Світова гібридна війна. Що отримує і втрачає Путін

Інформаційні операції путінського режиму в різних країнах світу не зупиняться. Це – нова реальність гібридної війни.

У світових ЗМІ часто можна побачити таку думку: вихід Великобританії з Євросоюзу і обрання Дональда Трампа президентом США – наслідок успішних ідеологічних диверсій, здійснених Росією проти Заходу в рамках гібридної війни, пише НВ.

Я, якщо чесно, у цьому завжди сумнівався. І не тому, що дуже вже високої думки про російське начальство або шпигунів. Скоріше, навпаки: вплив на Захід зсередини мені здається надто складним для них завданням. Однак останнім часом вилазить так багато свідчень участі Москви в підтримці Brexit і в допомозі обранню Трампа, що починаєш замислюватися: чого на світі не буває? Може, це і справді були таємні операції?

І ви знаєте, якщо справа йде саме так, то в історії Заходу не було гіршого провалу від цих двох. Вони просто епічні. Посудіть самі. Перемога Трампа призвела до ерозії більшості усталених політичних інститутів у США. Рейтинги довіри президенту, Конгресу, Верховному суду, вільній пресі і спецслужбам – на рекордно низьких показниках.

Політична система починає сипатися. Через розбіжності Трампа з Конгресом щодо бюджету зараз дуже зросла небезпека зупинки роботи уряду. Причому не тих пари десятків міністрів, які в Білому домі сидять, а взагалі всієї американської державної машини. Це мільйони чиновників по всій країні. Це справжнє божевілля.

Економіка до останніх місяців зростала, але зараз її жахливо хитає і лихоманить, у будь-який момент може початися фінансова криза. І навіть зазвичай оптимістичне і усміхнене американське суспільство сильно розділене всередині самого себе.

Прибічники і противники Трампа дійсно не люблять одне одного.

Все це в комплексі, зрозуміло, не може не тішити Москву. На допомогу Трампу росіяни витратили ну, не знаю, сотню мільйонів доларів. Ну, можливо, дві – від сили. А отримали найгіршого за історію США президента, внутрішній розкол усередині цієї країни і підрив єдності всього західного світу.

Результат уже зараз просто неймовірний. І ця історія не завершена. Попереду нас може чекати навіть імпічмент разом з дестабілізацією і остаточним розривом тканини єдності американського суспільства на дві частини. Кремлівські вкладення в Трампа більш ніж окупили себе.

Приблизно та сама історія з Brexit. Росіяни дійсно підтримували кампанію з виходу Великобританії з Євросоюзу. На референдумі 2016 року прибічники цієї ідеї перемогли. І почалося! Вся країна занурилася в якусь фантасмагорію, в моторошний і неспокійний роман Франца Кафки.

Люди голосували за Brexit, щоб жити щасливіше і багатше, але вихід з ЄС з об'єктивних причин зробить їх нещасними і бідними. Росіяни змусили британців повірити, що вистріливши собі в ногу, вони почнуть жити краще. Але так не буває. І ніхто не може цього змінити.

Brexit треба скасовувати, але для цього немає голосів ув парламенті. Про Brexit потрібно домовитися з Брюсселем, але для цього немає голосів у парламенті, Brexit можна провести жорстко, без угоди з ЄС. Але і для цього немає голосів у парламенті. Ні для чого немає голосів у парламенті! І в суспільстві немає згоди щодо всіх цих питань. На Британію спустився густий і в'язкий туман невизначеності і нездатності зробити хоч щось. Це справжній Кафка.

Керівна Консервативна партія намагалася поміняти свого лідера Терезу Мей. Думаю, ви вже знаєте, чим завершилася ця спроба: для цього немає голосів у парламентській фракції. Мей залишилася. Для голосування щодо Brexit теж немає голосів у парламенті – його перенесли на січень. У цих умовах опозиція, тобто лейбористи, запропонували проголосувати за вотум недовіри проти Мей. Водночас вони вибрали двозначне формулювання, яке дозволяло і не проводити голосування. Звичайно ж, керівна коаліція відмовилася його проводити. Бачите, навіть в абсолютно моторошній для країни ситуації в опозиції немає голосів у парламенті, щоб скинути уряд.

Якщо зовсім вже просто: Лондон повністю паралізований. Ніхто нічого не може зробити. Країна летить у напрямку так званого жорсткого Brexit – тобто виходу з ЄС без жодних домовленостей. Ви будете сміятися, але це означатиме введення візового режиму між Великою Британією та рештою Європи, появу митниці, прикордонників і всього іншого з цієї серії. Навіть літакам з Європи буде складно літати до Великобританії без угоди про відкрите небо.

Це буде жахливий удар по економіці Сполученого Королівства, поа його компаніях, банках і фінансових інститутах. Там дуже сильно подорожчають імпортні ліки, їжа, добрива і багато чого ще. Ціни зростуть, зарплати впадуть. Північна Ірландія і Шотландія майже напевно оголосять про бажання вийти зі складу країни і почнуть підготовку референдумів. Ну справжній жах почнеться. Натуральний Постапокалипсис.

Тепер питання: як ви думаєте, з яким почуттям на все це дивляться в Москві? У 2016 році Кремль допоміг тим, хто виступав за Brexit. Я думаю, та операція обійшлася ще дешевше, ніж американська – все-таки Британія поменше. Але ось наслідки її виявилися не менш вражаючими. Ба більше, вся ця історія ще не завершена. Падіння британської економіки і навіть розвал країни – це абсолютно реалістичні перспективи зараз. З погляду Москви, заради такої справи можна було і мільярд витратити! У реальності, я думаю, все обійшлося набагато дешевше.

