Томос для України. Чому рішення Константинополя є історичним

Україна як ніколи близька до створення Єдиної помісної церкви.

Ввечері 11 жовтня стало відомо, що Синод Вселенського патріархату ухвалив рішення про початок процесу надання автокефалії Україні, а також скасував документ, який підпорядковував Київську митрополію Москві. Представники українського православ’я та експерти уже охрестили цю подію історичною. Чому це так, дізнавався Центр громадського моніторингу та контролю.

Відновлення історичної справедливості

Томос про автокефалію – це спеціальний дозвіл, який наша держава повинна отримати для створення Єдиної помісної церкви. Цей документ буде переданий голові української помісної церкви, якого ще належить обрати. Проте фактично питання про отримання автокефалії Україною є вирішеним.

Справа в тому, що рішення Синоду визнало канонічними керівників українських православних церков – Київського патріархату (УПЦ КП)  і Автокефальної православної церкви (УАПЦ), нарівні із Московським патріархатом (УПЦ МП), який до останнього часу вважав себе єдиною канонічною православною церквою в Україні.

За словами Патріарха УПЦ КП Філарета, саме визнання канонічності усіх українських церков відкриває шлях до створення єдиної. Наступним кроком має стати Собор українських православних церков та обрання глави помісної церкви, який і отримає Томос.

«Найближчим часом ми об'єднаємося і отримаємо Томос про автокефалію української вже єдиної церкви», – пояснює Патріарх УПЦ КП Філарет.

Крім того, рішення відновило історичну справедливість, скасовувавши дію синодального листа 1686 року, який підпорядкував Київську митрополію Московському патріархату та дозволяв назначати голову української церкви у Москві. Відтепер церквою-матір’ю для України є Константинополь. Після отримання Томосу українська церква отримає повне самоврядування, тобто право самостійно обирати предстоятеля, видавати статути, канонізувати святих.

Релігійна свобода

Очікувано представники Московського патріархату виступили із критикою рішення Синоду, загрожуючи розірвати відносини і заявляючи про можливі сутички. Експерти кажуть, що така реакція є закономірною, оскільки втрата релігійного впливу на Україну сильно послабить позиції російської церкви.

«Це – елемент чергової незалежності України і від’єднання від російської залежності. Росія дуже часто використовувала церкву як інструмент впливу на Україну», – зауважує експерт із зовнішньої політики Тарас Семенюк.

Водночас глава держави Петро Порошенко наголошує, що українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для усіх конфесій  і будь-які провокації у храмах – в інтересах Москви.

«Спільне творення незалежної церкви не може бути підставою для розбрату, для протистояння, для насильства. Ми цього точно не маємо допустити. Навпаки, це – дорога до миру, спокою, порозуміння. Як тільки де побачите людей, які закликатимуть взяти силою лавру, монастир чи храм, знайте, то – московська агентура», – заявив Президент, коментуючи новини зі Стамбулу.

Попри те, що точно дати отримання Томосу немає, очільник УПЦ КП Філарет висловив впевненість, що процес буде швидким, адже об’єднавчий собор планують скликати найближчим часом.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю


16.10.2018 5826 2
Коментарі (2)

Ярослав 2018.11.29, 17:14

Томос Україні всеодно буде. А московська ПЦ сама від себе відштовхує повагу своїми бандицькими вчинками.

Роман 2018.11.30, 09:28

Бл. Яка серйозна проблема. По ходу нам немає більше на що відволікатися. 

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3766 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2000
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

554
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

382
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273