Театральний фестиваль у Франківську «Час театру»: п’ять подій, які не можна пропустити

 

З 17 по 24 травня в Івано-Франківську триватиме новий актуальний фестиваль «Час театру». Театральна критикиня Ірина Чужинова для UFRA відзначає п’ять найцікавіших подій фестивалю. Аби не жалкувати, що пропустили варту уваги подію, пропонуємо скористатися її підказками.

 

Фестиваль «Час театру» започаткований Театром імені І. Франка за підтримки обласної, муніципальної влади та Прикарпатського університету. Цього року до міста завітають вісім нових спектаклів із Львова, Києва, Чернівців і Тернополя. Дев’ятою стане остання прем’єра господарів форуму – «Енеїда» за поемою Івана Котляревського. Саме ці спектаклі – усі за національною драматургією – і створять свій «український контекст»: так визначили організатори мотто нинішнього фесту.

«Це голос наш, це пісня, це душа…»

«Концерт для голосу і виконавця» – так вигадливо визначений формат моноспектаклю «Квітка-невіста» львівського художньо-дослідницького центру «Слово і голос». Автор і головна дійова особа вистави – актриса, співачка Наталка Половинка. Сказати про неї «унікальна» чи «таємнича» – не сказати нічого.

Наталка чи не єдина на всю Україну, хто володіє магією ритуального співу. Зачувши її лиш раз, не забудеш ніколи. Диво народження звуку, витворення світла із пісні – це, мабуть, найменше, що можна обіцяти тим, хто завітає на цей спектакль.

І ще неодмінно слід нагадати: Наталка – та людина, завдяки якій так звучать івано-франківські актори у «Солодкій Дарусі» та «Нації». Її сакральні знання про слово і голос, звук і пісню вже давно стали невід’ємною частиною театрального життя Івано-Франківська. Адже чудо завжди існує поруч, навіть якщо не всі про це здогадуються.

«Мина Мазайло»

«Це ви серйозно, чи по-українському?»

До Івано-Франківська приїде найкраща комедія ХХ століття – «Мина Мазайло» Миколи Куліша у виконанні Тернопільського театру імені Т. Шевченка. Головному герою обридає бути вічно приниженим українцем, і він змінює «малоросійське» прізвище Мазайло на «пристойне» Мазєнін. Російський суфікс, на його думку, несе із собою купу вигод та відчиняє двері у вищі кабінети влади. Та зрештою, це відомо ще зі школи.

А от що не відомо – як Миколі Кулішу сто років тому вдалося вгадати, про що ми будемо думати сьогодні? Як вдалося придумати таку Тьотю Мотю – просто-таки персонаж із ДНР і ЛНР, – яка переконана, що «прілічнєй біть ізнасілованой, чєм українізірованой»? Як знав драматург, що не зникнуть і Дядьки Тараси, в яких і кури по-українські балакають, а вишиванка є єдиним виміром національного?

Чим завершиться спектакль – не відомо. Кожний режисер фантазує на свій лад. Але точно відомо, що буде смішно. Можливо, навіть страшно смішно.

«Ми з вами десь зустрічалися…»

Запевняю, такої «Лісової пісні» Лесі Українки і «Наталки Полтавки» Івана Котляревського ви ще не бачили. Й не побачите, якщо пропустите. Перший спектакль поставив Андрій Приходько у Львівському театрі імені Леся Курбаса і довів усім, що Леся писала «не для дітей». Історія в цій «Лісовій пісні» про те, як гине цивілізація, як деградує суспільство, саме того не помічаючи. Нащо про таке сумне? – запитаєте ви. Але якщо театр інколи не буде серйозним, навряд чи взагалі є у ньому сенс.

«ДІVКА» – це мюзикл з маркуванням made in Ukraine від одного із найскандальніших режисерів України Олексія Коломійцева. Хтось вважає його театральним «нащадком» одіозного і геніального Андрія Жолдака, хтось заперечує його експерименти із формою і змістом. Аби розібратися самому, а не послуговуватися чутками, варто завітати на цей спектакль. До речі, знання класичного тексту «Наталки Полтавки» лиш заважатиме – від неї мало що лишилося у цьому вельми експресивному видовиську.

«ДІVКА»

Баба Пріся та всі, всі, всі…

«Сталкери» – свіжий театральний хіт від модного столичного режисера Стаса Жиркова і за сумісництвом наймолодшого художнього керівника державного театру. П’єсу написав український сучасний драматург Павло Ар’є, який завдяки організаторам фестивалю, опинився у дуже незлій компанії – Котляревський, Шевченко, Леся Українка. Всі ознаки того, що і Павла скоро будемо називати класиком та вивчати за хрестоматією.

У головній ролі у «Сталкерах» – актриса Київського академічного Молодого театру Ірма Вітовська, яка в Івано-Франківську особливих рекомендацій та епітетів не потребує. Скажу лиш, що Ірма віртуозно грає втричі старшу за себе Бабу Прісю. Напевно, актриса знає якийсь секрет, бо виходить не фальшиво і за душу бере.

У чому ж фішка спектаклю? У тому, що все співпало: п’єса, актори, режисерський стиль. Вийшла вистава про нас з вами, які зависли десь між «совком» та Європою, які весь час мріють втекти із «зони». Але куди ж тут тікати, якщо і народився, і виріс, і любиш цю землю і цю країну? У «Сталкерах» саме про цю нічим не пояснювану любов і про «аварійний вихід» із будь-якої критичної ситуації.

«Сталкери»

Ви хочете про це поговорити?

Раптом комусь обридне дивитися – можна прийти й послухати розумних людей, які будуть говорити на різні теми. Зустрічі почнуться 19 травня та відбуватимуться щодня о 12.00 та о 15.00 на камерній сцені театру. Вхід вільний і бажаний. Формат зустрічей – вільні розмови, тож можна і долучитися, і запитати, чи, навпаки, відповісти. Серед гостей – відомі актори і театрознавці, журналісти та науковці.

Словом, «Час театру» буде всіляким – але аж ніяк не нудним. І пам’ятаймо: згаяного «часу» і конем не наздоженеш…

 

Фото надані прес-службою театру «Золоті ворота», а також Івано-Франківського академічного театру ім.І.Франка


16.05.2015 587 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

323
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13718 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1559
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

858
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6121
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1714

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

631

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1268

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1160
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

515
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1569
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

594
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

873
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5918
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13571
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

237
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

539
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

478
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

783 2