The Wall Street Journal (США): Судовий процес над Дем'янюком забуксував?

Німеччина спокутує гріхи минулого життям українця? Вихідця з України Івана Дем’янюка звинувачують у причетності до вбивства більш ніж 28 тис євреїв у польському концтаборі. Проте німецькому обвинуваченню бракує доказів, щоб провести показовий суд над охоронцем із табору смерті, пише Мері Лейн в американському виданні The Wall Street Journal.

 

Два роки тому США на вимогу Німеччини здійснили екстрадицію Джона (Івана) Дем’янюка, якого звинувачують у тому, що він працював охоронцем у фашистському «таборі смерті», пише Мері Лейн.

 

Судовий процес, який триває вже 15 місяців, забуксував через суперечку щодо справжності ключових доказів, незадовільний стан здоров’я 90-річного підсудного та численні клопотання зі сторони захисту, ідеться у статті.

 

Суд мав би засвідчити готовність Німеччини відновлювати справедливість щодо жертв Голокосту, натомість країна ризикує спіймати облизня.

 

Томас Хенн, історик права з Франкфуртського університету, вважає, що через 70 років після скоєння злочину неможливо отримати конкретні докази та надійних свідків.

 

Суд сподівався оголосити вирок цього тижня, однак через клопотання захисту рішення не варто чекати раніше травня. Корнеліус Нестлер, який представляє сім’ї жертв Голокосту, котрі є позивачами, звинувачує захист у затягуванні слідства численними клопотаннями. Адвокат Дем’янюка, Ульріх Буш, відповідає, що клопотання – «частина його стратегії довести невинуватість свого клієнта», ідеться у статті.

 

Виходець із України Джон (Іван) Дем’янюк після війни емігрував до США. Там проти нього були висунуті обвинувачення за злочини, скоєні у воєнний період. У 1981 році його позбавили американського громадянства і депортували в Ізраїль. У 1988 році Дем’янюкові присудили смертний вирок, ідентифікувавши його як охоронця у концентраційному таборі в польській Треблінці на прізвисько «Іван Грозний». Утім, через п’ять років його звільнили, оскільки з’явилися докази того, що він не є «Іваном Грозним», зазначає авторка статті.

 

Після цього Дем’янюк повернувся до США і незабаром відновив американське громадянство. Проте німецький суд не облишив Дем’янюка, тепер його звинувачують не за те, що він був «Іваном Грозним», а за те, що він був охоронцем в іншому польському концтаборі, Собіборі, та став співучасником убивства 28060 людей. Сам Дем’янюк заперечує власну вину та стверджує про політичні мотиви німецького обвинувачення, зазначає авторка статті.

 

«Нація, яка з безжальною жорстокістю вбила мільйони безневинних людей, намагається знищити… моє життя через політичний показовий судовий процес, звинувачуючи мене, українського селянина, у злочинах, які вчинили німці», – написав Дем’янюк минулого тижня.

 

Обвинувачі змальовують підсудного як холоднокровного «есесівського» охоронця, який охоче супроводжував тисячі євреїв до газових камер. Тоді як захист наполягає на тому, що Дем’янюк упродовж війни перебував у таборі для військовополонених.

 

Обвинувачення не має чітких доказів проти Дем’янюка – в належному стані уціліли тільки три листи. На їх базі судовий експерт відмовляється підтвердити справжність собіборського службового посвідчення Дем’янюка, яке є ключовим доказом обвинувачення. Непевними видаються і свідчення нині покійного охоронця із Собібору, який нібито стверджував, що працював разом із Дем’янюком. Пан Буш знайшов іншу заяву цього ж охоронця, в якій він вказував на іншу особу, а не на Дем’янюка.

 

Дем’янюк заперечує, що він працював у німецькому концтаборі. Та навіть якщо суд доведе, що його свідчення неправдиві, в’язень може сподіватися на звільнення від покарання, якщо доведе, що він учинив злочин через страх за власне життя.

 

Дехто критикує німців за те, що вони нечесно переслідують старого чоловіка, хоч відразу після війни дозволили уникнути суду багатьом злочинцям, посилаючись на те, що ті були «занадто старі чи низького рангу». На це пан Нестлер відповідає, що краще нехай обвинувачення прийде пізніше, ніж ніколи.

 

«Чи повинні німці не висувати обвинувачення злочинцеві через безглузді помилки юристів у минулому?» – запитує він і заперечливо відповідає.

 

Мері Лейн, The Wall Street Journal (США)

ІноЗМІ

 

11

 


23.03.2011 902 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12436 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1442
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

774
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5942
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1633
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1485

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

553

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1191

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1092
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

443
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

566
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1485
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

519
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

789
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5830
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12838
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

431
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

407
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

723 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1173