Третя світова почнеться в Балтії - Міллер

 

 


Зло

 

“Чотири роки тому я передбачав вторгнення Росії в Україну. Ось мій наступний прогноз, який, очевидно, зараз приголомшить багатьох: країни Балтії знаходяться поруч (з РФ – Ред.) і стануть одним з перших і найбільших випробувань обраного президента Дональда Трампа”, – пише співробітник Ради національної безпеки США за президентств Джорджа Буша-молодшого та Барака Обами Пол Д. Міллер (Paul D. Miller) в статті для Foreign Policy “Як у Латвії може розпочатись Третя світова війна”.

 

How World War III Could Begin in Latvia

 

Вона, ймовірно, не матиме форми відвертого вторгнення. Президент Росії Володимир Путін має чітку мету і загальну стратегію. Деякі стверджують, що він відштовхується від принципових раціональних, оборонних цілей: розширення НАТО загрожує Росії і Росія реагує. Захід розширив свою сферу впливу за рахунок Росії, і Росія тепер мстить. Ось чому “Українська криза – вина Заходу” за словами Джона Міршаймера (John Mearsheimer).

 

(Джон Дж. Міршаймер – американський політолог, професор Чиказького університету, фахівець з міжнародних відносин. У своїй роботі 1993 року стверджував, що ядерний арсенал України та Німеччини міг би гарантувати більш стабільний мир, оскільки був би фактором стримування в Європі. У згадуваній вище роботі Міршаймер всиловлює думку, що західні уряди своїми спробами залучити Україну в НАТО кинули виклик ключовим інтересам безпеки Росії. Він пропонує зробити Україну “нейтральним буфером між НАТО і Росією”. Політолог також вважає, що в Угоді про асоціацію з ЄС для України передбачений “шлях до членства в НАТО з чорного ходу, і жоден розсудливий російський лідер не інтерпретував би це інакше” – Ред.).

 

Як і більшість академічних аналізів це – маячня. Путін не веде холодних розрахунків в пошуках раціонального.

 

Путін вважає гегемонію Росії в ближньому зарубіжжі необхідною умовою для безпеки Росії через свої уявлення про російську державність та історичну місію. Путін (а його наближче оточення, можливо, ще більше, ніж він) не просто націоналіст. Кремль, як видається, пов’язаний своєрідною формою російського націоналізму, що переплітається з релігією, історичною долею та месіанством. У цій інтерпретації Росія є хранителем православ’я з місією захисту й розширення віри.

 

Дійсно раціональна Росія не буде бачити в розширенні НАТО і Європейського Союзу загрозу – тому що ліберальний порядок є відкритим та всеосяжним і не буде насправді загрожувати безпеці та процвітанню Росії. Але для Путіна і росіян, які бачать світ через призму російського релігійного націоналізму, Захід уже за своєю суттю є загрозою через “виродження і глобалізм”.

 

З цієї точки зору НАТО не є якісним гарантом ліберального порядку в Європі. Але є зловорожим агентом “виродженого Заходу” і “основною перешкодою для величі Росії”. Таким чином, велика стратегія Путіна вимагає розриву НАТО. Зокрема, він повинен зробити гарантії взаємної безпеки статті V безглуздими (стаття V Статуту НАТО гарантує застосування сил Альянсу на захист країни – члена НАТО, що зазнав військової агресії – Ред.).

 

Путіну вже вдавалося підривати довіру до НАТО. Його останні дві мети – Грузія і Україна – не є членами НАТО. Але в 2008 році ці країни були публічно запевнені, що їм будуть надані плани дій щодо членства, дорожні карта до членства. Росія чітко і публічно виступала проти будь-яких кроків у напрямку членства в НАТО для обох країн – а потім приступила до вторгнення у ці держави.

 

Інвазії Росії  у Грузію та Україну створили спірні території – Південну Осетію, Абхазію та Крим, зайняті російськими військовими. Жодна країна ніколи не вступить в НАТО, будучи частково окупованою Росією.

