Три місяці без стресу, поганого настрою, відчуження: психологиня розповіла, як боротись з осінньою хандрою

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

Виявлення осінньої "депресії" може бути пов'язане зі стресом після канікул, з початком нового навчального року. Проте причини можуть бути більш особисті, наприклад, комусь не вдалося досягти бажаних цілей влітку.


Найпоширеніші симптоми осінньої хандри

Хандра — це стани пригніченого настрою, нудьги, які можуть виникати в різні періоди року. Восени виникають, як наслідок зміни, переходу пори року. Природа ніби затихає, все сповільнюється, готується до зимового сну.

Про осінню хандру можна говорити тоді, коли похмуро, туманно, дощить. Більш-менш сонячний вересень і кольоровий жовтень — не про хандру. Однією з причин осінньої хандри є зменшення кількості сонячного світла, що призводить до падіння рівня серотоніну.

Серотонін - це нейромедіатор. Його часто описують як «гормон радості та щастя», який впливає на настрій, апетит і режим сну. Крім того, зменшується кількість гормону мелатоніну, який змушує нас відчувати себе сонними та депресивними.

Основні симптоми осінньої хандри:

  • поганий настрій, депресія;
  • надмірна тривога та занепокоєння;
  • роздратованість;
  • сонливість, втома, млявість;
  • втрата інтересу до повсякденної діяльності.

Чому може посилитися хандра

Причини осінньої хандри криються в зовнішніх проявах цієї пори року.

По-перше, в різкій зміні погоди: похмуре небо, часті дощі, вогкі вітри, сирість.

По-друге, організм людини залежний від природних процесів – світловий день стрімко зменшується й організм вимагає знизити інтенсивність праці. Оскільки в цивілізованому світі це неможливо, запускається механізм, що сповільнює нашу активність.

По-третє, вплив Сонця. Довгий час, проведений в сутінках, тягне за собою зміни гормонального фону і нестачу вітамінів (наприклад, D, що виробляється під впливом Сонця). Крім цього, сонячні промені посилено допомагають виробленню гормону задоволення – ендорфіну.

Юлія Снєгірьова розповідає, практично всі симптоми осінньої хандри вона відчуває на собі.  Дівчина залежна від погоди, в осінньо-зимовий період їй критично не вистачає кольорів.

"Я обожнюю літо і різкий контраст безболісно не проходить для мене. В осінні дні, коли погіршується погода, я відчуваю зміну настрою, постійне бажання спати, апатія до всього, і найгірше зникає бажання фарбуватись, збиратись кудись", - зізнається дівчина.

Юля продовжує, змінюється і її поведінка, що негативно вливає на її оточення.

"Найбільше коментарів отримую від близьких про те, що я на негативі і якась ніяка. Я не намагаюсь цього приховати, але мені краще відпустити ситуацію, ніж прикидатись, що все окей. Але натомість мене розуміють мої друзі, бо й самі відчувають різку зміну настрою", - продовжує Юлія.

Дівчина не соромилась та зверталась до фахівців, бо переконана, що ментальне здоров’я дуже важливим для кожної людини.

"Я зверталась до психолога, бо  відчувала дискомфорт. Насправді, це дуже допомагає, оскільки ти можеш поділитись своїми проблемами й найголовніше, тебе розуміють і дають поради, як з цим боротись".

Натомість Тетяна Сорока  відчуває страх холоду та самотності. Дівчина розповідає, все починається з перших днів вересня.

"Мені здається, що осінь хоче в мене щось або когось забрати. Це відчуття погіршує настрій, змушує "дивно" поводитися. Я починаю шукати яскравих вражень і емоцій від життя в один день, а в інший - я закриваюсь у собі, ні з ким не хочу розмовляти, можу вимкнути телефон або просто закритися у ванній і плакати. Часом можу почати говорити образливі речі близьким людям", - зізналась Тетяна.

Дівчина додає, намагалась покращити своє ментальне здоров’я таблетками. Але з часом відчувала від них неабияку залежність.

"Колись переборювала такі перепади настрою таблетками, від яких було з часом важко відмовитися. Я відчувала від них залежність. Хоча і зараз буває, що мені потрібні заспокійливі препарати. Наразі я себе стримую, нікого не ображаю та не відвертатися від людей жодним чином, намагаюсь зайняти себе якоюсь роботою і просто стараюся покайфувати від життя восени", - пояснює дівчина.

Є багато причин виникнення осінньої хандри. Світлого дня стає менше, а це відгукується і в душі. Рік йде до свого завершення. Час підбивати підсумки, а часто людина не готова, або не має результатів. Психологиня Наталія Федорук пояснює, як відрізнити осінню хандру від депресії.

"Спільним у хандри та депресії є стан пригніченого настрою. Але в хандри зовнішні погодні умови резонують з внутрішнім сумом. Коли говоримо, що людина має депресію, як психічний розлад, то цей стан не вибирає пори року.

Депресія — це про пригнічений настрій, нестачу енергії, порушення сну, апетиту, втрата ваги, суїцидальні думки, втрата сенсів у житті та цінності самого життя. Не тішить те, що раніше приносило радість. І навіть байдуже на погоду. Стан депресії може загострюватись восени або навесні.

Причини депресії також різні. Це і спадковий фактор і особисте переживання невдач у житті, невіра в себе і т.д. Також не варто відкидати різного роду чужорідний вплив на людину з допомогою ритуалів", - каже фахівчиня.

Наталія Федорук радить, як допомогти собі, і як спілкуватись з людьми, в яких пригнічений настрій.

"Коли в людини осіння хандра, то варто не тікати від цього стану, а подосліджувати його. У кожного знайдуться свої індивідуальні причини осінньої хандри. І часто — це не про погоду, а про незадоволення собою.

Якщо таки погода є причиною погіршення настрою, то варто прийняти той факт, що ми не можемо змінити погоду, але ми можемо змінити своє ставлення до неї."

У природі відбувається все циклічно. Людина — частина природи й тому в ній все так відгукується. Варто подбати про три складові: Тіло, Душу, Дух. Все більше радувати тіло режимом дня і харчування; помірною фізичною активністю (фітнес, танці); "ловити сонце" за дня у відкритому просторі; інші процедури приємні тілу. Кажуть, немає кращого антидепресанта, ніж кохання".

Варто прослідкувати свій стан після спілкування зі звичним оточенням. Чи радієте, чи навпаки, ця розмова Вас обтяжує? Чи займаєтесь Ви улюбленою справою? Як Ви ставитесь до себе? Чи вмієте себе хвалити, чи тільки вимоги виставляєте? До чого прагнете в житті?

"Помітивши за близькою людиною чи знайомим пригнічений настрій, який триває більш як два тижні, потурбуйтесь, будь ласка, щоб людина звернутись по допомогу до спеціаліста", - наголошує Наталія Федорук.

Замість того, щоб асоціювати осінь з негативними переживаннями, погляньте на неї по-іншому. Намагайтеся думати про те, що надає затишку, замість того, щоб думати про холод та дощ.

Хорошим стимулом цьому стане зміна обстановки у вашому домі: як варіант, накиньте на ліжко новий теплий плед та додайте затишні подушечки в осінніх кольорах. Кімнату можна оздобити ліхтариками, гірляндами та сухоцвітами.


Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

774
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

597
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1672
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2986
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2451
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2430

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

580

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

593

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1450

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1521
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

554
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

414
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

790
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

181
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

283
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26920
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

747
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

309
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

307
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

634
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1011 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

833