Таргани і люди. Темний бік виживання

 

 

Таргани – дивовижні створіння. Нещодавно вчені виявили у тарганів гнучкий та могутній екзоскелет, який, бува, рятує їх під тапком або й п’ятою. Якби тарганам потрібні були гасла і слогани, вони б, напевне, обрали щось на штиб «досконалість заради виживання».

 

Серед людей також є носії цього гасла. Чим крутіше обходилась історія з певним народом, тим чіткіше окреслювалась у ньому популяція «людей-тарганів». Це не дивно, адже кожна біологічна спільнота прагне, перш за все, вижити. Але у цієї тенденції є і зворотній бік: якщо популяція людей-тарганів починає домінувати (кількісно, або ж результативно), вона намагається спростити весь спектр суспільного життя до переліку потреб виживання.

 

Судячи зі всього, щось подібне трапилось з нашим соціумом. Ознаками комплексного спрощення суспільства заради виживання можна вважати наступні:

1)   Відсутність модусу особистої довіри у суспільстві при загальному домінуванні колективних форм самоусвідомлення (так званий архетип «колгоспних зборів»);

2)   Відсутність практик складного цілепокладання, котрі б системно перевищували прагнення виживання та страхування власного життя та життя родичів (наприклад, страхування майбутнього свого та родини за рахунок накопичення грошових ресурсів за будь-яку ціну, навіть ціною нанесення шкоди решті суспільства);

3)   Орієнтація на лідерів, які власним прикладом демонструють «досконалість заради виживання» без урахування моральної та естетичної сторони їхньої діяльності (архетип «батька-отамана»);

4)   Здатність до єднання зусиль при межовій небезпеці та негайне повернення до кланово-родинних пріоритетів за ситуації зниження рівня небезпеки до малого або ж середнього рівня;

5)   Схильність до суто зовнішньої (ситуативної, поверхневої) імітації складних взірців суспільної поведінки, особливо там, де необхідний індивідуальний творчий підхід (в освіті, культурі, мистецтві);

6)   Масові випадки зміни принципів та наріжних світоглядних підходів (архетип «ідеологічної гнучкості»);

7)   Спалахи мало вмотивованої агресивності, що різко змінюються так само погано вмотивованими спалахами паніки, виникнення «психічних епідемій» та масових істерій;

8)   Заздрість, як замінник більш складних мотивацій при визначенні як тактичних так і стратегічних цілей.

 

Найгіршим в усьому цьому є те, що процеси, які призвели до домінування тарганячого типу соціальної поведінки тривали століттями й не має жодної впевненості, що зворотні процеси йтимуть швидшими кроками. Люди, котрі живуть лише у парадигмі виживання реплікують свої пріоритети у наступних поколіннях, передаючи своїм дітям та онукам прості, переконливі та підтверджені прикладами фрейми «життєвої мудрості».

 

Жодний романтичний та ідеалістичний конструкт не зможе переламати загального скептицизму, породженого цією «життєвою мудрістю». Ідеалізм може раптом охопити від трьох до десяти відсотків генерації (так званих пасіонаріїв), але ці спалахи дуже короткі (критично локальні) порівняно з історичним часом, необхідним для системного подолання тарганячих стереотипів.

 

Суспільна свідомість, де домінують мотивації виживання, навчилась локалізувати та зводити нанівець такі спалахи ідеалізму. Для цього є кілька перевірених методик.

 

Скажімо, методика «муміфікаційної героїзації» загиблих ідеалістів, «життєва мудрість» якої полягає у думці, що далеко не всі можуть бути героями, що герої є особливими і містично означеними надлюдьми, що їх мало і вони переважно вже на тому світі. Себто «мудрість» про те, що героїка несумісна з «реальним» виживанням.

 

І взагалі, для людей-тарганів існує ціла система життєво мудрих слоганів:

1)   не висовуйся і не "получиш" в голову;

2)   подалі від начальства, ближче до кухні;

3)   не вір нікому;

4)   якось буде;

5)   чи тобі більше за всіх треба?

6)   Начальству видніше;

7)   всі брешуть, всі крадуть (всі є тарганами);

8)   чесною працею мільйонів не заробиш і тому подібне.

 

Магія цих слоганів у тому, що вони правдиво і точно описують основи логістики суспільства, заснованого на парадигмі виживання. Для того, щоби ці «життєві аксіоми» втратили магію універсальності, треба зробити крок за межі системності, зробити крок від виживання до творчої ініціативи, від правди до істини. А це можливо лише за наявності в межах системи значної та впливової групи носіїв системності вищого порядку – не «тарганячої».

 

На заваді такого виходу стоїть тотальна суспільна бідність, котра підштовхує до парадигми виживання не лише низові елементи суспільства, але й ті прошарки, де – за нормальних умов – визрівають успішні команди з програмою світоглядного прориву. Та ж бідність диктує правила економії, коли першими під скорочення попадають не горілка і ковбаса, а книги і мрії. Зате обивательський «екзоскелет» стає все гнучкішим, а вміння ховатися у шпарини – все досконалішими.

 

І нам, судячи з того, що показують у зомбоящику, залишається не висовуватись, сидіти на кухні, ворушити вусиками, чекати на чудо і месію, котрий ніколи не прийде, та здивовано питати одне в одного: чому ж там янголи співають такими злими голосами?

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки 


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.02.13, 10:53
А мене се не дивує. Бо така схема суспільства визначена Творцем. І тому хтось народжується вівцев, а хтось їх пастухом. Бізнесмена теж треба вважати вівцев, але бараном, бо він є пастух лиш по праці, а не по владі для оборони овець. І тому справжний пастух мусит бути з патиком, аби і баранам нагадувати, що вони теж вівці, хоч і з рогами. І ще й дякуймо Богови, що вівці нашої нації вміют виживати як таргани, і ще й годувати всіх окупантів. Бо хто би витримав при повній зраді своїх пастухів вижити 600 років під польським ярмом, а східні 300р. під Москвов і перед тим 400р. під литовціми і поляками. Тепер ніби маєм право вибирати собі пастухів, але й вони погані, бо не мают дарів бути добрими пастирями. А відси простий висновок: вибори як принцип формування влади добрий аби повалити зовнішніх окупантів – так ми обирали у 1988, 1990, 1994 рр. по принципу свій-не свій. Чому наш останний добрий Провід приживив, аби на привіт «С.У!» відповідати «Героям С!», тобто тим пастухам і не тарганам, що оберігают тарганів від окупантів. А демократія вибирає з сірої маси тарганів собі подібного, а не пасіонарія, що хоче порушити спокій болота. Ви ж цього хотіли п.Єшкілєв, аби охлос-народ визначав?? Тому нам зараз треба лиш часткової демократії внизу у самоврядуванні тарганів, і конституційної монархії у владі держави. Основою монархії є пастухи – аристократія – бояри, що в свою чергу має 2 види – законодавців, духівників, що знают що вимагає Бог, і що народ, і їх виконавців – воїнів влади. А такі у нас вже троха є, але ще не при владі. Тому не так песимістично, п.Є, все у нас є, але ще не розставлено по місцях, і война в сім помагає.
23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

94
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1010 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

842
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1660
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2285
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4272 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

252

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

487

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

433

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

895
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8013
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

672
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

712
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1127
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

712
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6298
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1785
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

237
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

271
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1603
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

799 1