Театральний фестиваль у Франківську «Час театру»: п’ять подій, які не можна пропустити

 

З 17 по 24 травня в Івано-Франківську триватиме новий актуальний фестиваль «Час театру». Театральна критикиня Ірина Чужинова для UFRA відзначає п’ять найцікавіших подій фестивалю. Аби не жалкувати, що пропустили варту уваги подію, пропонуємо скористатися її підказками.

 

Фестиваль «Час театру» започаткований Театром імені І. Франка за підтримки обласної, муніципальної влади та Прикарпатського університету. Цього року до міста завітають вісім нових спектаклів із Львова, Києва, Чернівців і Тернополя. Дев’ятою стане остання прем’єра господарів форуму – «Енеїда» за поемою Івана Котляревського. Саме ці спектаклі – усі за національною драматургією – і створять свій «український контекст»: так визначили організатори мотто нинішнього фесту.

«Це голос наш, це пісня, це душа…»

«Концерт для голосу і виконавця» – так вигадливо визначений формат моноспектаклю «Квітка-невіста» львівського художньо-дослідницького центру «Слово і голос». Автор і головна дійова особа вистави – актриса, співачка Наталка Половинка. Сказати про неї «унікальна» чи «таємнича» – не сказати нічого.

Наталка чи не єдина на всю Україну, хто володіє магією ритуального співу. Зачувши її лиш раз, не забудеш ніколи. Диво народження звуку, витворення світла із пісні – це, мабуть, найменше, що можна обіцяти тим, хто завітає на цей спектакль.

І ще неодмінно слід нагадати: Наталка – та людина, завдяки якій так звучать івано-франківські актори у «Солодкій Дарусі» та «Нації». Її сакральні знання про слово і голос, звук і пісню вже давно стали невід’ємною частиною театрального життя Івано-Франківська. Адже чудо завжди існує поруч, навіть якщо не всі про це здогадуються.

«Мина Мазайло»

«Це ви серйозно, чи по-українському?»

До Івано-Франківська приїде найкраща комедія ХХ століття – «Мина Мазайло» Миколи Куліша у виконанні Тернопільського театру імені Т. Шевченка. Головному герою обридає бути вічно приниженим українцем, і він змінює «малоросійське» прізвище Мазайло на «пристойне» Мазєнін. Російський суфікс, на його думку, несе із собою купу вигод та відчиняє двері у вищі кабінети влади. Та зрештою, це відомо ще зі школи.

А от що не відомо – як Миколі Кулішу сто років тому вдалося вгадати, про що ми будемо думати сьогодні? Як вдалося придумати таку Тьотю Мотю – просто-таки персонаж із ДНР і ЛНР, – яка переконана, що «прілічнєй біть ізнасілованой, чєм українізірованой»? Як знав драматург, що не зникнуть і Дядьки Тараси, в яких і кури по-українські балакають, а вишиванка є єдиним виміром національного?

Чим завершиться спектакль – не відомо. Кожний режисер фантазує на свій лад. Але точно відомо, що буде смішно. Можливо, навіть страшно смішно.

«Ми з вами десь зустрічалися…»

Запевняю, такої «Лісової пісні» Лесі Українки і «Наталки Полтавки» Івана Котляревського ви ще не бачили. Й не побачите, якщо пропустите. Перший спектакль поставив Андрій Приходько у Львівському театрі імені Леся Курбаса і довів усім, що Леся писала «не для дітей». Історія в цій «Лісовій пісні» про те, як гине цивілізація, як деградує суспільство, саме того не помічаючи. Нащо про таке сумне? – запитаєте ви. Але якщо театр інколи не буде серйозним, навряд чи взагалі є у ньому сенс.

«ДІVКА» – це мюзикл з маркуванням made in Ukraine від одного із найскандальніших режисерів України Олексія Коломійцева. Хтось вважає його театральним «нащадком» одіозного і геніального Андрія Жолдака, хтось заперечує його експерименти із формою і змістом. Аби розібратися самому, а не послуговуватися чутками, варто завітати на цей спектакль. До речі, знання класичного тексту «Наталки Полтавки» лиш заважатиме – від неї мало що лишилося у цьому вельми експресивному видовиську.

«ДІVКА»

Баба Пріся та всі, всі, всі…

«Сталкери» – свіжий театральний хіт від модного столичного режисера Стаса Жиркова і за сумісництвом наймолодшого художнього керівника державного театру. П’єсу написав український сучасний драматург Павло Ар’є, який завдяки організаторам фестивалю, опинився у дуже незлій компанії – Котляревський, Шевченко, Леся Українка. Всі ознаки того, що і Павла скоро будемо називати класиком та вивчати за хрестоматією.

У головній ролі у «Сталкерах» – актриса Київського академічного Молодого театру Ірма Вітовська, яка в Івано-Франківську особливих рекомендацій та епітетів не потребує. Скажу лиш, що Ірма віртуозно грає втричі старшу за себе Бабу Прісю. Напевно, актриса знає якийсь секрет, бо виходить не фальшиво і за душу бере.

У чому ж фішка спектаклю? У тому, що все співпало: п’єса, актори, режисерський стиль. Вийшла вистава про нас з вами, які зависли десь між «совком» та Європою, які весь час мріють втекти із «зони». Але куди ж тут тікати, якщо і народився, і виріс, і любиш цю землю і цю країну? У «Сталкерах» саме про цю нічим не пояснювану любов і про «аварійний вихід» із будь-якої критичної ситуації.

«Сталкери»

Ви хочете про це поговорити?

Раптом комусь обридне дивитися – можна прийти й послухати розумних людей, які будуть говорити на різні теми. Зустрічі почнуться 19 травня та відбуватимуться щодня о 12.00 та о 15.00 на камерній сцені театру. Вхід вільний і бажаний. Формат зустрічей – вільні розмови, тож можна і долучитися, і запитати, чи, навпаки, відповісти. Серед гостей – відомі актори і театрознавці, журналісти та науковці.

Словом, «Час театру» буде всіляким – але аж ніяк не нудним. І пам’ятаймо: згаяного «часу» і конем не наздоженеш…

 

Фото надані прес-службою театру «Золоті ворота», а також Івано-Франківського академічного театру ім.І.Франка


16.05.2015 516 0
Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1006 1
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3159 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2446
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

6756 1
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

18422 27
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4607 1

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1035

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1488

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1381

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

2480
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

488
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

533
23.06.2024

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини у травні 2024 року порівняно із квітнем цього року становила 0,3%, з початку року — 2,3%, в Україні — 0,6% та 2,0% відповідно.  

899
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

670
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

590
21.06.2024

За новим календарем Різдво Івана Хрестителя християни відзначатимуть 24 червня. Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1006
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

1695
03.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22817
04.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

274
29.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

549
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

655
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

978