The Financial Times: Вибір Києва – ЄС чи Росія?

У Януковича мало часу. Він, можливо, й хотів би спершу пересвідчитися, що може отримати від кожного сусіда, але ті обоє вимагають тіснішої інтеграції. А Москва ще й сприймає невизначеність України як поступку. Проблема в тому, що президент імовірно керується не настроями в суспільстві, все ще переважно проєвропейськими, а інтересами олігархів. Про це пише Нейл Баклі у британській The Financial Times.

На питання під час конференції цього місяця, з ким Україна воліє інтегруватися – Європейським Союзом чи Росією, президент Віктор Янукович загадково відповів українським прислів’ям: «Чоботи дорогу знають».

Місце обговорення було підхожим: Лівадійський палац у Ялті, де в 1945 році Черчілль, Рузвельт і Сталін покраяли між собою Європу. Шість десятиліть по тому Україна лежить затиснута між гравітаційними центрами Москви та ЄС.

Після того, як Помаранчева революція в 2004-му привела до влади прозахідного Віктора Ющенка, питання курсу України здавалося вирішеним. Її метою стало членство в НАТО і ЄС. Але обрання в лютому орієнтованого на Москву пана Януковича, переможеного кандидата 2004-го, який відновив економічну дружбу з Росією, знову відкрило питання української долі.

Це питання стає руба в середу, коли до Києва приїздить російський прем’єр Владімір Путін, щоб поговорити про ціни на газ та інші сфери, які можуть зблизити країни. Воно буде актуальним і на місцевих виборах у неділю – під час важливої проміжної перевірки як популярності пана Януковича, так і заяв опозиції, ніби його коаліція спробує вплинути на результати.

Правду кажучи, європейські амбіції України викликали сумніви ще до обрання пана Януковича. Хаотичне помаранчеве врядування змусило багатьох українців розчаруватися в «демократії». А залишки ілюзій серед населення зникли тому, що ЄС не спромігся дати Україні реалістичну перспективу членства, – хоча, згідно з опитуваннями, чимало громадян, особливо в Західній Україні, й далі підтримують європейську інтеграцію.

У Ялті пан Янукович запевняв, що «європейський вибір» його країни лишається «незмінним пріоритетом», разом з тим потрібно й відбудовувати зв’язки з Росією.

Президент, здається, хоче побачити, що можна отримати від кожної сторони. Але і ЄС, і Росія зараз пропонують Україні значно глибшу інтеграцію. Тому їй усе одно доведеться зробити вибір.

Росія напирає дедалі більше. Рішуче налаштований полегшити тягар на економіку України, яка базується на важкій промисловості й сильно постраждала від минулорічної глобальної рецесії, пан Янукович домовився у квітні про знижку на російський газ. За це він на 25 років подовжив для Росії оренду українського порту Севастополя, де розміщується її Чорноморський флот. Судячи з усього, на найближче майбутнє це виключає приєднання України до НАТО. І заодно розпалює апетити Кремля.

ЄС, хоч і не пропонує членства, принаймні веде з Україною переговори про зону вільної торгівлі.

Чиновники ЄС кажуть, що вихід на 500-мільйонний внутрішній ринок є дуже принадною перспективою. Угода про вільну торгівлю змусить Україну прийняти прозоре інвестиційне законодавство та модернізувати промисловість. Це може зашкодити її негайним інтересам, але матиме довгострокову вигоду.

Проєвропейські економісти радять прислухатися до пропозицій ЄС, а не Росії. Привабливість Росії в основному полягає в дешевій енергії, здатній потішити застарілий та неефективний промисловий сектор України.

На думку московських офіційних осіб, радянська індустрія України, як-от авіаційні та космічні технології, може відродитися лише завдяки співпраці з давніми російськими сестринськими компаніями.

Утім, вибір України не обмежується економікою. Важливо також, якою вона хоче бути країною. Тісніша інтеграція з ЄС означає прийняття європейських цінностей зі сфери демократії та свободи слова – але не «керованої демократії» в російському стилі, до якої тяжіє пан Янукович.

Аналітики припускають, що багаті прибічники президента – в Україні олігархи проявляють значно більшу ініціативу, ніж у Росії – ставляться до інтеграції з ЄС не з таким ентузіазмом, як стверджують. Вони, пояснює один колишній інсайдер із політики, воліють експлуатувати непрозоре політичне та законодавче середовище, аби робити «швидкі гроші».

Через те пан Янукович, який, щоб не втратити підтримку, зобов’язаний стабілізувати економіку, може почуватися так, ніби не має іншого вибору, як тільки добиватися допомоги від Москви. Але оскільки його поступки, схоже, лише стимулюють більші вимоги, йому слід згадати ще одне прислів’я, часто повторюване серед росіян: «Апетит приходить під час їжі».

 

Нейл Баклі, The Financial Times (Велика Британія)

ІноЗМІ


27.10.2010 3138 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

940 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

826
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1640
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2272
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4255 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3254

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

239

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

475

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

417

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

881
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

657
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

698
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

983
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1111
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

697
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6282
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1772
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31792 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1583
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

787 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

748