The Wall Street Journal (США): Судовий процес над Дем'янюком забуксував?

Німеччина спокутує гріхи минулого життям українця? Вихідця з України Івана Дем’янюка звинувачують у причетності до вбивства більш ніж 28 тис євреїв у польському концтаборі. Проте німецькому обвинуваченню бракує доказів, щоб провести показовий суд над охоронцем із табору смерті, пише Мері Лейн в американському виданні The Wall Street Journal.

 

Два роки тому США на вимогу Німеччини здійснили екстрадицію Джона (Івана) Дем’янюка, якого звинувачують у тому, що він працював охоронцем у фашистському «таборі смерті», пише Мері Лейн.

 

Судовий процес, який триває вже 15 місяців, забуксував через суперечку щодо справжності ключових доказів, незадовільний стан здоров’я 90-річного підсудного та численні клопотання зі сторони захисту, ідеться у статті.

 

Суд мав би засвідчити готовність Німеччини відновлювати справедливість щодо жертв Голокосту, натомість країна ризикує спіймати облизня.

 

Томас Хенн, історик права з Франкфуртського університету, вважає, що через 70 років після скоєння злочину неможливо отримати конкретні докази та надійних свідків.

 

Суд сподівався оголосити вирок цього тижня, однак через клопотання захисту рішення не варто чекати раніше травня. Корнеліус Нестлер, який представляє сім’ї жертв Голокосту, котрі є позивачами, звинувачує захист у затягуванні слідства численними клопотаннями. Адвокат Дем’янюка, Ульріх Буш, відповідає, що клопотання – «частина його стратегії довести невинуватість свого клієнта», ідеться у статті.

 

Виходець із України Джон (Іван) Дем’янюк після війни емігрував до США. Там проти нього були висунуті обвинувачення за злочини, скоєні у воєнний період. У 1981 році його позбавили американського громадянства і депортували в Ізраїль. У 1988 році Дем’янюкові присудили смертний вирок, ідентифікувавши його як охоронця у концентраційному таборі в польській Треблінці на прізвисько «Іван Грозний». Утім, через п’ять років його звільнили, оскільки з’явилися докази того, що він не є «Іваном Грозним», зазначає авторка статті.

 

Після цього Дем’янюк повернувся до США і незабаром відновив американське громадянство. Проте німецький суд не облишив Дем’янюка, тепер його звинувачують не за те, що він був «Іваном Грозним», а за те, що він був охоронцем в іншому польському концтаборі, Собіборі, та став співучасником убивства 28060 людей. Сам Дем’янюк заперечує власну вину та стверджує про політичні мотиви німецького обвинувачення, зазначає авторка статті.

 

«Нація, яка з безжальною жорстокістю вбила мільйони безневинних людей, намагається знищити… моє життя через політичний показовий судовий процес, звинувачуючи мене, українського селянина, у злочинах, які вчинили німці», – написав Дем’янюк минулого тижня.

 

Обвинувачі змальовують підсудного як холоднокровного «есесівського» охоронця, який охоче супроводжував тисячі євреїв до газових камер. Тоді як захист наполягає на тому, що Дем’янюк упродовж війни перебував у таборі для військовополонених.

 

Обвинувачення не має чітких доказів проти Дем’янюка – в належному стані уціліли тільки три листи. На їх базі судовий експерт відмовляється підтвердити справжність собіборського службового посвідчення Дем’янюка, яке є ключовим доказом обвинувачення. Непевними видаються і свідчення нині покійного охоронця із Собібору, який нібито стверджував, що працював разом із Дем’янюком. Пан Буш знайшов іншу заяву цього ж охоронця, в якій він вказував на іншу особу, а не на Дем’янюка.

 

Дем’янюк заперечує, що він працював у німецькому концтаборі. Та навіть якщо суд доведе, що його свідчення неправдиві, в’язень може сподіватися на звільнення від покарання, якщо доведе, що він учинив злочин через страх за власне життя.

 

Дехто критикує німців за те, що вони нечесно переслідують старого чоловіка, хоч відразу після війни дозволили уникнути суду багатьом злочинцям, посилаючись на те, що ті були «занадто старі чи низького рангу». На це пан Нестлер відповідає, що краще нехай обвинувачення прийде пізніше, ніж ніколи.

 

«Чи повинні німці не висувати обвинувачення злочинцеві через безглузді помилки юристів у минулому?» – запитує він і заперечливо відповідає.

 

Мері Лейн, The Wall Street Journal (США)

ІноЗМІ

 

11

 


23.03.2011 797 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1274
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2567
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2134
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2199
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6600 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2476 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

371

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1183

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1308

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1441
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

307
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

174
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

603
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

75
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26535
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

569
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10486 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

77
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

107
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

424
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

571
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

642