The Globe And Mail (Канада): Стівен Гарпер робить наголос на свободі в Україні

 

Канада прагне дружби з Україною – але та повинна захищати права людини. Візит прем’єр-міністра Канади був щедрим на критику чинної української влади за невизнання Голодомору геноцидом, а також за тиск на журналістів та істориків. Невідомо, чи матимуть ці заяви вплив на ситуацію в Україні, але канадці українського походження задоволені – відзначає Джон Іббітсон у канадській The Globe and Mail.

Прем’єр-міністр хоче зміцнити зв’язки, але не за рахунок боротьби за права людини.

Послання до українського президента було безсумнівним: Канада хоче ближчих відносин з Україною, та лише якщо в Україні буде свобода.

Візит прем’єр-міністра Стівена Гарпера до Києва у понеділок мав деяке практичне значення, але значно більше тут було символічного. Між рядків ішлося про болісні випробування, яких зазнає молода українська демократія від рук нинішнього президента.

Найгостріший момент настав, коли пан Гарпер ушановував жертв Голодомору біля меморіалу, збудованого на згадку про мільйони українців, яких заморив до смерті голодом Йосиф Сталін у 1932-33 роках. Пан Гарпер із сумним обличчям поклав глечика з зерном до «Дівчинки з колосками» – пам’ятника виснаженій голодом дитині.

Він уже був прем’єр-міністром тоді, коли Канада серед перших за кордоном визнала цей голод актом геноциду.

«Це один з найбільших злочинів в історії, – сказав пан Гарпер пізніше. – Я сподіваюся, що він завжди нагадуватиме українському народові про важливість його свободи, демократії й незалежності та про потребу завжди бути насторожі проти таких речей».

Поруч із прем’єр-міністром сидів пан Янукович. В’ялі президентські вибори в лютому призвели до кінця Помаранчевої революції, що загрузла в корупції, некомпетентності та безладі.

Економіка почувається краще під його керівництвом, але свобода слова під тиском. Опозиційні партії звинувачують уряд у намаганні фальсифікувати місцеві вибори, що скоро відбудуться. Президент, етнічний росіянин [так у тексті. – Прим. перекл.], заперечує проти того, щоб визнати голод актом геноциду, аргументуючи, що інші частини колишнього Радянського Союзу теж потерпали. «Це був злочин проти нашого народу», – сказав він на прес-конференції.

Два лідери домовилися дати поштовх переговорам щодо вільної торгівлі, що розпочалися в травні. Поновити їх планують у грудні. Також було підписано договір про пересування молоді, який полегшить молодим українцям і канадцям доступ до подорожей та роботи у країнах одне одного.

Але пан Гарпер постійно повертався до питання про права людини в Україні, натякаючи на загрозу їх втрати.

«Канада й далі підтримуватиме Україну зажди, коли вона рухатиметься вбік свободи, демократії та справедливості», – заявив він.

Найгострішим нагадуванням про невдоволеність Канади небезпечною ситуацією із політичними свободами в Україні за правління пана Януковича має бути зустріч прем’єр-міністра у вівторок у Львові з Русланом Забілим. Той є директором нової музею «Тюрми на Лонцького», дослідницького центру та меморіалу, присвяченого політичним в’язням, які страждали у сумнозвісній тюрмі.

Цей музей вирішив створити попередній уряд. Минулого місяця нинішній уряд заарештував пана Забілого за звинуваченням у розголошенні державних таємниць.

Незважаючи на те, що його відпустили, директорові музею повідомили, що проти нього готується кримінальна справа. Рішення пана Гарпера зустрітися з паном Забілим під час офіційного візиту – це чітке попередження панові Януковичу, що Канада бачить його вчинки і вони їй не подобаються.

Лідери канадської спільноти українців задоволені заявами пана Гарпера.

«Маршрут дуже добре продуманий, – сказала Ліза Шимко, директор Канадсько-українського парламентського центру. – Він вказує на те, що прем’єр-міністр приїхав не зі звичайним робочим візитом до України».

Того ж дня пан Гарпер поклав вінок до військового меморіалу. Він також відвідав Бабин Яр, де нацистські війська замордували більш ніж 33 000 євреїв за два дні у вересні 1941-го.

Питання, чи хвилюють пана Януковича заяви пана Гарпера, є відкритим. Але вони хвилюють українських канадців, а це важлива частина виборців у провінціях Центральної Канади.

 

Джон Іббітсон, The Globe And Mail (Канада)

ІноЗМІ


27.10.2010 3335 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

210
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

791
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1791
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3342
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2268 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4466

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

630

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

553

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

542

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10180
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1016
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4718
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

814
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2610
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1030
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34274 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

466
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

534
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

875 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1093