
Біржова торгівля криптовалютами поділяється на два види: класичний, централізований трейдинг та торгові операції за схемою P2P (Peer-to-Peer). На біржах з P2P криптотрейдери взаємодіють один з одним безпосередньо, минаючи фінансових посередників та агентів. У цій статті експерти сайту Profinvestment.com розглянуть особливості торгівлі P2P.
Схема P2P схожа на дошку оголошень, де продавці та покупці знаходять один одного, використовуючи різні фільтри: за способом платежу, ціною, обсягом і так далі.
Учасники P2P-операції можуть певною мірою впливати на ціноутворення, час розрахунку, і в цілому, краще контролювати угоду купівлі-продажу криптовалюти.
Переваги P2P-криптобірж
- Масовий характер торгівлі. Щодня на P2P-секціях централізованих бірж (CEX), а також на майданчиках децентралізованих бірж (DEX), де торгують лише за принципом P2P, проводять угоди представники майже 200 країн.
- Найширший вибір способів оплати. На P2P їх кількість сягає 600 і більше. Передбачені навіть варіанти готівкового розрахунку під час особистої зустрічі.
- Вкрай низькі або взагалі нульові комісії.
- Організація безпечних біржових угод за методом акредитивних або ескроу-рахунків з попереднім депонуванням коштів учасників.
- Додатковий рівень захисту від атак хакерів, якщо P2P-операція проводиться на децентралізованій DEX-біржі, На DEX активи і ключі зберігаються не на біржі, а на особистих гаманцях учасників торгів.
Біржові ескроу-рахунки для P2P
Найбільші криптовалютні біржі (наприклад, Binance) підвищують безпеку P2P-угод шляхом проведення їх через спеціальні ескроу-рахунки. Сума транзакції блокується на такому рахунку і стає доступною після того, як сторони визнають договір виконаним.
Припустимо, покупець купує криптовалюту за фіатні гроші. Продавець токенів надсилає їх на ескроу-рахунок. Отримавши потрібну суму у фіаті, він підтверджує угоду і P2P-секція біржі зараховує криптовалюту покупцю.
Подібна комбінація можливостей P2P-торгівлі та біржових гарантій централізованій біржі робить P2P-угоди ефективним та досить безпечним інструментом у купівлі-продажу криптовалюти.
Недоліки P2P-криптобірж
Поряд із плюсами, P2P-криптобіржам притаманні окремі мінуси, пов'язані з механізмом проведення P2P-операцій.
До них можна віднести:
- Обмежена, точкова пропозиція криптовалюти за заданими параметрами (ціна, обсяг, спосіб платежу та інше). У порівнянні з централізованими біржами (CEX), P2P-майданчики мають знижену ліквідність.
- Невисока (щодо CEX) швидкість закриття угоди. Учасники торгівлі можуть затримувати її підтвердження або взагалі відмовитися від проведення транзакції. Для мінімізації наслідків такого розвитку подій P2P-біржі запроваджують заходи, спрямовані на зміцнення платіжної дисципліни щодо P2P.
Найбільші маркет-плейси з P2P-торгівлі на централізованих біржах представлені на P2P-секції Binance, а також на P2P-підрозділі Bybit.
Реклама