Таємниці витверезників Івано-Франківська

 

/data/blog/100745/21ddbc631e596a531ae385e61003b950.jpeg

 

Історія пізньорадянського Франківська мало цікавить серйозних дослідників. Тут дисертацію не напишеш і наукове ім’я не зробиш. Але період був цікавий. Сьогодні поговоримо про місця, куди будівничі соціалізму воліли не потрапляти.

 

Перший візит

Старожил — поняття відносне і швидкоплинне. Колись ними вважали людей, які пам’ятали життя за Австрії, потім за Польщі, дійшла черга й до радянських часів. Мій співрозмовник 1957 року народження. Раніше працював інженером на одному з підприємств об’єднання «Прикарпатліс». Цей добродій тричі примудрився потрапити у витверезник, причому настільки яскраво описує свої тамтешні пригоди, ніби вони трапилися вчора. Зі зрозумілих причин справжнє ім’я просив не розкривати, тож сховаємо його за літерою «В». А далі надаємо слово оповідачу.

«Вперше я потрапив до витверезника восени 1978 року, разом з колегою — паном С. Хоча, який там пан, тоді всі були товариші. На перехресті теперішніх Грушевського і Вагилевича є великий будинок облспоживспілки, у лівому крилі якого працювало кафе. Не пам’ятаю його офіційної назви, але в народі всі звали його «Кривий», оскільки наріжна кам’яниця мала заокруглену форму.

 

Саме там ми пиячили одного п’ятничного вечора. Сиділи довго, «перемогли» не одну пляшку горілки і трохи розслабились. Якась поважна жінка зробила зауваження, що ми надто голосно розмовляємо. Свято ми продовжили, але не так, як хотілося. Невдовзі з’явився наряд міліції, який запакував нас у ГАЗон з будою.

Привезли до витверезника на Млинарській, яка тоді була Вагилевича. У приймальному покої попросили пред’явити документи. І я, і колега на той час були членами КПРС, тож витягли партквитки. Їх одразу забрали. Далі лікар наказав пройтися коридором, а в кінці тричі присісти. Я впав на другому присіданні…

Завели в палату. Як у лікарні — залізні ліжка, постільна білизна. Хоча заклад належав не Мінздраву, а МВС — його ще за Берії ментам підпорядкували. Єдина відмінність від санаторію — грати на вікнах, залізні двері та сержант у коридорі. Нас роздягли до трусів і шкарпеток та поклали «в люлю».

Коли вранці прокинувся із важкою головою, то з подивом зауважив, що на деяких ліжках спали по двоє «пацієнтів». Вночі довезли ще багатьох, тож місць на всіх не вистачило. Вечір п’ятниці завжди вважався найбільш «врожайним».

Потім нас викликали до чергового міліціонера, записали де працюємо і повернули документи. Сказали, що повідомлять на роботу, і відпустили. Ще вручили квитанцію про оплату перебування і штраф за порушення громадського порядку. Сума була солідна, здається, 29 рублів.

 

Перевертень у погонах

Коли на роботу приходить «привіт з витверезника», нічого доброго чекати не слід. Чим це загрожувало? Та багато чим!

1) Одразу б скликали партійні збори трудового колективу. Перед ними порушник мусив писати заяву, де вказував, що з будь-яким рішенням зборів згідний. Зазвичай рішення було одне — виключення з партії. А це означало кінець кар’єрі.

2) Позбавили місячної премії.

3) «Зрізали» 13 зарплату.

4) Посунули далеко назад у квартирній черзі.

5) Не дали профспілкову путівку.

Однак найстрашнішим було не це. Тоді портрети пияків, з обов’язковим вказуванням П.І.Б. та місця роботи, вивішували на двох інформаційних дошках. Одна називалась «Комсомольський прожектор» і висіла на стіні поштамту, інша — «Вони потрапили у витверезник» — стояла навпроти ЦУМу. Франківськ був маленьким містом, де всі один одного знали, тож більшої ганьби годі будо вигадати. До того ж на дошки вішали не офіційні зображення з паспорту, а фото, зроблені у витверезнику — неголених, у брудному одязі, не рідко із синцями та подряпинами. Міняли цей «іконостас» раз на 10 днів. Пам’ятаю, як там «висів» футболіст із франківського «Спартака» та відомий архітектор.

