На Косівщині, у селі Яворів, працює «Гуцульська сироварня».
Там, недалеко від обійстя фермера Назарія Вепрука, на полонині під сонцем випасаються породисті кози, передає журналістка Фіртки.
Дуже рідко в Карпатах можна побачити кіз, які випасаються на полонинах. Фермер розповідає, є декілька причин, чому кіз не розводять, наприклад, як овець.
"Перша причина - у кіз немає стадного інстинкту. 98% всіх карпатських полонин не оснащені електроенергією.
Ті місця, де сплять тварини і їх доять, облагороджені кошарами (дерев’яні паркани). Худоба ж випасається на вільних пасовищах.
Кози з вівцями не схожі, у вівці на високому рівні розвинений стадний інстинкт", - каже господар.
Друга причина - кози великі шкідники, 85% раціону кози — це кора та листя дерев. Натомість, в інших тварин 95% - трава. Звичайні домашні кози в середньому дають півтори літра молока на день, це для варіння сиру дуже мало.
"Якщо ж коза дає таку кількість молока, то потрібно тримати стадо із 10 тварин, щоб щодня варити кілограмчик сиру.
Наступна причина — козине молоко не має властивості змішуватись із овечим, чи коров’ячим.
Натомість овече та коров’яче змішується без проблем, з нього можна "варити навіть борщ". Тому здебільшого в горах тримають саме овець та корів.
Також кіз невигідно тримати, адже з рогатої худоби можна видоїти 20 літрів молока за день", - пояснює Назарій Вепрук.
Більше читайте у матеріалі: «Хочемо працювати на рідній землі», — прикарпатський фермер Назарій Вепрук про роботу власної козячої ферми (ФОТО/ВІДЕО).
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: