
Людина весь час прагне до свободи. Але уявлення свободи у всіх різне. Хтось вважає,що свобода -це свобода вибору, а хтось-що це особиста свобода, без рамок.
Так, свобода означення широке,але перш за все, воно означає відповідальність. Адже маючи свободу без відповідальності, людина перетворюється на тварину,якою керують інстинкти. Без такого особливого світ поринув би в хаос.Бо це потрібні рамки,без яких свобода втратила б свій істинний солодкий смак. Хтось скаже:"Тю! Хіба це свобода,якщо її не можна повністю відчути,адже керується відповідальністю. Свобода - це річ без рамок". Так,я погоджуюся, але поняття відповідальності означає,перш за все,відповідальність перед собою,за свої дії; в розумінні,що добре,а що погано.
Гріх не згадати відомого у всі часи філософа Григорія Сковороду. Він яскраво показує,що свобода - це основне в житті. Адже на пропозицію цариці бути при дворі він відповів: " Зрівнявши все золото і попри свободи воно лише болото" Він яскраво показує,що,здається, таке різне,свобода і відповідальність можливо,навіть потрібно поєднувати.І ніяк інакше.
Свобода стоїть на рівні із захищеністю і демократією. Це ті три слони,які тримають світ. Якщо говорити про сьогодення, то у всіх країнах різний коефіцієнт існування цієї трійці. В Америці, скажімо, цього вдосталь і,маючи повноцінну свободу, там немає гучних заколотів,хаосу на вулицях. Якщо говорити про Україну,то тут не можна вважати себе захищеним, таким вільним, як всі говорять.
З думкою народу ніхто не рахується. Навіть складається враження,народ і українська влада - це два окремі світи. Хоча ця влада складається з тих самих людей. Там існує брехня і недовіра. "Вільний той,хто може не брехати "- так звучить відома цитата. Адже брехня - це небажання казати правду, не бути вільним у висловлюванні. А це важливо.
Отже, я хочу сказати,що свобода важлива у нашому житті,але крім неї існує ще й відповідальність. І нам слід ще довго вчитися, щоб вміти однаково гарно керувати двома поняттями, адже без другого не буде першого.
"Якби ми вчились так,як треба, то мудрість би була б своя" - писав Тарас Григорович Шевченко. Ідійсно, якби ми добре вчилися,зокрема на своїх помилках,то давно б вміли користуватися і свободою і відповідальністю. І досягли б значно більшого розвитку. Не тільки матеріального,а й духовного…
Ліля Левицька
(школа професійної журналістики)