Таргани і люди. Темний бік виживання

 

 

Таргани – дивовижні створіння. Нещодавно вчені виявили у тарганів гнучкий та могутній екзоскелет, який, бува, рятує їх під тапком або й п’ятою. Якби тарганам потрібні були гасла і слогани, вони б, напевне, обрали щось на штиб «досконалість заради виживання».

 

Серед людей також є носії цього гасла. Чим крутіше обходилась історія з певним народом, тим чіткіше окреслювалась у ньому популяція «людей-тарганів». Це не дивно, адже кожна біологічна спільнота прагне, перш за все, вижити. Але у цієї тенденції є і зворотній бік: якщо популяція людей-тарганів починає домінувати (кількісно, або ж результативно), вона намагається спростити весь спектр суспільного життя до переліку потреб виживання.

 

Судячи зі всього, щось подібне трапилось з нашим соціумом. Ознаками комплексного спрощення суспільства заради виживання можна вважати наступні:

1)   Відсутність модусу особистої довіри у суспільстві при загальному домінуванні колективних форм самоусвідомлення (так званий архетип «колгоспних зборів»);

2)   Відсутність практик складного цілепокладання, котрі б системно перевищували прагнення виживання та страхування власного життя та життя родичів (наприклад, страхування майбутнього свого та родини за рахунок накопичення грошових ресурсів за будь-яку ціну, навіть ціною нанесення шкоди решті суспільства);

3)   Орієнтація на лідерів, які власним прикладом демонструють «досконалість заради виживання» без урахування моральної та естетичної сторони їхньої діяльності (архетип «батька-отамана»);

4)   Здатність до єднання зусиль при межовій небезпеці та негайне повернення до кланово-родинних пріоритетів за ситуації зниження рівня небезпеки до малого або ж середнього рівня;

5)   Схильність до суто зовнішньої (ситуативної, поверхневої) імітації складних взірців суспільної поведінки, особливо там, де необхідний індивідуальний творчий підхід (в освіті, культурі, мистецтві);

6)   Масові випадки зміни принципів та наріжних світоглядних підходів (архетип «ідеологічної гнучкості»);

7)   Спалахи мало вмотивованої агресивності, що різко змінюються так само погано вмотивованими спалахами паніки, виникнення «психічних епідемій» та масових істерій;

8)   Заздрість, як замінник більш складних мотивацій при визначенні як тактичних так і стратегічних цілей.

 

Найгіршим в усьому цьому є те, що процеси, які призвели до домінування тарганячого типу соціальної поведінки тривали століттями й не має жодної впевненості, що зворотні процеси йтимуть швидшими кроками. Люди, котрі живуть лише у парадигмі виживання реплікують свої пріоритети у наступних поколіннях, передаючи своїм дітям та онукам прості, переконливі та підтверджені прикладами фрейми «життєвої мудрості».

 

Жодний романтичний та ідеалістичний конструкт не зможе переламати загального скептицизму, породженого цією «життєвою мудрістю». Ідеалізм може раптом охопити від трьох до десяти відсотків генерації (так званих пасіонаріїв), але ці спалахи дуже короткі (критично локальні) порівняно з історичним часом, необхідним для системного подолання тарганячих стереотипів.

 

Суспільна свідомість, де домінують мотивації виживання, навчилась локалізувати та зводити нанівець такі спалахи ідеалізму. Для цього є кілька перевірених методик.

 

Скажімо, методика «муміфікаційної героїзації» загиблих ідеалістів, «життєва мудрість» якої полягає у думці, що далеко не всі можуть бути героями, що герої є особливими і містично означеними надлюдьми, що їх мало і вони переважно вже на тому світі. Себто «мудрість» про те, що героїка несумісна з «реальним» виживанням.

 

І взагалі, для людей-тарганів існує ціла система життєво мудрих слоганів:

1)   не висовуйся і не "получиш" в голову;

2)   подалі від начальства, ближче до кухні;

3)   не вір нікому;

4)   якось буде;

5)   чи тобі більше за всіх треба?

6)   Начальству видніше;

7)   всі брешуть, всі крадуть (всі є тарганами);

8)   чесною працею мільйонів не заробиш і тому подібне.

 

Магія цих слоганів у тому, що вони правдиво і точно описують основи логістики суспільства, заснованого на парадигмі виживання. Для того, щоби ці «життєві аксіоми» втратили магію універсальності, треба зробити крок за межі системності, зробити крок від виживання до творчої ініціативи, від правди до істини. А це можливо лише за наявності в межах системи значної та впливової групи носіїв системності вищого порядку – не «тарганячої».

 

На заваді такого виходу стоїть тотальна суспільна бідність, котра підштовхує до парадигми виживання не лише низові елементи суспільства, але й ті прошарки, де – за нормальних умов – визрівають успішні команди з програмою світоглядного прориву. Та ж бідність диктує правила економії, коли першими під скорочення попадають не горілка і ковбаса, а книги і мрії. Зате обивательський «екзоскелет» стає все гнучкішим, а вміння ховатися у шпарини – все досконалішими.

 

І нам, судячи з того, що показують у зомбоящику, залишається не висовуватись, сидіти на кухні, ворушити вусиками, чекати на чудо і месію, котрий ніколи не прийде, та здивовано питати одне в одного: чому ж там янголи співають такими злими голосами?

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки 


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.02.13, 10:53
А мене се не дивує. Бо така схема суспільства визначена Творцем. І тому хтось народжується вівцев, а хтось їх пастухом. Бізнесмена теж треба вважати вівцев, але бараном, бо він є пастух лиш по праці, а не по владі для оборони овець. І тому справжний пастух мусит бути з патиком, аби і баранам нагадувати, що вони теж вівці, хоч і з рогами. І ще й дякуймо Богови, що вівці нашої нації вміют виживати як таргани, і ще й годувати всіх окупантів. Бо хто би витримав при повній зраді своїх пастухів вижити 600 років під польським ярмом, а східні 300р. під Москвов і перед тим 400р. під литовціми і поляками. Тепер ніби маєм право вибирати собі пастухів, але й вони погані, бо не мают дарів бути добрими пастирями. А відси простий висновок: вибори як принцип формування влади добрий аби повалити зовнішніх окупантів – так ми обирали у 1988, 1990, 1994 рр. по принципу свій-не свій. Чому наш останний добрий Провід приживив, аби на привіт «С.У!» відповідати «Героям С!», тобто тим пастухам і не тарганам, що оберігают тарганів від окупантів. А демократія вибирає з сірої маси тарганів собі подібного, а не пасіонарія, що хоче порушити спокій болота. Ви ж цього хотіли п.Єшкілєв, аби охлос-народ визначав?? Тому нам зараз треба лиш часткової демократії внизу у самоврядуванні тарганів, і конституційної монархії у владі держави. Основою монархії є пастухи – аристократія – бояри, що в свою чергу має 2 види – законодавців, духівників, що знают що вимагає Бог, і що народ, і їх виконавців – воїнів влади. А такі у нас вже троха є, але ще не при владі. Тому не так песимістично, п.Є, все у нас є, але ще не розставлено по місцях, і война в сім помагає.
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1934
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1843
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1842
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5434 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2137 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1495

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

719

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

781

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

976

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

992
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1754
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3660
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10237
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26122
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10167 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7698
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

879
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

159
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

239
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

366
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1261
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

861