Свинство

 

Вінстон Черчілль сказав був якось: «Мені не подобаються собаки, бо вони дивляться на людей знизу вверх; мені не до вподоби коти, бо вони дивляться на людей згори вниз – я люблю свиней, бо в них рівний погляд щодо людей».

 

І справді, науково доведено, що свині і люди біологічно дуже схожі (навіть деякі життєво-важливі органи свиней використовують як трансплантат), поступаючись у цьому лише – мавпам.

 

І начебто власних героїв нам спрадавна не бракувало, нехай і не кожен з них  за історичними здобутками рівня високочолому англосаксонському вуйкові-рицарю  з сигарою в роті.  І начебто, начебто, сьогодні не бракує.. – гляньте-но,  як люди рвуть на собі сорочки (не вишиванки) і горлянки  на сценах – а от не Черчіллі, війнозвитяжні, вони, нєа. «Бо не люблять свиней !» – так і хочеться вигукнути.  Їх вони , їхні голови, настромлюють на палі. ЇХ !! ГОЛОВИ !!

 

А свиня, між іншим, хто забув, вважається нашою національною істотою, своєрідним тотемом на всі дні, і тут, як мовиться, жартам та іронії не місце.  Ця тварина дійсно заслуговує на респект, хоча б, як усім відомо, через такі поживні свинину і підшкірний жир, який, всупереч міфам і реальній традиції, теперішні українці чомусь споживають менше за угорців, румунів, поляків і наших «старших братьєв».

 

Бодай через всеїдність свою свиня заслуговує більше пошани до себе з боку наших рідненьких-національненьких опозиціонерів. Адже «фунтик», з насолодою чи без, а перетравить у собі все, що кинуть хазяїни і ґазди йому під морду в сарайний бокс. В противному разі, імпринтами й патернами – життєво необхідними інстинктами,  він притомно розуміє, – що здохне – передчасно. А завчасно відкинути копита для грім-рильця – то не якась фігня – а страшна ганьба, непоправне тавро: товариші по стайні засміють, гірше взагалі би не народжуватися в такому випадку.  

 

Та й своїм покладливим, відстороненим від метушні курятника, м’яким й спокійним, пацифістично-покірним  характером  свійські свинки аж ніяк не нагадують кровожерних убивць, тільки якщо їм когось невеликого і малорухомого не підкинути.. Та й то не у стані повної ситості.  Того, що властиво не піддається хрюканню чи захрюкуванню – їм не з’їсти, їм не перетравити, їм не проср…  Безневинні вони істотки, пасивненькі, непосильненькі  виконавці волі сокири, ножа і вогнепалки з добрим калібром і зручним прикладом – в разі сутнісного  здичавіння, відірваності від людей.

 

Інша річ, – мавпи. Мавпа – гомінід, часто-густо антропоїд – по-перше, як би, розумніша тварь на порядок, то й на два порядки від парнокопитних ссавців.  По-друге, мавпа значно агресивніша тварь, годна добряче поклацати зубами і пошарпати кігтярами жертву чи, як їй здається, агресора, який їй видається слабшим чи більш-менш спільномірним до проявів її непростої, здебільшого мінливої вдачі.

 

По-третє, вона,  до прикладу, орангутанг, маючи довжелезні, загребущі руки, відверто гребує знижуватися зі збіса комфортабельних для неї, висотних, твердо-стовбурних деревць, кочує ними денно владно джунглями, в гордій неприступності для інших, шукаючи в темний час нічліг в щораз іншому дуплі.

 

По-четверте, якщо це шимпанзе, найінтелектуальніша тварина (після людини, за наукою), то він надзвичайно сприйнятливий і підхожий для встановлення  суворої і нерідко брутально жорстокої ієрархії в зграї за манерою – деспот-вожак-альфа-самець-його-наближені – і решта. Для своїх клевретів вожак в групі старається найпоказовіше, аж так, що вони злегка відбирають в решти-слабших все, чого забажають. І навіть самок , що вишикуються раком перед ватагом, виляючи сумлінно причинними місцями. Коли відбувається злягання  вищих в зграї мавп, то нижчі часто за таких розкладок – дрочать..

