The Washington Times (США): Чи виживе Україна?

Російський ведмідь тягне лапи до жаданого трофея – України. Режим Путіна не терпить демократії по сусідству, тому хоче знищити українську незалежність. Янукович – це його лакей, вважає аналітик Джеффрі Кунер. На сторінках американської The Washington Times він закликає Вашингтон негайно звернути увагу на самодостатню, але загрожену націю – східний бастіон Заходу.

Зажерливий Путін називає суверенну націю «Малоросією».

Москва наступає. Росія Владіміра Путіна є найбільш дестабілізуючою – і відчайдушною – супердержавою на світовій арені. Після розвалу Радянського Союзу Росія могла стати стабільною демократією та жити в мирі з сусідами.

Замість того пан Путін зводить Велику Російську імперію. Він створив у країні брутальну поліцейську державу. Журналістів періодично вбивають. Критиків і дисидентів ув’язнюють. Свобода слова та опозиційні партії в облозі. У Кремлі заправляє бандитська верхівка, розкрадаючи рясні багатства країни.

Росія стала шахрайською державою-парією. Мета пана Путіна – зробити з Москви центр антиамериканської, антизахідної осі. Росія провела війну-геноцид у Чечні. Де-факто вона анексувала грузинські республіки Південну Осетію та Абхазію. Перетворила Білорусь на економічного васала. Погрожує балтійським державам. Москва обстоює сферу впливу в Центральній Азії та на Кавказі. Продає важливі ракетні й ядерні технології іранським муллам. У неї тісні зв’язки з Венесуелою Уґо Чавеса.

Але російський ведмідь простягає лапу до ще більшого трофея: України. Ця країна з населенням 46 мільйонів і завбільшки з Німеччину та Британію разом має надзвичайне геополітичне значення – як для Росії, так і для Заходу. Слово «Україна» означає прикордоння. Століттями ворожі сусіди – Росія, Польща, Литва – намагалися заволодіти її багатими ресурсами та родовищами. Через географічне розташування Україні судилося служити мостом між Азією та Європою; вона розкинулася на лінії цивілізаційного розламу, що відмежовує Захід і Схід. Це і прокляття України, і благословення.

Пан Путін розуміє, що його імперські амбіції реалізуються, лише якщо Україна буде підпорядкована. Росія разом з Україною нагадує Америку – велику континентальну супердержаву. Без неї Росія є більше Канадою: просторою країною переважно в снігах.

Крім того, демократична та процвітаюча Україна – це кинджал у саме серце путінського режиму. Вона показуватиме приклад своїм північним слов’янським кузинам: життєздатну, привабливу альтернативу до варварства пана Путіна. Тому за логікою Москви Україну має бути розчавлено; її експеримент незалежності – припинено.

Столиця України Київ є політичним полем бою, де проросійські сили протистоять прозахідним націоналістам. Президент Віктор Янукович намагається перекрутити годинник назад в еру перед Помаранчевою революцією. Тоді, у 2004-му він за підтримки Кремля спробував сфальсифікувати вибори, чим збурив вуличні протести, що кульмінували у Помаранчевій революції. На початку цього року він переміг на виборах – тепер уже чесно – з гаслами економічної модернізації та національного замирення.

Одначе пан Янукович знову довів старе прислів’я, що горбатого могила виправить. Він бандит-русофіл, який поступово кує авторитарну державу. Його адміністрація централізувала владу, анулювавши зміни до Конституції – без публічних дебатів чи там голосування – і це сильно ослабило парламент. Зростає цензура в ЗМІ. Загадково зникають журналісти, критичні до режиму. На недавніх місцевих виборах переслідувалися опозиційні партії. Шахрайства з бюлетенями та інші виборчі махінації були просто нестямними.

Базою пана Януковича є російськомовна частина України – радянізований промисловий схід. Його Партія регіонів хоче надати російській мові статус державної; вона вже відмовилася від української версії на своєму веб-сайті. Інтеграцію з НАТО і Європейським Союзом пан Янукович викреслив з пріоритетів – на догоду Москві. Поволі, але впевнено він відриває Київ від Заходу. Коротше, лакей пана Путіна.

У результаті Україна суверенна лише номінально. Москва фінансує Партію регіонів пана Януковича та численні українські мозкові центри та ЗМІ. У Криму Кремль роздав тисячі російських паспортів, створивши таким способом російських «громадян», яким у майбутньому може знадобитися «захист» від уявної загрози з Києва: ця схема вже була апробована в Грузії. Також термін оренди бази в Севастополі для російського Чорноморського флоту – що мав спливти у 2017 році – був подовжений до 2042-го. Україна перетворюється на протекторат Росії.

Пан Путін зі зневагою ставиться до української національної самосвідомості. На саміті НАТО в 2008 році російський владний лідер сказав тодішньому президентові Джорджу В. Бушу: «Україна – навіть несправжня країна». Пан Путін говорив про «подарунок» Москви, адже значна українська територія належала до царської Росії. Він публічно називає Україну «Малоросією». Його заяви не просто обурливі та нешанобливі; це відверта войовничість.

Вашингтонові негайно слід на це зважити. Спроби президента Обами натиснути на «кнопку перезавантаження» у відносинах із Кремлем провалилися, підбадьоривши фашистський режим пана Путіна. Падіння України до путінізму стало б трагедією історичних масштабів. Усупереч московській пропаганді, Україна не є регіональним аванпостом російської цивілізації; це радше орган європейського тіла – багатостраждальна нація з відмінною культурною ідентичністю, закоріненою в європейських цінностях, з окремою мовою та унікальною слов’янською спадщиною.

Україна є східним оплотом Заходу. Це стратегічний бастіон проти російського експансіонізму. Не «Малоросія», а самодостатня нація. Америка не може заплющити очі. Ми повинні дати ляпаса ведмедеві й ясно сказати панові Путіну, щоб тримав свої пожадливі лапи подалі від України.

Джеффрі Кунер є президентом Інституту Едмунда Берка. Недавно він виступив в Отаві на щорічній конференції Канадсько-української парламентської програми, що підтримує демократію та верховенство права в Україні.

 

Джеффрі Кунер, The Washington Times (США)

ІноЗМІ


20.11.2010 1325 1
Коментарі (1)

Я 2010.11.26, 00:17
Оце прямо, без слинявої дипломатії (як у ЄС), а тому набагато корисніше!
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1260
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1928
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2053 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7431
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15170 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2014

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

211

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

962

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1030

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1820
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

218
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

597
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

831
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3072
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

838
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1898
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

930
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35080 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

423
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

569
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

893
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

796