На супутникових знімках південного району Атлантичного океану виявилося два загадкових виру, які нагадують чорну діру. Раніше подібних суперпотужних воронок, які всмоктують воду на глибину, не зустрічалося.
За словами фахівців, їх сили вистачить, щоб засмоктувати судна, різне сміття і навіть живих істот. За попередніми даними, кожну секунду через лійку проходить близько 1 300 000 куб. м. води. Дві океанські «чорні діри» виявила команда вчених з Майамі і Цюріха, яка спостерігала за океаном протягом трьох місяців.
За допомогою цього відкриття можна пояснити, куди зникає океанічне сміття. Крім того, воно може вплинути на дослідження кліматичних змін.
Нагадаємо, що астрономічні чорні діри - це області в просторі-часі з настільки сильним гравітаційним притяганням, що звідти не можуть вибратися об'єкти, які переміщаються зі швидкістю світла. Астрономи виявили їх існування завдяки сонячному світлу, які обтікає їх.
Схожим чином працюють і океанічні вири, обертання яких відбувається по спіралі. Вони захоплюють будь-які об'єкти, які виявляються поблизу. Для опису океанських вирів вчені звернулися до розповіді Едгара Аллена По «Повалення в Мальстрем», опублікованій в 1841 році: «Край вихору був представлений широкою смугою блискучих бризок, але ніяка частка цього не прослизнула в приголомшливу воронку».
Зазначимо, що здатність використовувати математичні принципи космічних чорних дір для водних потоків на Землі - це несподіваний побічний ефект загальної теорії відносності. Судячи з супутниковими даними, дане явище зустрічається в південному районі Атлантичного і південно-західному районі Індійського океану. За словами фахівців, це відбувається через течію Агульяс Індійського океану, яка рухається на південь.
Протягом трьох місяців вдалося виявити два вира, які імітують чорні діри. За словами Джорджа Халлера з федерального технологічного інституту в Цюріху (Швейцарія) і Університету Майамі (Флорида), який працював над дослідженням, були знайдені виключно когерентні потоки на території Південної Атлантики, які аналогічні фотонним потокам, які є у сферах поруч з чорними дірами.
За словами вчених, після декількох місяців спостережень з'ясувалося, що океанські течії ніяк не впливають на воронки. «Чорні дірки» в океані можуть перемістити воду з різною солоністю і температурою в інші частини океану, які можуть впливати на регіональний клімат.
Варто відзначити, що нещодавно виявилося, що вода в вихорах переміщається в північно-західному напрямку приблизно на 30% швидше, ніж передбачалося раніше. Також було встановлено, що заснування воронки знаходиться на глибині, як мінімум, 2000 метрів.