Перший заступник голови обласної федерації футболу Тарас Клим дав ексклюзивне інтерв’ю журналу «БізнесMAN» про стан справ франківського футболу.
– Минулого року з футбольної карти України зникло два клуби, які представляли нашу область. Коли нашим уболівальникам можна знову чекати професійної команди?
— Із прикарпатським футболом все добре! Давайте ми розділимо поняття масового, дитячого футболу і професійного. Я був засновником федерації, керівником, а останні роки займаю різні громадські посади як один із керівників — заступник, перший заступник і т. д. Я добре знаю цю справу і можу з усією відповідальністю сказати, що обласна федерація футболу і та справа, якою вона займається, є на належному рівні, а отже, й наш масовий і дитячий футбол також на гідному рівні. Наша робота неодноразово відзначалась Федерацією футболу України та Асоціацією аматорського футболу України за ті чи інші успіхи.
Що стосується професійного футболу, то це окрема, на жаль, сумна сторінка. Чому так трапилося, потрібно запитати, мабуть, не мене, а тих людей, які безпосередньо останніх 20 років відповідали за цю ділянку роботи, яким доручалося це робити місцевою владою і власниками клубів.
На жаль, це дійсно так, але саме цього року Івано-Франківська область залишилася без професійних команд. «Енергетик» (Бурштин) закінчив виступи через фінансову неспроможність і через відмову нових власників ТЕС виділяти кошти на утримання команди. А славнозвісне «Прикарпаття» закінчило виступи через помилкову політику, яку проводило виконавче керівництво клубу протягом останніх років. Уважаю, що ці люди завалили справу тому, що були неправильні підходи щодо організації діяльності клубу.
— Але ж ФК «Прикарпаття» має потужного спонсора?
— Знаєте, ще треба розуміти, чи цей спонсор хотів розвивати футбол, чи цей спонсор хотів мати землю і стадіон для того, щоб здійснювати, в першу чергу, свої бізнес-проекти. Якби люди хотіли підтримати цю команду — маю на увазі «Скорзонеру» і вищестоящі структури, то це можна було зробити елементарно. Тут не йшла мова про прем’єр-лігу чи першу лігу, тут всього-на-всього йшла мова про другу лігу. Якби хтось хотів це щиро робити, тоді б це можна було зробити, але чомусь доручили цю справу людям, які протягом останніх 20 років валили цей професійний футбол і, зрештою, його завалили.
— Зараз у нас в області є дві непогані аматорські команди — «Карпати» (Яремче) і «Карпати» (Коломия). Чи не планується створити на базі цих колективів один професійний клуб?
— Наша федерація не може займатися створенням професійного клубу. Ми можемо тільки рекомендувати, заохочувати, створювати громадську думку і просити. Ми, власне, вже це й зробили: провели засідання виконавчого комітету обласної федерації футболу, на якому рекомендували керівництву і футбольного клубу «Карпати» (Яремче), і «Карпати» (Коломия) в наступному сезоні створити професійні клуби. Федерація рекомендувала їх для участі у всеукраїнських змаганнях: чи то будуть аматорські, чи то професійні, то вже буде залежати від їхньої фінансової спроможності. Також рекомендували, що саме ці дві команди на сьогодні мають найкращі і найсприятливіші можливості стати професійними клубами. Але, знову ж таки, це — доволі довгий, тривалий і відповідальний шлях — шлях атестації, створення клубних структур, де є відповідні критерії, які ставить сьогодні Федерація футболу України для атестації футбольних клубів.
Я так бачу і розумію, що, на жаль, ні один, ні другий клуби не в змозі сьогодні конкретно відповісти на вимоги федерації і почати шлях до атестації. Це не простий шлях, адже вже минули ті часи, коли «багатий дядько» мав мільйон і їхав до Києва, платив той мільйон, а завтра вже грав. Такого вже не буде. Через це фактично і постраждала команда «Прикарпаття». Вони думали, що все, як колись, купувалося, купується і зараз. Ні! Тепер інше керівництво федерації, інші підходи, і є вимоги УЄФА щодо атестації футбольних клубів, а ці вимоги потрібно виконувати, незважаючи на те, чи є в тебе мільйон, чи нема.
До речі, виявляється, що мільйон був, а ось атестацію не пройшли…