 

І по-п’яте, мавпа володіє – власною рідною мовою, – досить ємним, як здавалося б для мавпи, арсеналом символічних звуків і жестів, котрі покликані їй забезпечити 3 основні життєві умови, і не більше, і не менше: знайти їжу, попередити про небезпеку, добитися прихильності сексуального партнера (як цю «тривимірність» підступно культурно-цивілізаційний шар замаскував!).   А спроби навчити мавпу мови гомо сапієнс, так і не увінчалися понині успіхом – структура мозку, попри колосальний набір спільних генів, істотно різниться. А від себе додав би – з «ненаукової» точки зору – душа у мавпи нелюдська, коли вона і є у неї. Яка там українська мавпі !?.. Яка там російська, навіть у переважаючому на певному ареалі форматі «гоп-стоп-шо-га-га»,  чи будь-яка, крім її родимої !??..     Вгамуйтеся – ЛЮДИ.                                                                                  

 

Все частіше звучить у професійних колах зоологів, етологів, віднедавна, що мавпи ще й здатні сумувати за вмерлими родичами.  Та цей цікавий аспект, феномен мавпознавства, належить, швидше, до верифікацій майбутнього, аніж злободенного сьогодення.

 

Тому, ІМХО,чи не доцільніше б було спостерігати значно довше, ніж день, нанизані мавпячі голови замість свинячих ?..Тим самим «мисливці за головами»  довели б собі та іншим, що вони справді мисливці,  і то неабиякі, та й не заземлені винятково в нинішній Карпатській свійській фауні, де подібним героєм може стати і 14-й шпінгалет з тупою сокирою, і 85-річний дідусь з гострим ножищем. Бо різниця між мавпою і свинею, не лишень вищезгадана, колосальна. Відповідно – і винагорода для себе  і народу ?

 

А, ІМХО, найдоречніше і найбажаніше, було б фоткатися на тлі людських голів і будиночка ?.. Чим це не підтвердження, нехай і дещо специфічне,  тези і майже догмату про «божественне» походження людини від мавпи ?!.. Ну не йму віри тій горе-опозиції, що соромиться чи боїться величатися  дарвіністами, відхрещується верткими засобами від природного відбору і еволюції !!.. Але це, мабуть, теж із розряду того, що належить до верифікацій майбутнього. От тільки би відплив наукових мізків остаточно не зазнав апофеозу, анабіозу. 

 

Отож, годі в оффлайнах і онлайнах знущатися зі свиней по-свинськи , а рішуче перейти до голів Карпатських з прикладкою «при» макак - сімейства мартишок, лісостепових і степових шимпанзе і орангутангів, і горили з золотої клітки контрастного зоопарку, вага якої нескромно лише розростається, замки і вертикальні металічні прути якої неспинно  тугішають, яка відкликається на паганяло «Гарант» ?..  ..І бабуїнів з «білих домів», що відображаються на споконвіку зелених Карпатських просторах не небесною блакиттю ?..

 

Так чи інакше, з тими чи іншими, а, здається,  мудрохижий пітон Каа вже гіпнотично вистроює  бандер-логів на свій лад. До-речі, бандер-логи –  нічого не мають спільного з Бандерою, однак не видається стовідсотково, що не з бандерівцями. Сучасними. Декотрими.

 

Ліричний підступ (P.S.)  Деяким панам  і панєнкам, деяких політичних сил, як то  НУНС, партіям Яценюка і Тягнибока, не завадило б під час своїх ораторгій біля адміністрацій і рад – як мінімум двічі до крові вкуситися за язик, а потім харкнути не в юрбу, не в народ, а перед лицем юрби-народу собі під ноги, а краще – на ноги, оптимально – бороду. А вже потім з чистішим сумлінням кусати за «язык».  Це дехто-вони і це дехто-їх-начальники-партійні публічно закликали всіх «щирих українців» принципово утриматися на виборах 2010 від голосування за всяких напівгалахічних, напівгалактичних інтриганок «дам із камеліями» плюс «феків з гопами», самозрозуміло. І це дехто-вони-і-їх гонорово тишком нейтралізувалися після першого туру виборів. Тепер пробуйте, панове, своїми язиками витягти цвяхи з домовини (не факт, що…) української мови половини України. Марудна справа, правда ? Гляди і ними можна,навпаки, додати тиску цвяшкам..  Безумовно, якби перемогла тоді дама з косою, а не фек з гопом, внутрішньо ситуація в країні не була б кардинально іншою, можливо, навіть в певних ланках – гіршою. Зате – двістіпудово – не було б цього гавняцького закончіного закончіка. І не тому, що дама з косою так палко плекає, леліє і кохає мову. Але то вже справа минулого, яка не потребує зайвий раз верифікацій і псевдоеволюцій. Хіба що…(?)


11.07.2012 Яв Назар 1674 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2398
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1271

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764