The Times: Найближчі місяці будуть дуже небезпечними для України

 

 

Перемога Клінтон на виборах лякає Путіна, але в нього все одно буде місяць фори. 

 

Так багато критиків режиму Володимира Путіна загинули при загадкових обставинах, що очевидне самогубство російського журналіста Олександра Щетініна в Києві лишилося майже непоміченим. Українська поліція не виявила жодних ознак, які б вказували, що це була інсценізація. Щетінін, який проголосив російського президента "особистим ворогом", страждав від депресії і скаржився, що втікачів-критиків Кремля доводять до відчаю.

 

"Однак більш чіткі здогадки про проблеми на поверхні. Просто зараз Росія проводить найбільші військові навчання за кілька десятиліть, змушуючи тривожитися наших шпигунів і аналітиків. Вона веде жорстоку війну в Сирії, використовуючи безпорадність західної дипломатії. Насилля в Україні посилилося, забравши життя багатьох людей впродовж цього місяця. Росія "бомбардує" країни Заходу включно з Швецією і Фінляндією своєю пропагандою. Вона намагається підірвати наші вибори викраденими документами і наклепами", - пише на сторінках The Times журналіст The Economist Едвард Лукас.

 

Він додає, що Мітт Ромні мав рацію, коли в 2012 році, будучи кандидатом в президенти США від республіканців, назвав Росію "геополітичним ворогом номер один" для Америки. Коли він це сказав, навіть його радники із зовнішньої політики були приголомшені. Немає нічого поганого в тому, щоб бути "яструбом", але тоді це прозвучало як панікерство. Але насправді слова Ромні ним не були.

 

"Кремль може зробити те, чого ми не можемо. Він терпить економічний біль, ризикує і зухвало бреше про те, що робить. Його мета не панувати у світі, а зруйнувати порядок на основі правил, який після Холодної війни дозволив нам жити у безпеці і свободі", - пише оглядач.

 

Він додає, що нинішній світовий порядок подобається всім на Заході. Адже всі суперечки вирішуються переговорами. Маленькі країни мають право голосу у всіх подіях. Великі країни не можуть робити все, що заманеться. Коротше кажучи, "сила" не дорівнює "праву".

 

"Росія зневажає ці правила. Вона переконана, що вони несправедливо укладені і лицемірно втілюються. Світ після 1991 року перероблений на користь переможців, які знищили СРСР і обмежили Росію. З точки зору Кремля, триває похмура екзистенціальна боротьба, в якій Росія може перемогти лише тоді, коли Захід ослабне. Гра варта свічок. З нашої точки зору, напруга з Росією – це лише місцева проблема. Інші біди, такі як економіка, міграція, кліматичні зміни, значать значно більше", - йдеться в статті.

 

Неймовірно, але зараз ті, хто спостерігають за Росією, дивляться на неї найбільш чітко за весь час з падіння Радянського Союзу. Вона видається незначною у світі, якщо подивитися на її ВВП, інновації чи культуру. Це лише країна з провальною авторитарною клептократією, яку підживлює пропаганда і військові авантюри. Путін провалив завдання з модернізації і диверсифікації економіки. Політична система – "фарс, заснований на трагедії". Влада сильно централізована і зосереджена в руках його старих друзів по КДБ, особистих охоронців і інших посіпак.

 

"Жоден суперник не становить таку велику загрозу для Заходу. Росія добивається успіху лише тому, що вона проявляє волю і опортунізм. Вона використовує слабкість, але скрючується від сили", - пише Лукас.

 

Він вважає, що найкращою відповіддю з боку Заходу було б дотримуватися своїх цінностей, посилюючи свої правила і процедури. Це означає, наприклад, перекрити Росії канали для відмивання грошей і зміцнити оборону союзників НАТО в Східній Європі. Натомість зараз, у кращому випадку, вживаються напівзаходи. З поля зору Заходу чомусь випадає те, що Кремль вторгнувся і захопив частини території України два роки тому, кинувши виклик європейським кордонам і порушивши фундаментальні принципи порядку в Європі після 1991 року.

 

Американські і європейські санкції може й стримали амбіції Путіна в Україні, але заборона фінансових транзакцій між його друзями і перекриття високотехнологічних інвестицій в енергетичну індустрію не відправили економіку Росії в піке. Також це не підірвало внутрішні владні кола і не змусило їх панікувати. Однією з причин, чому це не сталося, була готовність західних банків допомогти Кремлю обійти санкції.

 

Приміром, Deutsche Bank зараз має проблеми коли The New Yorker викрив те, як банк допомагав найбагатшим людям Росії виводити мільярди доларів через так звані "дзеркалі угоди". Цей старий трюк передбачає використання підставних компаній для купівлі і продажу одних і тих же часток під різними юрисдикціями. Банк отримує комісію, а гроші перетинають кордони так, що їх не можна відстежити.

 

Росія також відчуває, що політична воля Заходу в питанні санкцій слабне. Зараз канцлер Німеччини Ангела Меркель змушує ЄС дотримуватися спільної позиції. Але такі країни, як Італія, Франція і Словаччина сумніваються у необхідності тиснути на Росію. Британія, яка зазвичай була ярим прихильником санкцій, тепер випадає з європейської дипломатії. А адміністрація Барака Обами хоче домовитися з Росією щодо Сирії.

 

Автор додає, що найближчі місяці будуть надзвичайно небезпечними. Якщо Гіларі Клінтон переможе на виборах в США, Росія постане перед адміністрацією у Вашингтоні, яку вважає такою, що хоче поставити її на коліна. Клінтон ставиться з відразою до російського президента і насміхається з його поведінки в стилі "мачо". Ні їй, ні її радникам не подобається надзвичайно м'які підходи Білого дому на чолі з Бараком Обамою і Держдепартаменту під керівництвом Джона Керрі.

 

Але Клінтон не переїде в Білий дім до січня. Якщо Путін за цей час зможе змінити факти на місцях, тобто почати жорсткі торги щодо Сирії, змусити Україну піти на принизливе політичне рішення з російськими маріонетками на сході чи зруйнувати довіру країн Балтії до НАТО, тоді у нього з'явиться шанс на перемогу.

 

Тим часом, оглядач RFERL Браян Вітмор писав, що Захід не повинен шукати компроміс із шантажистом Путіним. Тому що це лише посилить його апетит. Раніше Вітмор писав, що Захід помилково продовжує грати за правилами Кремля. Найбільша проблема в тому, що ніхто не плекає ілюзій. Всі добре знають, що відбувається. Однак, на думку оглядача, західна спільнота піддається на геополітичних шантаж Москви. Росія, очевидно, збирається підтримувати вогонь війни до тих пір, поки не отримає те, що хоче: поступливу і покірну Україну, яка була б сателітом Москви. І для цього вона використовує періодичні погрози ескалацією, щоб змусити Захід грати за її правилами. 

DT.UA
dt.ua


30.08.2016 1140 1
Коментарі (1)

Ігор Майданюк 2016.09.09, 13:26
хвороба клінтон лякає світ і ті ідіоти які протягують цю божевільну на президента повинні розуміти ,що світ буде на порозі третьої світової війни . поправили кастрюлі .
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2543
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1201
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1125
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2306
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3746
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2744 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

983

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

838

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

787

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10468
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1323
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

360
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5467
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1177
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2972
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

561
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

414 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

852
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

739
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

793