Тротуар з велодоріжкою на Галицькій у Франківську: Яким він був, і яким стане (фото)

 

Активісти велоспільноти показали як всього за 10 днів змінився тротуар на Галицькій в середмісті Івано-Франківська.

Минуло уже 10 днів з того часу, як будівельники приступили до капітального ремонту тротуару на Галицькій в районі ЦУМу. У сотень і тисяч городян, яким доводиться щодня терпіти “тимчасові незручності”, виникає купа закономірних запитань. Давайте спробуємо разом розібратися, що там і до чого, і відповісти хоча б на деякі з них. Ну, оскільки чималий шмат тротуару вже отримав своє нове покриття, давайте для початку пригадаємо, яким він був раніше. Ось фотографія, яка в повній мірі ілюструє усе жахіття, яке можна було спостерігати тут роками: роздовбаний тротуар, витоптані газони у лунках, знищені дерева і повальне рагульське паркування.

Тротуари були настільки жахливими, що по них важко було проїхати з дитячим візком. Потрібно було обирати: іти по покришеному асфальту з ямами, в яких коліщата застрягали, чи по тонкій смузі криво поставленої бруківки, рівень якої змінювався від магазину до магазину, утворюючи сходинки. А ще й ці дерева у найневдаліших місцях. А ще лотки дощовідведення.... Одним словом це було жахіття.

А пам’ятаєте паркування на Галицькій? Оооо, це була просто пісня. Важко було навіть звинувачувати водіїв у рагульстві. Така манера паркування вважалася нормою у тому прибазарному хаосі.
 
 
В холодну пору, коли машин і багнюки було більше, це взагалі справляло гнітюче враження. Заїжджали навіть у лунки.
 
 
Усе було заставлено вздовж, впоперек і по діагоналі. Половина тротуару просто не використовувалась пішоходами.
 
 
Паркувались навіть у три ряди, два з яких на тротуарі.
 

Ситуація здавалася безнадійною. Але одного прекрасного дня на цій ділянці Галицької була нанесена нова розмітка. Вона передбачала паралельне паркування з обох сторін вулиці. І сталося диво! Автовласники взяли собі за правило паркуватися за правилами ( вибачайте за тавтологію.

Раптом виявилось, що на проїжджій частині без проблем можуть роз’їхатись тролейбус з маршруткою. Більше того, вдалося вивільнити добру третину тротуару від автомобільної окупації.

А тепер пояснимо, чому ми таку увагу приділяємо паркуванню автомобілів. Майже немає сумнівів в тому, що скептики будуть критикувати рішення облаштувати велодоріжку зарахунок тротуару. Мовляв таким чином забирають простір “у людей”. (Так ніби велосипедисти - не люди) :) Такі звинувачення, як Ви вже зрозуміли, будуть безпідставними. Цей простір насправді був відвойований у машин! Більше того, в рамках облаштування велодоріжки проводиться також капітальний ремонт всього тротуару з відновленням лінії озеленення та встановленням вуличних меблів у цій зоні. Отже пішоходам буде в рази приємніше і зручніше рухатись цією вулицею.

Крім того є ще один, найважливіший чинник, який вплинув на рішення облаштувати на Галицькій велодоріжку. Це - велосипедисти. Для них це одна з ключових вулиць, тут їх багато. І для багатьох питання безпеки руху є визначальним. Як наслідок, вони їздять по тротуарах, маневруючи між припаркованими автівками, деревами, рекламними конструкціями і пішоходами, наражаючи на неприємності і себе, і інших. Так не повинно бути. Це не правильно!

Не рідко власникам двоколісного транспорту доводиться спішуватись, щоб подолати цю зону перешкод.

Рано чи пізно цю проблему треба було вирішувати. Ми не стали вигадувати велосипед, і скористалися старим добрим... іноземним досвідом. А він підказував нам розділити тротуар на чотири зони, і впорядкувати рух на ньому.

 

Потрібно було облаштувати:
1. Велосипедну доріжку
2. Зону озеленення і меблювання.
3. Пішохідну доріжку.
4. Зону сервісу кафе і магазинів.
У нас вийшло приблизно ось так:
 
- велодоріжка шириною +/- 2 м; - зона озеленення завширшки 1,5 м; - транзитна зона для пішоходів (3 м в найвужчому місці); - зона сервісу варіюється. Ну, оскільки рух пішоходів повинен бути зручним і безбар’єрним, постала проблема двох дерев, які росли в найвужчих місцях, прямо посеред пішохідної доріжки.
 
Довелося викликати спеціалістів. Приїхали серйозні дядьки на серйозній техніці...
 
... вжих, і немає дерева.
 
Шкода, звичайно, рослини. Але натомість, тільки на цій ділянці вулиці буде висаджено 12 нових дерев, в тій-таки лінії озеленення. Ось уже й лунки для них готові.
 
Крім того, була демонтована оця рекламна стелла, яка багатьом людям різала око.
 
Тепер її уже немає. Залишилась лише купа розбитого перфораторами бетону. Майстри поставлять лунку, і скоро там знову ростиме дерево.
 
Зверніть увагу, велодоріжка з правої сторони обмежена поребриком, і знаходиться на 3-4 см нижче рівня тротуару.
Але давайте, врешті решт, розберемося з найважливішим елементом нового тротуару - різнокольоровою бруківкою.
 
На Галицькій Ви можете бачити два різних типи бруківки: - “римський камінь” червоного кольору - безшовна плоска плитка для велодоріжки; - звичайна бруківка “магік” чорного та сірого кольорів - для пішохідної зони.
На практиці це має такий вигляд:
 
Візуально видно кривизну тротуару. Це через те, що в цьому місці він пересікається з виїздом з двору.
 
Але ухил велодоріжки зроблений дуже плавним, а пониження тротуару взагалі не відчувається. Тому можна сказати, що безбар’єрність збережена.
 
На всіх інших ділянках тротуар взагалі бездоганно рівний. Між іншим, зверніть увагу на пеньок, який буде викорчовуватись. Уявляєте, скільки місця залишалося б пішоходам, якби дерево залишили, і обвели його півтораметровим поребриком.
 
До речі, за подібною схемою зараз укладають нову бруківку на вул.Чорновола. Тільки там без велодоріжки.
 
І там теж зберігають безбар’єрність для пішоходів. Так повинно бути всюди!
 
Але повернемось на Галицьку, і подивимось на хід будівельних робіт.
Ось на таку підготовлену основу з відсіву майстри кладуть бруківку.
 
Цю березу, не стали зрізати, оскільки місця для пішоходів тут значно більше, ніж у попередніх випадках. Просто оформили її видовженою овальною лункою, щоб людям зручніше було ходити.
 
Минулого тижня робітники працювали на ділянці, навпроти будинку №47. Цього тижня - біля 49-го будинку. На сьогоднішній день уся ця територія (на фото нижче) вже встелена бруківкою. Якщо дозволить погода, то до суботи новий тротуар дотягнеться майже до автобусної зупинки (за будинком № 51)
 
На даний момент, уся відремонтована ділянка уже посипана піском, і буде “перемітатися”.
 


Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1376 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1698 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2493
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2315 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7559
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15279 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

333

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1052

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1120

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1911
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

294
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

671
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

912
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3137
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

938
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1967
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1018
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35169 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

287
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

496
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

641
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

959