The Financial Times: Вибір Києва – ЄС чи Росія?

У Януковича мало часу. Він, можливо, й хотів би спершу пересвідчитися, що може отримати від кожного сусіда, але ті обоє вимагають тіснішої інтеграції. А Москва ще й сприймає невизначеність України як поступку. Проблема в тому, що президент імовірно керується не настроями в суспільстві, все ще переважно проєвропейськими, а інтересами олігархів. Про це пише Нейл Баклі у британській The Financial Times.

На питання під час конференції цього місяця, з ким Україна воліє інтегруватися – Європейським Союзом чи Росією, президент Віктор Янукович загадково відповів українським прислів’ям: «Чоботи дорогу знають».

Місце обговорення було підхожим: Лівадійський палац у Ялті, де в 1945 році Черчілль, Рузвельт і Сталін покраяли між собою Європу. Шість десятиліть по тому Україна лежить затиснута між гравітаційними центрами Москви та ЄС.

Після того, як Помаранчева революція в 2004-му привела до влади прозахідного Віктора Ющенка, питання курсу України здавалося вирішеним. Її метою стало членство в НАТО і ЄС. Але обрання в лютому орієнтованого на Москву пана Януковича, переможеного кандидата 2004-го, який відновив економічну дружбу з Росією, знову відкрило питання української долі.

Це питання стає руба в середу, коли до Києва приїздить російський прем’єр Владімір Путін, щоб поговорити про ціни на газ та інші сфери, які можуть зблизити країни. Воно буде актуальним і на місцевих виборах у неділю – під час важливої проміжної перевірки як популярності пана Януковича, так і заяв опозиції, ніби його коаліція спробує вплинути на результати.

Правду кажучи, європейські амбіції України викликали сумніви ще до обрання пана Януковича. Хаотичне помаранчеве врядування змусило багатьох українців розчаруватися в «демократії». А залишки ілюзій серед населення зникли тому, що ЄС не спромігся дати Україні реалістичну перспективу членства, – хоча, згідно з опитуваннями, чимало громадян, особливо в Західній Україні, й далі підтримують європейську інтеграцію.

У Ялті пан Янукович запевняв, що «європейський вибір» його країни лишається «незмінним пріоритетом», разом з тим потрібно й відбудовувати зв’язки з Росією.

Президент, здається, хоче побачити, що можна отримати від кожної сторони. Але і ЄС, і Росія зараз пропонують Україні значно глибшу інтеграцію. Тому їй усе одно доведеться зробити вибір.

Росія напирає дедалі більше. Рішуче налаштований полегшити тягар на економіку України, яка базується на важкій промисловості й сильно постраждала від минулорічної глобальної рецесії, пан Янукович домовився у квітні про знижку на російський газ. За це він на 25 років подовжив для Росії оренду українського порту Севастополя, де розміщується її Чорноморський флот. Судячи з усього, на найближче майбутнє це виключає приєднання України до НАТО. І заодно розпалює апетити Кремля.

ЄС, хоч і не пропонує членства, принаймні веде з Україною переговори про зону вільної торгівлі.

Чиновники ЄС кажуть, що вихід на 500-мільйонний внутрішній ринок є дуже принадною перспективою. Угода про вільну торгівлю змусить Україну прийняти прозоре інвестиційне законодавство та модернізувати промисловість. Це може зашкодити її негайним інтересам, але матиме довгострокову вигоду.

Проєвропейські економісти радять прислухатися до пропозицій ЄС, а не Росії. Привабливість Росії в основному полягає в дешевій енергії, здатній потішити застарілий та неефективний промисловий сектор України.

На думку московських офіційних осіб, радянська індустрія України, як-от авіаційні та космічні технології, може відродитися лише завдяки співпраці з давніми російськими сестринськими компаніями.

Утім, вибір України не обмежується економікою. Важливо також, якою вона хоче бути країною. Тісніша інтеграція з ЄС означає прийняття європейських цінностей зі сфери демократії та свободи слова – але не «керованої демократії» в російському стилі, до якої тяжіє пан Янукович.

Аналітики припускають, що багаті прибічники президента – в Україні олігархи проявляють значно більшу ініціативу, ніж у Росії – ставляться до інтеграції з ЄС не з таким ентузіазмом, як стверджують. Вони, пояснює один колишній інсайдер із політики, воліють експлуатувати непрозоре політичне та законодавче середовище, аби робити «швидкі гроші».

Через те пан Янукович, який, щоб не втратити підтримку, зобов’язаний стабілізувати економіку, може почуватися так, ніби не має іншого вибору, як тільки добиватися допомоги від Москви. Але оскільки його поступки, схоже, лише стимулюють більші вимоги, йому слід згадати ще одне прислів’я, часто повторюване серед росіян: «Апетит приходить під час їжі».

 

Нейл Баклі, The Financial Times (Велика Британія)

ІноЗМІ


27.10.2010 3092 0
Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

409
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

540
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2338
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1728
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2023
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5626 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

83

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1137

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1152

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1662
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

894
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

746
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14564
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

567
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10406
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6080
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

629
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7560
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2806
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

542
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

638
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

469