The Wall Street Journal (США): Судовий процес над Дем'янюком забуксував?

Німеччина спокутує гріхи минулого життям українця? Вихідця з України Івана Дем’янюка звинувачують у причетності до вбивства більш ніж 28 тис євреїв у польському концтаборі. Проте німецькому обвинуваченню бракує доказів, щоб провести показовий суд над охоронцем із табору смерті, пише Мері Лейн в американському виданні The Wall Street Journal.

 

Два роки тому США на вимогу Німеччини здійснили екстрадицію Джона (Івана) Дем’янюка, якого звинувачують у тому, що він працював охоронцем у фашистському «таборі смерті», пише Мері Лейн.

 

Судовий процес, який триває вже 15 місяців, забуксував через суперечку щодо справжності ключових доказів, незадовільний стан здоров’я 90-річного підсудного та численні клопотання зі сторони захисту, ідеться у статті.

 

Суд мав би засвідчити готовність Німеччини відновлювати справедливість щодо жертв Голокосту, натомість країна ризикує спіймати облизня.

 

Томас Хенн, історик права з Франкфуртського університету, вважає, що через 70 років після скоєння злочину неможливо отримати конкретні докази та надійних свідків.

 

Суд сподівався оголосити вирок цього тижня, однак через клопотання захисту рішення не варто чекати раніше травня. Корнеліус Нестлер, який представляє сім’ї жертв Голокосту, котрі є позивачами, звинувачує захист у затягуванні слідства численними клопотаннями. Адвокат Дем’янюка, Ульріх Буш, відповідає, що клопотання – «частина його стратегії довести невинуватість свого клієнта», ідеться у статті.

 

Виходець із України Джон (Іван) Дем’янюк після війни емігрував до США. Там проти нього були висунуті обвинувачення за злочини, скоєні у воєнний період. У 1981 році його позбавили американського громадянства і депортували в Ізраїль. У 1988 році Дем’янюкові присудили смертний вирок, ідентифікувавши його як охоронця у концентраційному таборі в польській Треблінці на прізвисько «Іван Грозний». Утім, через п’ять років його звільнили, оскільки з’явилися докази того, що він не є «Іваном Грозним», зазначає авторка статті.

 

Після цього Дем’янюк повернувся до США і незабаром відновив американське громадянство. Проте німецький суд не облишив Дем’янюка, тепер його звинувачують не за те, що він був «Іваном Грозним», а за те, що він був охоронцем в іншому польському концтаборі, Собіборі, та став співучасником убивства 28060 людей. Сам Дем’янюк заперечує власну вину та стверджує про політичні мотиви німецького обвинувачення, зазначає авторка статті.

 

«Нація, яка з безжальною жорстокістю вбила мільйони безневинних людей, намагається знищити… моє життя через політичний показовий судовий процес, звинувачуючи мене, українського селянина, у злочинах, які вчинили німці», – написав Дем’янюк минулого тижня.

 

Обвинувачі змальовують підсудного як холоднокровного «есесівського» охоронця, який охоче супроводжував тисячі євреїв до газових камер. Тоді як захист наполягає на тому, що Дем’янюк упродовж війни перебував у таборі для військовополонених.

 

Обвинувачення не має чітких доказів проти Дем’янюка – в належному стані уціліли тільки три листи. На їх базі судовий експерт відмовляється підтвердити справжність собіборського службового посвідчення Дем’янюка, яке є ключовим доказом обвинувачення. Непевними видаються і свідчення нині покійного охоронця із Собібору, який нібито стверджував, що працював разом із Дем’янюком. Пан Буш знайшов іншу заяву цього ж охоронця, в якій він вказував на іншу особу, а не на Дем’янюка.

 

Дем’янюк заперечує, що він працював у німецькому концтаборі. Та навіть якщо суд доведе, що його свідчення неправдиві, в’язень може сподіватися на звільнення від покарання, якщо доведе, що він учинив злочин через страх за власне життя.

 

Дехто критикує німців за те, що вони нечесно переслідують старого чоловіка, хоч відразу після війни дозволили уникнути суду багатьом злочинцям, посилаючись на те, що ті були «занадто старі чи низького рангу». На це пан Нестлер відповідає, що краще нехай обвинувачення прийде пізніше, ніж ніколи.

 

«Чи повинні німці не висувати обвинувачення злочинцеві через безглузді помилки юристів у минулому?» – запитує він і заперечливо відповідає.

 

Мері Лейн, The Wall Street Journal (США)

ІноЗМІ

 

11

 


23.03.2011 854 0
Коментарі (0)

26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

375
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

799
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1108 4
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2594
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1929
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2180

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

245

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

375

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1312

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1303
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1042
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

858
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14715
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

741
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10520
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6232
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

759
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

843
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2993
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

704
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

776
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

677