Три місяці без стресу, поганого настрою, відчуження: психологиня розповіла, як боротись з осінньою хандрою

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

Виявлення осінньої "депресії" може бути пов'язане зі стресом після канікул, з початком нового навчального року. Проте причини можуть бути більш особисті, наприклад, комусь не вдалося досягти бажаних цілей влітку.


Найпоширеніші симптоми осінньої хандри

Хандра — це стани пригніченого настрою, нудьги, які можуть виникати в різні періоди року. Восени виникають, як наслідок зміни, переходу пори року. Природа ніби затихає, все сповільнюється, готується до зимового сну.

Про осінню хандру можна говорити тоді, коли похмуро, туманно, дощить. Більш-менш сонячний вересень і кольоровий жовтень — не про хандру. Однією з причин осінньої хандри є зменшення кількості сонячного світла, що призводить до падіння рівня серотоніну.

Серотонін - це нейромедіатор. Його часто описують як «гормон радості та щастя», який впливає на настрій, апетит і режим сну. Крім того, зменшується кількість гормону мелатоніну, який змушує нас відчувати себе сонними та депресивними.

Основні симптоми осінньої хандри:

  • поганий настрій, депресія;
  • надмірна тривога та занепокоєння;
  • роздратованість;
  • сонливість, втома, млявість;
  • втрата інтересу до повсякденної діяльності.

Чому може посилитися хандра

Причини осінньої хандри криються в зовнішніх проявах цієї пори року.

По-перше, в різкій зміні погоди: похмуре небо, часті дощі, вогкі вітри, сирість.

По-друге, організм людини залежний від природних процесів – світловий день стрімко зменшується й організм вимагає знизити інтенсивність праці. Оскільки в цивілізованому світі це неможливо, запускається механізм, що сповільнює нашу активність.

По-третє, вплив Сонця. Довгий час, проведений в сутінках, тягне за собою зміни гормонального фону і нестачу вітамінів (наприклад, D, що виробляється під впливом Сонця). Крім цього, сонячні промені посилено допомагають виробленню гормону задоволення – ендорфіну.

Юлія Снєгірьова розповідає, практично всі симптоми осінньої хандри вона відчуває на собі.  Дівчина залежна від погоди, в осінньо-зимовий період їй критично не вистачає кольорів.

"Я обожнюю літо і різкий контраст безболісно не проходить для мене. В осінні дні, коли погіршується погода, я відчуваю зміну настрою, постійне бажання спати, апатія до всього, і найгірше зникає бажання фарбуватись, збиратись кудись", - зізнається дівчина.

Юля продовжує, змінюється і її поведінка, що негативно вливає на її оточення.

"Найбільше коментарів отримую від близьких про те, що я на негативі і якась ніяка. Я не намагаюсь цього приховати, але мені краще відпустити ситуацію, ніж прикидатись, що все окей. Але натомість мене розуміють мої друзі, бо й самі відчувають різку зміну настрою", - продовжує Юлія.

Дівчина не соромилась та зверталась до фахівців, бо переконана, що ментальне здоров’я дуже важливим для кожної людини.

"Я зверталась до психолога, бо  відчувала дискомфорт. Насправді, це дуже допомагає, оскільки ти можеш поділитись своїми проблемами й найголовніше, тебе розуміють і дають поради, як з цим боротись".

Натомість Тетяна Сорока  відчуває страх холоду та самотності. Дівчина розповідає, все починається з перших днів вересня.

"Мені здається, що осінь хоче в мене щось або когось забрати. Це відчуття погіршує настрій, змушує "дивно" поводитися. Я починаю шукати яскравих вражень і емоцій від життя в один день, а в інший - я закриваюсь у собі, ні з ким не хочу розмовляти, можу вимкнути телефон або просто закритися у ванній і плакати. Часом можу почати говорити образливі речі близьким людям", - зізналась Тетяна.

Дівчина додає, намагалась покращити своє ментальне здоров’я таблетками. Але з часом відчувала від них неабияку залежність.

"Колись переборювала такі перепади настрою таблетками, від яких було з часом важко відмовитися. Я відчувала від них залежність. Хоча і зараз буває, що мені потрібні заспокійливі препарати. Наразі я себе стримую, нікого не ображаю та не відвертатися від людей жодним чином, намагаюсь зайняти себе якоюсь роботою і просто стараюся покайфувати від життя восени", - пояснює дівчина.

