зберігалися ресторанні меблі та обладнання.
Потребу в додатковому просторі ковід "підсвітив" і показав, що можна обійтися меншим простором. Багато компаній оптимізуються і відмовляються від великих складів, обирають менші формати десь поблизу своїх офісів.
Справді, ковід створив попит на складську нерухомість, настільки високий дефіцит складів у Києві?
Ковід підсилив попит на склади нашого формату.
З потребами бізнесу зрозуміло, але чому сервіс зберігання речей популярний серед людей. Досі речі зберігали або в родичів в селі, або гаражах чи в підвалі...
Ці способи актуальні в Західній Україні, бо зазвичай є якісь родичі в селі. Ці питання так і вирішують.
У Києві такого немає, не часто родичі живуть в селах. Немає так багато тих комор. У квартирах вільні місця стараються використати під раціональні потреби, а не забивати речами на зразок лиж, велосипедів, дитячих колясок тощо.
Яка вартість оренди боксів? Яка загальна кількість клієнтів скористалася вашими послугами чи є серед них постійні?
Загалом за 5 років ми надали послугу для 2500 клієнтів. Зараз на постійній основі в нас обслуговується 1500 клієнтів.
Коли стартували, то вартість оренди боксу була 330 грн за квадратний метр за місяць.
Зараз ціна залежить від локації та виду боксу і коливається в межах 380- 450 гривень. Мінімальний термін зберігання один день, а максимальний - один рік.
Є клієнти, що орендують 200 -300 кв.метрів. Сьогодні маємо клієнтів, що з нами від початку заснування компанії.
Крім сноубордів та колясок, які найдивніші речі клієнтів доводилося зберігати?
Холодильник із замороженими лобстерами (сміється). Якось вимкнули світло і запах був на увесь склад. До речі, довго не могли потім з ним розібратися.
На складах зберігають габаритні речі, наприклад один клієнт протягом року зберігає 6-метровий корабель. Можливо, це якась яхта виставкова. Одним словом, що тільки не хочуть зберігати. Навіть запитують, чи можна ночувати на складі. Звісно, що ми у такій послузі відмовляємо.
Також не зберігаємо легкозаймисті та вибухові речовини, боєприпаси й зброю та все, що заборонено законом. Крім цього, в боксах не можна зберігатися рослини, тварин, харчі й все, що виділяє запах і може витекти у сусідній блок.
Свої речі зберігаєте?
Спочатку був, як «чоботар без чобіт» - не міг собі виділити бокс, бо хотів все здавати в оренду. Потім все ж виділив приміщення для себе (сміється).
Як взагалі виникла ідея переїхати з Калуша і створити бізнес зі зберігання речей в Києві?
Ідея виникла у 2016 році, коли я переїхав з Калуша до Києва. На власному досвіді побачив, що багато речей немає де розмістити. Проаналізував іноземний досвід, як за кордоном підходять до розв'язання проблеми та вирішив такий сервіс запровадити в Україні.
Хоча на ринку вже було декілька конкурентів, я вирішив стартувати. Знайшов партнерів, залучив інвестиції. Ми орендували перший склад у 2016 році. Створили бокси та почали здавати їх в оренду. Другий склад орендували у 2017 році, потім ще один у 2019. Ще через рік відкрили відділення у Львові.
Я пам'ятаю перша клієнтка орендувала бокс для зберігання холодильника для квітів. Чимало клієнтів здавали побутові речі, меблі, техніку, бо робили ремонти вдома.
З таким високим попитом вам не потрібно було докладати якісь надзусилля в плані маркетингу?
Ой ні. Це зараз ми не робимо надзусилля. А на початку вони були. Перші сім-десять місяців були найважчими. Потрібно було якось вижити – гроші закінчувалися, кожен місяць сплачували оренду за склади – велике приміщення і відповідно висока вартість оренди.
В якийсь момент відбувся прорив бізнесу. Я не знаю, яким чином чи це просто якесь везіння, але якби цього не сталося, то, мабуть, бізнесу не було.
Ми почали рухатися далі й все було ок. Зараз наші зусилля спрямовані на розширення бізнесу.
Який потенціал ринку оренди площі для зберігання речей в Україні та світі?
Ми хочемо освоїти 20 тис кв. метрів - це наша задача на наступні п'ять років.
Наприклад, ринок Росії в десять разів більший від нашого, росіяни випереджають нас на 10-15 років. Нью-йоркські селфстореджі пропонують 0.23 кв метра на кожного жителя міста. Національний стандарт в США це 0.005 кв метра стореджів на кожну людину.
В нас у Києві зараз цей показник складає приблизно 0.005 кв. метра на кожного жителя столиці, а по Україні - менше 0.001 кв метра на кожного мешканця.
Однак слід враховувати, що у США цьому бізнесу вже 60 років, в Європі - близько 40, у нас він на стадії становлення. Ми придивляємося до європейських операторів, знайомимося, вивчаємо їхній досвід.
Який ваш рецепт успіху?
Я за освітою юрист, працював на посаді прокурора в районній прокуратурі Калуша. Згодом зрозумів, що це не моє і не мій напрямок.
В Калуші мені ставало все менше простору - захотілось більшого. Вирішив змінити все: і професію, і місто.
Я переконаний, що успіху досягають ті, хто діє. Якщо є мрія, то до неї слід рухатися крок за кроком. Це посилює віру в себе і впевненість у собі.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Супермаркети Lidl готується зайти на ринок України
Кіно теж може захищати Вітчизну
Туристичний БУМ: яким містам на Прикарпатті українці та іноземці надають перевагу для відпочинку