 

Путін тепер має найбільш сприятливу після закінчення холодної війни міжнародну обстановку  для продовження російської експансії. Європейська єдність зламана. Члени Альянсу ставлять під сумнів цінність пакту про взаємну безпеку. І наступний американський президент, здається, виглядає зручним для Росії, готовим виправдати безвідповідальну поведінку Росії.

 

Наступний крок Путіна буде більш небезпечним, ніж попередні. Тому що він, швидше за все, рухатиметься в країни Балтії, які є членами НАТО. Він не буде посилати великі формування в уніформі російських солдатів через міжнародний кордон – бо тоді навіть найобережніші члени НАТО не зможуть ігнорувати відверте вторгнення.

 

Замість цього Путін буде провокувати збройну кризу. Ймовірно, протягом найближчих двох років. Можливо, російськомовні громадяни Латвії чи Естонії (чверть латишів і естонців є етнічними росіянами) почнуть бунтувати, стверджуючи, що зазнають переслідувань. З проханням “міжнародного захисту.” І з’явиться підозріло добре озброєний і добре навчений “Народний фронт звільнення росіян Балтії”. А кілька гучних вбивств і вибухів бомб поставлять країни Балтії на край громадянської війни.

 

Росія ж блокуватиме всі резолюції Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй. І буде пропонувати свої односторонні послуги в якості миротворця. Буде скликано самміт Північноатлантичної ради. Польща очолить зусилля з негайного застосування статті V Статуту НАТО, визнання нападу Росії на Балтію і згуртування для колективного захисту від російської агресії. Німці і французи люто чинитимуть опір. Всі будуть дивитися на Сполучені Штати, щоб побачити: до якого шляху схиляється лідер Альянсу.

 

Якщо Альянс не зіпреться на статтю V, гарантія взаємної безпеки НАТО стає функціональним безглуздям. Жоден з членів Альянсу не матиме жодного довір’я до договору для гарантії власного захисту від Росії в майбутньому. Геополітичний годинник прокручується назад – у 1939 рік. Деякі країни Східної Європи зможуть вибрати підніжку на потязі “Росія”. Інші, починаючи з Польщі, почнуть озброюватися до зубів.

 

Мрія Путіна про розшматований Захід і відкрите поле для діяльності в Європі будуть реалізовані.

 

Але якщо Альянс дійсно виконає статтю V, це буде рівносильно оголошенню Заходу війни Росії.

 

І це саме той момент, коли Трамп повинен буде вирішити: чи вартий захист Латвії ризику Третьої світової війни.

 

Latvian soldiers march during a military parade on November 18, 2008 to celebrate Latvia's 90th anniversary of independence from Russia, an era of freedom that was snuffed out by the Soviet Union after World War II and only restored in 1991. Nationalism rose in Latvia towards the end of the 19th century, culminating in a declaration of independence on November 18, 1918, after World War I and two revolutions in Russia had brought down the Tsarist empire. Latvia joined the European Union and NATO in 2004. AFP PHOTO/ILMARS ZNOTINS (Photo credit should read ILMARS ZNOTINS/AFP/Getty Images)
 
(Латвійські солдати на військовому параді 18 листопада 2008 року з нагоди 90-ї річниці незалежності Латвії від Росії. Ilmars ZNOTINS / AFP)
 
 
 


18.11.2016 1319 1
Коментарі (1)

Василь Риба 2016.11.22, 23:02
не такий Вова як їго тут намалювали, але але навчений у нас може в ЄС робити шухер. Бо війна в Сірії була потрібна Клінтон з Саудами, війна в Ук. потрібша Сша аби ввидіти рівень глибокої стурб. в ЄС, тепер пора вже Єс перестати їсти марципани і будувати армії та знижувати добробут. Мучлімів має гнати не Трамп, а вперід ЄС, бо тут катастрофа. а в нас зразу мир, бо слухайте вище відео-статю китайолога
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

508
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

886
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1917
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3448
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2340 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4572

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

720

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

623

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

598

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

613
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10257
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1092
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5143
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

908
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2700
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1109
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

236
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

618
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

535
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

594
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

942 2