Звідси висновок. Інформаційні операції путінського режиму в різних країнах світу не зупиняться. Мінімальні вкладення в них здатні дати колосальний, довготривалий результат. Це – нова реальність гібридної війни. Тепер за ціною десятка танків і літаків можна підірвати єдність будь-якої країни, посіяти в ній почуття страху і невизначеності. Для цього навіть убивати нікого не треба – якщо добре накрутити місцевих жителів, вони самі схопляться за ножі і все зроблять.

І ви знаєте, що цікаво: багаті, самовпевнені країни, на кшталт США, Великобританії, Німеччини та Франції в цьому сенсі мені здаються набагато уразливішими, ніж, наприклад, Україна, яка прекрасно знає, чого потрібно чекати від Москви, і не вірить жодному слову звідти. Втім, я абсолютно впевнений, що гібридні операції зараз ідуть і тут – особливо перед виборами.

Приморські партизани

При цьому режим Володимира Путіна настільки активно бере участь у гібридній війні за кордоном, що не помічає, наскільки вразливий для неї ж у себе вдома. Останніми днями в Росії відбулося одразу кілька подій, що показують і її слабкість.

Перше: курс рубля. Через посилення санкцій і швидке падіння цін на нафту російська валюта падає. На початку року за долар давали менше 60 рублів, а зараз вже майже 70. До того ж останніми днями падіння різко прискорилося. І якщо на Заході Кремль проводить хитрі гібридні операції проти своїх опонентів, то вдома діє значно простіше. 18 грудня Путін заборонив вуличні табло з курсами валют.

Це поки не заборона самих доларів і євро. Валюту у росіян, думаю, відбирати будуть пізніше. Але зараз їх хочуть привчити до того, що володіння іноземними грошовими знаками – це щось непристойне. Навіть більше, публічне спостереження за зростанням курсу валюти щодо рубля – це образа особисто Володимира Путіна. Заборонити!

Ще цікавіша ситуація у сфері контролю над інтернетом. Кілька днів тому в Держдуму надійшов закон про відділення російського інтернету від загальносвітового. Тут усе зрозуміло: влада просто божеволіє від безконтрольного поширення інформації. Але є в цій сфері і окрема, особливо неприємна для Кремля історія – месенджер Telegram та історія з його блокуванням.

Якщо хто не пам'ятає, російська влада як з вогнемета знищувала російський же інтернет, намагаючись позбутися Telegram. Але месенджеру тоді було байдуже, а ось сотні ні в чому не винних російських сайтів були зламані і припинили працювати. Включно, до речі, і з сайтом "Роскомнагляду", який пыд час війни з "Телегою" зробив цифрове харакірі.

Так ось: зараз влада збирається витратити 20 мільярдів рублів на придбання устаткування для боротьби з невбиваним месенджером. Я майже впевнений, що і тут у них нічого не вийде. Хоч трильйон витратять. Для успішного протистояння Telegram там немає головного елемента – мізків.

І тут ми підходимо до найважливішого. Чому росіянам забороняють думати про валюту? Чому їм хочуть обрізати інтернет взагалі і Telegram – зокрема. А тому, що російська влада повністю втратила підтримку суспільства.

У Приморському краї відбувся черговий, третій уже тур виборів місцевого губернатора. Нагадаю цю історію. Восени місцеві жителі проголосували проти прибічника Путіна. Ті вибори поспіхом скасували і призначили нові. Реального переможця, підтриманого опозицією, відсторонили від продовження боротьби. Привезли з Москви свою людину. Дали їй море грошей, за неї агітували всі місцеві і всі центральні ЗМІ. У супротивники їй призначили якихось геть пекельних фриків, які самі підтримували Путіна. Спостерігачам заборонили працювати на дільницях. Загалом, абсолютно ідеальні умови створили.

І все одно кандидат Володимира Путіна програв. Точніше, так: не зміг перемогти в першому турі, що в нинішній Росії означає автоматичну поразку у другому. Такими ось партизанами виявилися приморці. До речі, майже всі вони – етнічні українці.

Не хотіли у Кремлі цього робити, але вже в останній момент довелося тупо малювати фальшиві підсумки виборів на величезній кількості дільниць. Як це з'ясували? Та дуже просто: намальована цифра за кандидата від влади всюди була однаковою – 70%. При тому, що на нормальних дільницях вона не перевищувала 47%. Просто одразу видно, де і як змахлювали.

Звісно, підсумків цього голосування ніхто вже не переглядатиме, але тут стало очевидно: абсолютно будь-які зусилля Володимира Путіна і його команди навіть у провінції не можуть підвищити популярність влади.

Реально вона зараз на рівні 15%: п'ять – це затяті ватники, справжні фанати, ще десять – це бюджетники, у яких немає вибору. Решта людей дедалі скептичніше дивляться на Кремль і його маленького старенького лисого господаря.

З падінням економіки, курсу рубля і забороною інтернету система все швидше втрачатиме стійкість і цілісність. Жодні гібридні заходи тут не допоможуть. Так, Путін ще може щось виграти за кордоном, розвести як кошенят наївних європейців. Але утримувати владу всередині своєї країни йому буде дедалі важче.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:


20.12.2018 2322
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1384
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

419
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14356 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1659
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

938
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6297

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

705

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1528

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1333

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1218
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

573
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

723
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

653
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

943
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5988
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13958
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

327
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

619
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

545
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

860 2