The Financial Times: Вибір Києва – ЄС чи Росія?

У Януковича мало часу. Він, можливо, й хотів би спершу пересвідчитися, що може отримати від кожного сусіда, але ті обоє вимагають тіснішої інтеграції. А Москва ще й сприймає невизначеність України як поступку. Проблема в тому, що президент імовірно керується не настроями в суспільстві, все ще переважно проєвропейськими, а інтересами олігархів. Про це пише Нейл Баклі у британській The Financial Times.

На питання під час конференції цього місяця, з ким Україна воліє інтегруватися – Європейським Союзом чи Росією, президент Віктор Янукович загадково відповів українським прислів’ям: «Чоботи дорогу знають».

Місце обговорення було підхожим: Лівадійський палац у Ялті, де в 1945 році Черчілль, Рузвельт і Сталін покраяли між собою Європу. Шість десятиліть по тому Україна лежить затиснута між гравітаційними центрами Москви та ЄС.

Після того, як Помаранчева революція в 2004-му привела до влади прозахідного Віктора Ющенка, питання курсу України здавалося вирішеним. Її метою стало членство в НАТО і ЄС. Але обрання в лютому орієнтованого на Москву пана Януковича, переможеного кандидата 2004-го, який відновив економічну дружбу з Росією, знову відкрило питання української долі.

Це питання стає руба в середу, коли до Києва приїздить російський прем’єр Владімір Путін, щоб поговорити про ціни на газ та інші сфери, які можуть зблизити країни. Воно буде актуальним і на місцевих виборах у неділю – під час важливої проміжної перевірки як популярності пана Януковича, так і заяв опозиції, ніби його коаліція спробує вплинути на результати.

Правду кажучи, європейські амбіції України викликали сумніви ще до обрання пана Януковича. Хаотичне помаранчеве врядування змусило багатьох українців розчаруватися в «демократії». А залишки ілюзій серед населення зникли тому, що ЄС не спромігся дати Україні реалістичну перспективу членства, – хоча, згідно з опитуваннями, чимало громадян, особливо в Західній Україні, й далі підтримують європейську інтеграцію.

У Ялті пан Янукович запевняв, що «європейський вибір» його країни лишається «незмінним пріоритетом», разом з тим потрібно й відбудовувати зв’язки з Росією.

Президент, здається, хоче побачити, що можна отримати від кожної сторони. Але і ЄС, і Росія зараз пропонують Україні значно глибшу інтеграцію. Тому їй усе одно доведеться зробити вибір.

Росія напирає дедалі більше. Рішуче налаштований полегшити тягар на економіку України, яка базується на важкій промисловості й сильно постраждала від минулорічної глобальної рецесії, пан Янукович домовився у квітні про знижку на російський газ. За це він на 25 років подовжив для Росії оренду українського порту Севастополя, де розміщується її Чорноморський флот. Судячи з усього, на найближче майбутнє це виключає приєднання України до НАТО. І заодно розпалює апетити Кремля.

ЄС, хоч і не пропонує членства, принаймні веде з Україною переговори про зону вільної торгівлі.

Чиновники ЄС кажуть, що вихід на 500-мільйонний внутрішній ринок є дуже принадною перспективою. Угода про вільну торгівлю змусить Україну прийняти прозоре інвестиційне законодавство та модернізувати промисловість. Це може зашкодити її негайним інтересам, але матиме довгострокову вигоду.

Проєвропейські економісти радять прислухатися до пропозицій ЄС, а не Росії. Привабливість Росії в основному полягає в дешевій енергії, здатній потішити застарілий та неефективний промисловий сектор України.

На думку московських офіційних осіб, радянська індустрія України, як-от авіаційні та космічні технології, може відродитися лише завдяки співпраці з давніми російськими сестринськими компаніями.

Утім, вибір України не обмежується економікою. Важливо також, якою вона хоче бути країною. Тісніша інтеграція з ЄС означає прийняття європейських цінностей зі сфери демократії та свободи слова – але не «керованої демократії» в російському стилі, до якої тяжіє пан Янукович.

Аналітики припускають, що багаті прибічники президента – в Україні олігархи проявляють значно більшу ініціативу, ніж у Росії – ставляться до інтеграції з ЄС не з таким ентузіазмом, як стверджують. Вони, пояснює один колишній інсайдер із політики, воліють експлуатувати непрозоре політичне та законодавче середовище, аби робити «швидкі гроші».

Через те пан Янукович, який, щоб не втратити підтримку, зобов’язаний стабілізувати економіку, може почуватися так, ніби не має іншого вибору, як тільки добиватися допомоги від Москви. Але оскільки його поступки, схоже, лише стимулюють більші вимоги, йому слід згадати ще одне прислів’я, часто повторюване серед росіян: «Апетит приходить під час їжі».

 

Нейл Баклі, The Financial Times (Велика Британія)

ІноЗМІ


27.10.2010 3117 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1644
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1050
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1298 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3789 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33893
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2863

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

373

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

778

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1728

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1089
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1068
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

650
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

527
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2006
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12221
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1515
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1309
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

566
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

274
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

348
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

395
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1284