Світло і тінь

 

 

 

Все приблизно так, як недільна Служба Божа. Ті, хто на ній перебувають, відчувають велич того, що тоді з ними відбувається. Моменти просвітління є реальними. Коли якісь скептики кажуть, що це лицемірство, то вони помиляються. У час богослужіння усі, хто туди приходить, є кращими від самих себе тоді, коли вони не у церкві.

 

Обставини такого ґатунку страшенно впливають на ґатунок парафіян. Не слід говорити про лицемірство. Краще правдиво визнати роздвоєність. І признати, що на недільній службі усі є так само щирими, як і в інші дні, тоді, коли роблять різноманітну фігню.

 

Щось таке саме відбувається в часі нашої революції, яка подібна на Службу Божу. Обставини, пов’язані з революцією, з бажанням кращої України, сприяють тому, щоби в людях проявлялася світлість. Добро і усі найкращі речі. Завдяки цим обставинам можна забути про іншу сторону, про сторону темну, яка так само сильно не покидає жодного з нас у ці світлі часи.

 

Пригадаймо собі, що було актуальним ще кілька місяців тому. Пригадаймо собі усі ці речі, які викликали обурення. Обурення тим сильніше, що їх робили дуже наші люди. Пригадаймо собі усі западла, недолугості, усю безпросвітність наших містових дореволюційних історій. Усі вирубування дерев, незаконні забудови, захоплення земельних ділянок, несмак, який панував, і хамство, яке керувало нашими стосунками, некомпетентність, яка була визначальною у вирішенні усіх справ.

 

Тоді так можна було, бо обставини цьому сприяли. Обставини були такими, що закликали до опускалова, до дороги вниз, до заперечення того себе, який у неділю щиро переживав літургію.

 

Тепер все інакше. Тепер у нас запанувала неділя. Рідкісний час, який провокує бути порядним. Дуже щиро і правдиво. Обставини сприяють.

 

Але ця революція, ця війна добра зі злом невдовзі закінчиться. Обставини перестануть сприяти тому, щоби бути кращим. І про це варто подумати вже тепер, коли ще триває екстаз усього найкращого.

 

Закінчення революції буде подібним на абстиненцію, на ломку. Ейфорія відійде, а з нею і світлість. Почнеться депресія і повернення до темних сторін особистості, бо вони є, вони наразі нікуди не поділися.

 

Щаслива війна ще триває, а вже варто подумати про те, як з неї вийти з мінімальними травмами. Як повернути героїчних вояків, яким на все насрати, до повоєнного життя, в якому треба знову вважати на все і за все брати відповідальність. Як витлумачити героям, що замість лозунгу про волю або смерть їм доведеться повернутися до складного світу свободи і життя. Як повернути з побоїщ усіх тих, які туди, на побоїща, утекли від чогось значно ризикованішого.

 

Усім нам буде нелегко, коли через кілька днів, тижнів, місяців або років повернемося до мирного життя. Коли ворог перестане бути таким очевидним. Коли супротивник заховається десь всередині нас. Коли бойові побратими виявляться особами, що пильнують власні інтереси. Коли бойові заслуги перестануть будь-що значити, і ветеранам прекрасної революції доведеться знову платити за комунальні послуги…

 

Дуже важко буде зрозуміти, що так має бути, що революція – це красиве відтермінування того, що сам маєш робити нащодень. А ще важче буде налагодити співжиття з тими, які цієї революції взагалі не завважили, які собі і тоді спокійненько жили і споживали. Наше суспільство перебуває у парадоксальному стані, коли співіснують дві парадигми, два погляди на світ.

 

З одного боку – тотальна зневага до іншого. З іншого – поняття про те, що люди мають керуватися людськими цінностями. Віра у потребу цінностей уже є. Зневага ще нікуди не відійшла. Момент загострених вимог до інших збігається з неохопною толеранцією до самого себе. Врешті, це не так зле, бо призвело до революції. Але це так болісно – бо вихід з революції буде дуже травматичним. І про це пора подумати вже тепер. Аби була сама радість…

 

 

30.01.2014, Тарас Прохасько, Збруч


03.02.2014 Тарас Прохасько 1061 5
Коментарі (5)

Іван 2014.02.03, 11:20
В кожній голові це крутиться, але тільки письменник може так викласти. Ніколи результати боротьби не приносять повного задоволення. Дякую.
Від ма 2014.02.04, 00:23
а мене цкавить, чи цього фільософа душа за ту, що народила йому двох синів і прала його пірвані шкарпетки. совість не мучить
t: 2014.02.04, 09:17
Чудова стаття! Дякую!!!
бобик 2014.02.04, 12:26
Є вагомі підстави вважати філозофа збоченцем. У книзі "Останні дні Анни" є серйозні натяки на педофілію. А ще довгий і тривалий сексуальний зв'язок з німфеткою Мар'яною наштовхує на думку.....
Свытлана 2014.02.04, 16:28
Для чого так складно і позахмарно говорити про прості речі.Зараз або на Майдані.або на дивані і в кожного своє виправдання
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2508
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1597 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3671
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5444
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1694
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2090

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

191

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

894
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

487
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

780
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2476 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

519
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

886
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4927
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

746
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

667
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

600
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

408
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

739
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

898 2