Таргани і люди. Темний бік виживання

 

 

Таргани – дивовижні створіння. Нещодавно вчені виявили у тарганів гнучкий та могутній екзоскелет, який, бува, рятує їх під тапком або й п’ятою. Якби тарганам потрібні були гасла і слогани, вони б, напевне, обрали щось на штиб «досконалість заради виживання».

 

Серед людей також є носії цього гасла. Чим крутіше обходилась історія з певним народом, тим чіткіше окреслювалась у ньому популяція «людей-тарганів». Це не дивно, адже кожна біологічна спільнота прагне, перш за все, вижити. Але у цієї тенденції є і зворотній бік: якщо популяція людей-тарганів починає домінувати (кількісно, або ж результативно), вона намагається спростити весь спектр суспільного життя до переліку потреб виживання.

 

Судячи зі всього, щось подібне трапилось з нашим соціумом. Ознаками комплексного спрощення суспільства заради виживання можна вважати наступні:

1)   Відсутність модусу особистої довіри у суспільстві при загальному домінуванні колективних форм самоусвідомлення (так званий архетип «колгоспних зборів»);

2)   Відсутність практик складного цілепокладання, котрі б системно перевищували прагнення виживання та страхування власного життя та життя родичів (наприклад, страхування майбутнього свого та родини за рахунок накопичення грошових ресурсів за будь-яку ціну, навіть ціною нанесення шкоди решті суспільства);

3)   Орієнтація на лідерів, які власним прикладом демонструють «досконалість заради виживання» без урахування моральної та естетичної сторони їхньої діяльності (архетип «батька-отамана»);

4)   Здатність до єднання зусиль при межовій небезпеці та негайне повернення до кланово-родинних пріоритетів за ситуації зниження рівня небезпеки до малого або ж середнього рівня;

5)   Схильність до суто зовнішньої (ситуативної, поверхневої) імітації складних взірців суспільної поведінки, особливо там, де необхідний індивідуальний творчий підхід (в освіті, культурі, мистецтві);

6)   Масові випадки зміни принципів та наріжних світоглядних підходів (архетип «ідеологічної гнучкості»);

7)   Спалахи мало вмотивованої агресивності, що різко змінюються так само погано вмотивованими спалахами паніки, виникнення «психічних епідемій» та масових істерій;

8)   Заздрість, як замінник більш складних мотивацій при визначенні як тактичних так і стратегічних цілей.

 

Найгіршим в усьому цьому є те, що процеси, які призвели до домінування тарганячого типу соціальної поведінки тривали століттями й не має жодної впевненості, що зворотні процеси йтимуть швидшими кроками. Люди, котрі живуть лише у парадигмі виживання реплікують свої пріоритети у наступних поколіннях, передаючи своїм дітям та онукам прості, переконливі та підтверджені прикладами фрейми «життєвої мудрості».

 

Жодний романтичний та ідеалістичний конструкт не зможе переламати загального скептицизму, породженого цією «життєвою мудрістю». Ідеалізм може раптом охопити від трьох до десяти відсотків генерації (так званих пасіонаріїв), але ці спалахи дуже короткі (критично локальні) порівняно з історичним часом, необхідним для системного подолання тарганячих стереотипів.

 

Суспільна свідомість, де домінують мотивації виживання, навчилась локалізувати та зводити нанівець такі спалахи ідеалізму. Для цього є кілька перевірених методик.

 

Скажімо, методика «муміфікаційної героїзації» загиблих ідеалістів, «життєва мудрість» якої полягає у думці, що далеко не всі можуть бути героями, що герої є особливими і містично означеними надлюдьми, що їх мало і вони переважно вже на тому світі. Себто «мудрість» про те, що героїка несумісна з «реальним» виживанням.

 

І взагалі, для людей-тарганів існує ціла система життєво мудрих слоганів:

1)   не висовуйся і не "получиш" в голову;

2)   подалі від начальства, ближче до кухні;

3)   не вір нікому;

4)   якось буде;

5)   чи тобі більше за всіх треба?

6)   Начальству видніше;

7)   всі брешуть, всі крадуть (всі є тарганами);

8)   чесною працею мільйонів не заробиш і тому подібне.

 

Магія цих слоганів у тому, що вони правдиво і точно описують основи логістики суспільства, заснованого на парадигмі виживання. Для того, щоби ці «життєві аксіоми» втратили магію універсальності, треба зробити крок за межі системності, зробити крок від виживання до творчої ініціативи, від правди до істини. А це можливо лише за наявності в межах системи значної та впливової групи носіїв системності вищого порядку – не «тарганячої».

 

На заваді такого виходу стоїть тотальна суспільна бідність, котра підштовхує до парадигми виживання не лише низові елементи суспільства, але й ті прошарки, де – за нормальних умов – визрівають успішні команди з програмою світоглядного прориву. Та ж бідність диктує правила економії, коли першими під скорочення попадають не горілка і ковбаса, а книги і мрії. Зате обивательський «екзоскелет» стає все гнучкішим, а вміння ховатися у шпарини – все досконалішими.

 

І нам, судячи з того, що показують у зомбоящику, залишається не висовуватись, сидіти на кухні, ворушити вусиками, чекати на чудо і месію, котрий ніколи не прийде, та здивовано питати одне в одного: чому ж там янголи співають такими злими голосами?

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки 


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.02.13, 10:53
А мене се не дивує. Бо така схема суспільства визначена Творцем. І тому хтось народжується вівцев, а хтось їх пастухом. Бізнесмена теж треба вважати вівцев, але бараном, бо він є пастух лиш по праці, а не по владі для оборони овець. І тому справжний пастух мусит бути з патиком, аби і баранам нагадувати, що вони теж вівці, хоч і з рогами. І ще й дякуймо Богови, що вівці нашої нації вміют виживати як таргани, і ще й годувати всіх окупантів. Бо хто би витримав при повній зраді своїх пастухів вижити 600 років під польським ярмом, а східні 300р. під Москвов і перед тим 400р. під литовціми і поляками. Тепер ніби маєм право вибирати собі пастухів, але й вони погані, бо не мают дарів бути добрими пастирями. А відси простий висновок: вибори як принцип формування влади добрий аби повалити зовнішніх окупантів – так ми обирали у 1988, 1990, 1994 рр. по принципу свій-не свій. Чому наш останний добрий Провід приживив, аби на привіт «С.У!» відповідати «Героям С!», тобто тим пастухам і не тарганам, що оберігают тарганів від окупантів. А демократія вибирає з сірої маси тарганів собі подібного, а не пасіонарія, що хоче порушити спокій болота. Ви ж цього хотіли п.Єшкілєв, аби охлос-народ визначав?? Тому нам зараз треба лиш часткової демократії внизу у самоврядуванні тарганів, і конституційної монархії у владі держави. Основою монархії є пастухи – аристократія – бояри, що в свою чергу має 2 види – законодавців, духівників, що знают що вимагає Бог, і що народ, і їх виконавців – воїнів влади. А такі у нас вже троха є, але ще не при владі. Тому не так песимістично, п.Є, все у нас є, але ще не розставлено по місцях, і война в сім помагає.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3654
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2