Товар без упаковки і гірчиця замість засобу для миття: 6 кроків до екожиття

 

 /data/blog/86342/7a8785c7fc6c4472a7f63b13f17f0907.jpg

 

Якщо вам набридли гори відходів, брудне повітря та водойми, болотяні, а не сніжні зими, тоді приєднуйтеся до нового способу ведення домогосподарства.

 

Почати змінювати ситуацію на краще можна з простих поведінкових змін, радить Марічка Федорук з ініціативної групи Ecolifestyle.

 

Місцеві продукти

Що ближче знаходиться виробник продукції, яку ви купуєте, то менший вуглецевий слід ви залишаєте. Адже для доставки товарів, в основному, використовують транспорт, який викидає багато вуглецю в атмосферу, що є однією з основних причин глобального потепління. Це також дозволить зекономити на покупках, тому що у вартість продуктів, зазвичай, закладена ціна транспортування.

Транспорт

Щоб зменшити викиди вуглецевого газу, варто якомога менше використовувати особистий автотранспорт. Найкраще користуватись велосипедом або громадським транспортом. Якщо у випадку з двоколісним все зрозуміло, то громадський транспорт допомагає зменшити викиди вуглецю завдяки тому, що замість кількох десятків особистих авто пасажири використовують один засіб (автобус, тролейбус чи трамвай). Такий свідомий спосіб пересування також зменшує витрати на транспортування і робить вільнішими вулиці міст.

Побутова хімія

Відмовитись від побутової хімії буде корисно не лише для вашого здоров’я та гаманця, а й для навколишнього середовища. Наприклад, аби повність змити миючий засіб з посуду необхідно не менш як 15 секунд. В іншому випадку ви споживаєте мікрочасточки засобу разом з їжею. Пральний порошок лишається на поверхні випраної білизни ще кілька днів. Міські очисні споруди не здатні повністю очистити воду від сучасних миючих засобів, і ті пізніше потрапляють не лише у водойми, але й назад до наших кранів. Пральні порошки, які потрапляють до водойм, провокують стрімкий ріст водяних рослин. А це зменшує об’єм кисню, вбиваючи мешканців озер та річок, утворюючи водяні пустелі. Тому для миття посуду найкраще використовувати гірчицю чи соду, а для миття ванної кімнати – оцет, соду і домашній засіб на основі лимонної кислоти з додаванням ефірних олій.

Зменшення пластику

Пластик шкідливий не лише для планети, але й для нас. Він не розкладається, виділяє токсичні речовини в ґрунт на сміттєзвалищах і в повітря – під час спалювання. Пластику найбільше з-поміж усіх інших видів сміття, а на його вивіз та переробку витрачається надзвичайно багато коштів і ресурсів. Тому краще замінити пластикові пакети на торбинки з тканини, пластикові пляшки – на скляні чи металеві.

Не так вже й складно завжди носити з собою маленьку торбинку для покупок і модну флягу для води. Складніше постійно пояснювати, чому тобі не треба безкоштовних пластикових пакетиків і чому каву чи квас просиш наливати в флягу, а не в пластиковий стакан.  При виборі товарів також потрібно звертати увагу на упаковку. Якщо не вдається знайти продукт без неї, тоді варто обрати упаковку з картону чи в скляній тарі. Пам’ятайте – ми голосуємо гривнею, тому що менше купуватимемо пластику, то менше його будуть продавати.

Відходи

7% території України займають сміттєзвалища і лише 3% відходів переробляються. Для зменшення кількості сміття існують дієві способи: купувати товар без упаковки, віддавати відходи на переробку, не купувати зайвого. Зменшити площу сміттєзвалищ на третину допоможе зминання пляшок, коробок, пакетів від соку і молока.

Не можна викидати в загальний бак батарейки, енергозберігаючі лампи, ртутні термометри. Вони є надзвичайно токсичними, тому їх необхідно здавати в спеціальні пункти прийому. В Івано-Франківську існують спеціальні контейнери для збору пластику і пункти прийому склотари та макулатури. Кинутий недопалок проплаває в морі від одного до п'яти років. Вироби з нейлону розчиняться через тридцять-сорок років, а консервна банка – через п'ятсот. Пройде тисяча років, і тільки після цього зникне скляна пляшка. Тому ці речі не варто залишати в горах чи лісах. Вас вже не буде, а пляшка й далі лежатиме там, де ви її залишили.

Поліетилен не розкладається і не перегниває, його можна назвати «вічним сміттям». Час гниття шкірки банану: 2 – 4 тижні, поліетиленового пакету – понад 500 років, тому не викидайте органічне сміття в пакетах, краще викидати його в окреме відро з кришкою, а потім використовувати як добриво або виносити окремо в загальний контейнер. Товар без упаковки обійдеться дешевше, адже її вартість входить до ціни товару. Папір не є небезпечним, але потребує переробки, задля збереження лісів.

Економія ресурсів

Це не означає обмежувати себе в чомусь. Економити ресурси означає не використовувати зайвого. Навіщо тече вода, поки ви чистите зуби? Жоден іспанець не витрачав би її так даремно, бо в них великі проблеми з пересиханням водойм. В Україні поки що з цим все гаразд, але чи надовго – це залежить тільки від нас. Вимикайте зайве світло і не лишайте зарядні пристрої в розетках. Так ви зекономите від 15 до 30 % електроенергії. Складно повірити в це, доки не спробуєш. Зарядні пристрої, коли ми їх залишаємо ввімкненими після використання, споживають електроенергію для нагрівання самих себе, таким чином ми марнуємо власні кошти і пошкоджуємо прилади.

Такі перші кроки найважливіші й найскладніші. Просто пам’ятайте, що ви це робите, в першу чергу, для себе і своїх близьких. Ми всі є частиною світової екосистеми. Власним прикладом ви залучаєте до глобальних змін ведення домашнього господарства, а першопрохідцям ніколи не було легко.

 

УФРА


10.09.2015 1311 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2509
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1597 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3671
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1694
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2090

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

519
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

886
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

746
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

667
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

600
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

408
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2