Табу та стереотипи: чому в Україні досі не сприймають гомосексуальність

Гомосексуальність часто викликає дискусії у суспільстві. 

Чи може сексуальна орієнтація змінитися протягом життя та який вплив має соціальний тиск, журналістці Фіртки розповів доцент Івано-Франківського національного медичного університету Володимир Тріщ. 

"Для сучасної сексології поняття сексуальної орієнтації є відносно новою концепцією.

І для більшого розуміння, сексуальна орієнтація — це один із компонентів людської сексуальності, який визначається як постійний емоційний, романтичний, сексуальний чи еротичний потяг індивіда до інших індивідів певної статі", — зазначає фахівець.

На сьогодні загальноприйнятими вважають такі типові сексуальні орієнтації: гетеросексуальність, гомосексуальність, бісексуальність, пансексуальність, асексуальність.

Згідно з соціально-політичним баченням, світ прийняв поняття сексуальної орієнтації як рівнонормальність і непатологічність, на противагу сексуальній девіації (відхиленню), каже фахівець.

"В основі формування сексуальної орієнтації можуть бути як біологічні, так і соціальні чинники. Розуміння своєї сексуальної орієнтації — це особистий і важливий процес, який може зайняти час, і це нормально відчувати невпевненість або тривогу з приводу цього.

Для зменшення тривоги не поспішайте з висновками, самопізнання потребує часу. Досліджуйте свої почуття та емоції. Пам’ятайте, що Ви особистість і сексуальна орієнтація частина Вас.

Оточуйте себе людьми, які Вас підтримують, поділіться своїми думками з тими, кому довіряєте та розвивайте в собі впевненість. Якщо тривога стає занадто сильною, зверніться до психотерапевта — це не слабкість, а турбота про себе".

Як зазначає сексолог, протягом життя сексуальна орієнтація у деяких людей може змінюватися чи розвиватися.

"Це називають сексуальною пластичністю. Сприяти таким змінам можуть інше соціокультурне середовище, яке дозволяє більше свободи у самовираженні; життєвий досвід; пізнання себе".

Фахівець уточнює, згідно з дослідженнями, сексуальна пластичність більш притаманна жінкам.

"Завжди пам'ятайте, що це Ваш вибір і шлях, але у Вас буде потреба у підтримці найближчого оточення. Обирайте правильний час і місце.

Будьте щирими та відкритими при розмові. Очікуйте різну реакцію і будьте готові до запитань.

Люди можуть мати іншу реакцію: від підтримки та розуміння до здивування, навіть непорозумінь. Дайте своїм близьким час, щоб адаптуватися до цієї нової інформації. Не бійтеся відкласти розмову, якщо це потрібно".

Володимир Тріщ додає, соціальний тиск і виховання не змінюють природу сексуальної орієнтації, хоча можуть вплинути на те, як людина сприймає, продовжує та відкриває свою орієнтацію.

"Суспільні норми та стереотипи можуть змусити людей придушувати або переховувати свої почуття, якщо вони не визнали прийнятого ідеалу".

Несприйняття суспільством людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією часто обґрунтовується на комбінації історичних, культурних, релігійних та психологічних причин.

"Виховання впливає більше на сприйняття сексуальності, ніж на її формування. У суспільствах, де тема сексуальності табуйована, людина може відчувати страх або сором, визнаючи свою орієнтацію.

У консервативному чи репресивному середовищі людина може намагатися заперечувати свою орієнтацію", — наголошує спеціаліст.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Що таке мультиоргазм та як його отримати

Низьке лібідо: сексолог про причини та вплив війни на сексуальний потяг


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

231
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13327 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1505
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

824
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6035
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1676

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

598

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1421

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1233

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1134
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

481
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

615
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1530
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

559
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

841
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5879
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13427
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

191
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

493
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

752 2