Тиша в Молдові. Більше зброї – менше злочинності?

 

Більше зброї – більше злочинності чи більше зброї – менше злочинності?

Це конкретне питання не має конкретної відповіді, бо зброя – надто тонка субстанція, і в різних суспільствах веде себе геть по-іншому. Десь заведено стріляти за першої нагоди, десь – зводити рахунки один раз з усіма оптом, десь – взагалі не стріляти, жити у мирі та спокої, хоча в кожному сейфі дрімає штурмова гвинтівка.
 
Оскільки не можна вивести універсальний закон, треба максимально уточнити вихідні дані. Нас, українців, безпосередньо цікавить, як проявить себе зброя в небагатій пост-радянській країні, де мало демократії, значний розрив між прибутками, мало шани до порядку, зате вистачає любителів алкоголю. 
 
Наче спеціально, «лабораторну роботу» на цю тему вже давно за нас зробила Молдова. 
 
Молдова межує з Україною, і 138 років знаходилась з нею в одній державі. Ми добре уявляємо собі менталітет молдаван, можемо з легкістю екстраполювати їх досвід на свій. Молдова легалізувала вогнепальну зброю в 1998 році – між громадянською війною 1992 року та революцією 2009. Молдова посідає перше місце в світі за споживанням алкоголю на душу населення (згідно з офіційною статистикою ВОЗ). В Молдові хіба що зомбі-апокаліпсису не вистачає, аби проявити вогнепал за усіх екстремальних умов. 
 
Отже, ще раз: Молдова легалізувала зброю в 1998 році. Наразі законодавство Республіки Молдова в цій сфері – одне з найліберальніших в Європі. Фактично кожен громадянин, якщо він не наркоман, не псих, не рецидивіст і досяг 21 року (до 2012 цей вік складав 18), може придбати будь-який пістолет (або іншу неавтоматичну ручну зброю) будь-якого калібру. 
 
Молдова своєрідним чином підійшла до озброєння суспільства – дозволила цивільним громадянам мати вогнепал, але нікому не дозволила ним торгувати, крім власної міліції. В Кишинеу було відкрито єдиний на всю країну ліцензований магазин МВС, який продавав зброю. Цей магазин задовольняв увесь можливий попит з 1998 року до 2002, тому що, користуючись монопольним становищем, молдавські міліціонери вимагали за пістолети астрономічні ціни. Першого року легалізації, наприклад, ІЖ (громадянський варіант ПМ) – найприбутковіший та найоптимальніший для ринку – коштував 500-600 доларів США, а популярні моделі «Беретти» та «Глоку» – 1000-1200. І це при тому, що середня зарплатня в Молдові тоді складала близько 60 доларів на місяць. 
Зрозуміло, що першими озброїлися бізнесмени, вищі чиновники та інша мажорна верства. 
 
Приблизно в 2002 році попит на супердорогі пістолети був задоволений, купувати їх стали в рази менше. Вичерпавши цю нішу і задовольнившись прибутками з такої торгівлі, молдавські міліціонери відкрили ще магазини, значно зменшивши ціни – тепер озброюватися почали люди з середнім достатком. Поступово вартість ставала ще нижчою, в 2012 році придбані колись за 800 доларів пістолети можна було купити на комісії вже за 200. 
 
Особливістю Молдови є те, що кримінал у ній завжди був добре озброєний. З часів придністровської війни у країні безліч автоматів. Та й зараз, у мирні часи, через кордон з Придністров'ям (державність якого умовна, статус маловизначений, а закони приблизні) до сусідніх країн потрапляє дуже багато вогнепалу на вибір – від ТТ китайського виробництва до реліктових пістолетів 20-х років, списаних зі складів російської армії. 
 
Отже, які практичні наслідки мав молдавський збройний експеримент? 
 
Їх легко побачити в статистиці:

В 2009 році Молдова пережила значні громадянські заворушення, протестувальниками було захоплено парламент. Постраждалих від вогнепальної зброї ні з боку протестантів, ні з боку міліції під час цих подій зафіксовано не було.
 
Дмитро РІЗНИЧЕНКО


Коментарі (2)

Я 2013.11.01, 23:19
Молдавська практика тільки підтвердила одне золоте правило - легальна зброя ніколи не буде стріляти в руках законослухняних громадян без нагальної причини. Легальну зброю дуже легко ідентифікувати та співставити із її власником, а отже покарання за неадекватне використання буде невідворотнім. Кожен власник легальної зброї це абсолютно чітко усвідомлює. З іншого боку, сама лишень демонстрація зброї та готовності її застосувати в очах злочинця у 99℅ випадків є достатнім чинником для припинення агресії. І ще. Під час революційних подій в Молдові жоден легельний пістолет чи гвинтівка - не вистрілили. Бо наслідки були б зрозумілі. Але й зі сторони правоохоронних органів зброя залишилась в кобурі, бо поліція чітко усвідомлює скільки стволів знаходиться на руках у людей і як вони можуть заговорити у відповідь неа надмірне насилля. Ось такий собі баланс.
Сергій Чирва 2013.11.07, 14:49
Давно пора! А то нам якісь вила пропонують для самооборони...
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

883
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

812
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1287
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2670
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1461
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2222 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

783

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

831

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1727

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1724
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

443
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

519
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18430
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7551
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3724
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1121
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10838
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

499
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

394
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

569
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

508