Є багато причин виникнення осінньої хандри. Світлого дня стає менше, а це відгукується і в душі. Рік йде до свого завершення. Час підбивати підсумки, а часто людина не готова, або не має результатів. Психологиня Наталія Федорук пояснює, як відрізнити осінню хандру від депресії.

"Спільним у хандри та депресії є стан пригніченого настрою. Але в хандри зовнішні погодні умови резонують з внутрішнім сумом. Коли говоримо, що людина має депресію, як психічний розлад, то цей стан не вибирає пори року.

Депресія — це про пригнічений настрій, нестачу енергії, порушення сну, апетиту, втрата ваги, суїцидальні думки, втрата сенсів у житті та цінності самого життя. Не тішить те, що раніше приносило радість. І навіть байдуже на погоду. Стан депресії може загострюватись восени або навесні.

Причини депресії також різні. Це і спадковий фактор і особисте переживання невдач у житті, невіра в себе і т.д. Також не варто відкидати різного роду чужорідний вплив на людину з допомогою ритуалів", - каже фахівчиня.

Наталія Федорук радить, як допомогти собі, і як спілкуватись з людьми, в яких пригнічений настрій.

"Коли в людини осіння хандра, то варто не тікати від цього стану, а подосліджувати його. У кожного знайдуться свої індивідуальні причини осінньої хандри. І часто — це не про погоду, а про незадоволення собою.

Якщо таки погода є причиною погіршення настрою, то варто прийняти той факт, що ми не можемо змінити погоду, але ми можемо змінити своє ставлення до неї."

У природі відбувається все циклічно. Людина — частина природи й тому в ній все так відгукується. Варто подбати про три складові: Тіло, Душу, Дух. Все більше радувати тіло режимом дня і харчування; помірною фізичною активністю (фітнес, танці); "ловити сонце" за дня у відкритому просторі; інші процедури приємні тілу. Кажуть, немає кращого антидепресанта, ніж кохання".

Варто прослідкувати свій стан після спілкування зі звичним оточенням. Чи радієте, чи навпаки, ця розмова Вас обтяжує? Чи займаєтесь Ви улюбленою справою? Як Ви ставитесь до себе? Чи вмієте себе хвалити, чи тільки вимоги виставляєте? До чого прагнете в житті?

"Помітивши за близькою людиною чи знайомим пригнічений настрій, який триває більш як два тижні, потурбуйтесь, будь ласка, щоб людина звернутись по допомогу до спеціаліста", - наголошує Наталія Федорук.

Замість того, щоб асоціювати осінь з негативними переживаннями, погляньте на неї по-іншому. Намагайтеся думати про те, що надає затишку, замість того, щоб думати про холод та дощ.

Хорошим стимулом цьому стане зміна обстановки у вашому домі: як варіант, накиньте на ліжко новий теплий плед та додайте затишні подушечки в осінніх кольорах. Кімнату можна оздобити ліхтариками, гірляндами та сухоцвітами.


Коментарі ()

10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

1844
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1479
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

2467 4
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1851
22.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5937
20.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

2019 1

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

122

Яблуневий чи Медовий Спас? Доволі, часто народні назви християнських свят відривають нас від суті та розуміння глибини свята. Яскравим прикладом цього є «Яблуневий Спас» та «Маковія», що це, про кого це?

240

Неодноразово доводилось зустрічатися з бабусями або жіночками в церкві, на невеликих парафіях різних конфесій, які знають все і навіть деколи більше за священника. А потім священники дивуються: «чому в храмі немає молоді?». А вони і не знали, що молодь не витримала прискіпливих зауважень «церковного менеджменту».  

289

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

594
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

448
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1207
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1214
15.08.2022

В Івано-Франківську представники УПЦ Московського патріархату через суд намагаються повернути храм Різдва Христового, що на вулиці Довженка.

1043
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

320
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

418
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4666
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

606
15.08.2022

Президент Володимир Зеленський усунув начальників управлінь Служби безпеки України у трьох областях.

330
12.08.2022

На запитання, чи підтримують українці дії президента Володимира Зеленського, 59% відповіли, що рішуче підтримують та 32% — скоріше підтримують.  

252
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

357
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

410