Томос для України. Чому рішення Константинополя є історичним

Україна як ніколи близька до створення Єдиної помісної церкви.

Ввечері 11 жовтня стало відомо, що Синод Вселенського патріархату ухвалив рішення про початок процесу надання автокефалії Україні, а також скасував документ, який підпорядковував Київську митрополію Москві. Представники українського православ’я та експерти уже охрестили цю подію історичною. Чому це так, дізнавався Центр громадського моніторингу та контролю.

Відновлення історичної справедливості

Томос про автокефалію – це спеціальний дозвіл, який наша держава повинна отримати для створення Єдиної помісної церкви. Цей документ буде переданий голові української помісної церкви, якого ще належить обрати. Проте фактично питання про отримання автокефалії Україною є вирішеним.

Справа в тому, що рішення Синоду визнало канонічними керівників українських православних церков – Київського патріархату (УПЦ КП)  і Автокефальної православної церкви (УАПЦ), нарівні із Московським патріархатом (УПЦ МП), який до останнього часу вважав себе єдиною канонічною православною церквою в Україні.

За словами Патріарха УПЦ КП Філарета, саме визнання канонічності усіх українських церков відкриває шлях до створення єдиної. Наступним кроком має стати Собор українських православних церков та обрання глави помісної церкви, який і отримає Томос.

«Найближчим часом ми об'єднаємося і отримаємо Томос про автокефалію української вже єдиної церкви», – пояснює Патріарх УПЦ КП Філарет.

Крім того, рішення відновило історичну справедливість, скасовувавши дію синодального листа 1686 року, який підпорядкував Київську митрополію Московському патріархату та дозволяв назначати голову української церкви у Москві. Відтепер церквою-матір’ю для України є Константинополь. Після отримання Томосу українська церква отримає повне самоврядування, тобто право самостійно обирати предстоятеля, видавати статути, канонізувати святих.

Релігійна свобода

Очікувано представники Московського патріархату виступили із критикою рішення Синоду, загрожуючи розірвати відносини і заявляючи про можливі сутички. Експерти кажуть, що така реакція є закономірною, оскільки втрата релігійного впливу на Україну сильно послабить позиції російської церкви.

«Це – елемент чергової незалежності України і від’єднання від російської залежності. Росія дуже часто використовувала церкву як інструмент впливу на Україну», – зауважує експерт із зовнішньої політики Тарас Семенюк.

Водночас глава держави Петро Порошенко наголошує, що українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для усіх конфесій  і будь-які провокації у храмах – в інтересах Москви.

«Спільне творення незалежної церкви не може бути підставою для розбрату, для протистояння, для насильства. Ми цього точно не маємо допустити. Навпаки, це – дорога до миру, спокою, порозуміння. Як тільки де побачите людей, які закликатимуть взяти силою лавру, монастир чи храм, знайте, то – московська агентура», – заявив Президент, коментуючи новини зі Стамбулу.

Попри те, що точно дати отримання Томосу немає, очільник УПЦ КП Філарет висловив впевненість, що процес буде швидким, адже об’єднавчий собор планують скликати найближчим часом.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю


16.10.2018 5977 2
Коментарі (2)

Ярослав 2018.11.29, 17:14

Томос Україні всеодно буде. А московська ПЦ сама від себе відштовхує повагу своїми бандицькими вчинками.

Роман 2018.11.30, 09:28

Бл. Яка серйозна проблема. По ходу нам немає більше на що відволікатися. 

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

513
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3065
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21179
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2046
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1545 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2418

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

219

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

183

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

796

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2211
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

226
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

507
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1054
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

218
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

829
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

800
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

724
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8281
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти. Про це

342
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1007 4
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2227 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

922