Така перспектива мене не тішила і я швидко почав думати, як би зам’яти справу. Через знайомого, який знав півміста, вийшов на майора міліції з облуправління. Офіцер сказав, що справа складна але не безнадійна. Ціна питання — 160 рублів. З кожного. Особисто я з офіцером не зустрічався, всі переговори вели через знайомого, може, він і собі щось накинув. Але діватися було нікуди і я швидко розрахувався.

Майор переказав, що на роботу прийде папір з витверезника, а через кілька днів надішлють спростування — ніби вийшла помилка, «вибачаємось, товариш В у нас ніколи не був». Так воно і сталося.

А ось мій друг С, який тоді працював на «Автоливмаші», вирішив схитрувати. Першого дня він посереднику 30 рублів, наступного — ще 20, а потім зупинився. Майор образився і спростування мій друг так і не дочекався. З партії його поперли. З тих пір колега затаїв велику образу на комуністів і після перебудови почав активно боротися з режимом. Згодом навіть став депутатом міськради якогось там демократичного скликання.

Ну а я, на радощах, ще виставив майору у ресторані «Карпати» і на всяк випадок узяв його телефон. Невдовзі він мені згодився.

 

Схема працює!

Не пройшло і року, як я знов загримів у витверезник. Цього разу напився у ресторані «Україна» — в самісінькому центрі міста. Йшов додому, нікого не чіпав, але, напевно, сильно хитався. Хапнули мене під пам’ятником Леніна.

Далі знайома машина «Спецмедслужба», похмура будівля на Млинарський і знайома процедура освідчення. Тільки тепер я вже впав на першому присіданні.

 

Очунявши, я вже знав що робити. Майор усе «порішав», але грошей з мене не взяв — попросив організувати книжкову шафу із письмовим столом. Оскільки я працював на підприємстві, де робили меблі, це мені нічого не коштувало.

Завдяки тому майору я допоміг уникнути неприємностей багатьом своїм алкозалежним друзям. Потім він перевівся у Калінінград. Я йому ще контейнер допомагав завантажувати.

 

Зі святом

Третій і останній раз я потрапив у витверезник на свій день народження — 17 лютого 1980 року. Із другом ми довго «водили козу» і, нарешті, зупинились в їдальні «Старовинна кухня» на перехресті Шашкевича і Грушевського. Там не можна було пити свою горілку, але що нам з того — дістали пляшку і вперед!

 

Напевно, хтось із персоналу нас здав, подзвонивши куди слід. Зайшли троє здоровенних сержантів міліції і махають нам, мовляв, збирайтесь. Втім я настільки знахабнів, що попросив: «Хлопці, дайте, ми цю пляшку доп’ємо, а тоді забирайте». Там ще десь третина лишалась і шкода було кидати. Але вони гумору не зрозуміли, грубо скрутили і кинули в машину.

У витверезнику мене вже знали і привітались, як із добрим знайомим. Ще й друг став просити: «Та пробачте йому, у хлопа сьогодні день народження». Черговий міліціонер подивився у паспорт, важко зітхнув і відпустив мене до дому.

А колега залишився до ранку».

…Сьогодні співрозмовник «Репортера» більше 50 грамів за вечір собі не дозволяє. А всі витверезники в Україні закрили ще 1 січня 2000 року. Тепер буйних п’яничок забирають до райвідділів, а тихеньких ніхто не чіпає.

 

РЕПОРТЕР


01.03.2016 1140 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2493
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1591 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3662
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5436
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1688
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2085

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

186

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

198

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

888
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

483
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

777
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2472 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

513
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

878
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4923
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

741
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

660
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

594
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

405
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

733
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

893 2