Свинство

 

Вінстон Черчілль сказав був якось: «Мені не подобаються собаки, бо вони дивляться на людей знизу вверх; мені не до вподоби коти, бо вони дивляться на людей згори вниз – я люблю свиней, бо в них рівний погляд щодо людей».

 

І справді, науково доведено, що свині і люди біологічно дуже схожі (навіть деякі життєво-важливі органи свиней використовують як трансплантат), поступаючись у цьому лише – мавпам.

 

І начебто власних героїв нам спрадавна не бракувало, нехай і не кожен з них  за історичними здобутками рівня високочолому англосаксонському вуйкові-рицарю  з сигарою в роті.  І начебто, начебто, сьогодні не бракує.. – гляньте-но,  як люди рвуть на собі сорочки (не вишиванки) і горлянки  на сценах – а от не Черчіллі, війнозвитяжні, вони, нєа. «Бо не люблять свиней !» – так і хочеться вигукнути.  Їх вони , їхні голови, настромлюють на палі. ЇХ !! ГОЛОВИ !!

 

А свиня, між іншим, хто забув, вважається нашою національною істотою, своєрідним тотемом на всі дні, і тут, як мовиться, жартам та іронії не місце.  Ця тварина дійсно заслуговує на респект, хоча б, як усім відомо, через такі поживні свинину і підшкірний жир, який, всупереч міфам і реальній традиції, теперішні українці чомусь споживають менше за угорців, румунів, поляків і наших «старших братьєв».

 

Бодай через всеїдність свою свиня заслуговує більше пошани до себе з боку наших рідненьких-національненьких опозиціонерів. Адже «фунтик», з насолодою чи без, а перетравить у собі все, що кинуть хазяїни і ґазди йому під морду в сарайний бокс. В противному разі, імпринтами й патернами – життєво необхідними інстинктами,  він притомно розуміє, – що здохне – передчасно. А завчасно відкинути копита для грім-рильця – то не якась фігня – а страшна ганьба, непоправне тавро: товариші по стайні засміють, гірше взагалі би не народжуватися в такому випадку.  

 

Та й своїм покладливим, відстороненим від метушні курятника, м’яким й спокійним, пацифістично-покірним  характером  свійські свинки аж ніяк не нагадують кровожерних убивць, тільки якщо їм когось невеликого і малорухомого не підкинути.. Та й то не у стані повної ситості.  Того, що властиво не піддається хрюканню чи захрюкуванню – їм не з’їсти, їм не перетравити, їм не проср…  Безневинні вони істотки, пасивненькі, непосильненькі  виконавці волі сокири, ножа і вогнепалки з добрим калібром і зручним прикладом – в разі сутнісного  здичавіння, відірваності від людей.

 

Інша річ, – мавпи. Мавпа – гомінід, часто-густо антропоїд – по-перше, як би, розумніша тварь на порядок, то й на два порядки від парнокопитних ссавців.  По-друге, мавпа значно агресивніша тварь, годна добряче поклацати зубами і пошарпати кігтярами жертву чи, як їй здається, агресора, який їй видається слабшим чи більш-менш спільномірним до проявів її непростої, здебільшого мінливої вдачі.

 

По-третє, вона,  до прикладу, орангутанг, маючи довжелезні, загребущі руки, відверто гребує знижуватися зі збіса комфортабельних для неї, висотних, твердо-стовбурних деревць, кочує ними денно владно джунглями, в гордій неприступності для інших, шукаючи в темний час нічліг в щораз іншому дуплі.

 

По-четверте, якщо це шимпанзе, найінтелектуальніша тварина (після людини, за наукою), то він надзвичайно сприйнятливий і підхожий для встановлення  суворої і нерідко брутально жорстокої ієрархії в зграї за манерою – деспот-вожак-альфа-самець-його-наближені – і решта. Для своїх клевретів вожак в групі старається найпоказовіше, аж так, що вони злегка відбирають в решти-слабших все, чого забажають. І навіть самок , що вишикуються раком перед ватагом, виляючи сумлінно причинними місцями. Коли відбувається злягання  вищих в зграї мавп, то нижчі часто за таких розкладок – дрочать..

 

І по-п’яте, мавпа володіє – власною рідною мовою, – досить ємним, як здавалося б для мавпи, арсеналом символічних звуків і жестів, котрі покликані їй забезпечити 3 основні життєві умови, і не більше, і не менше: знайти їжу, попередити про небезпеку, добитися прихильності сексуального партнера (як цю «тривимірність» підступно культурно-цивілізаційний шар замаскував!).   А спроби навчити мавпу мови гомо сапієнс, так і не увінчалися понині успіхом – структура мозку, попри колосальний набір спільних генів, істотно різниться. А від себе додав би – з «ненаукової» точки зору – душа у мавпи нелюдська, коли вона і є у неї. Яка там українська мавпі !?.. Яка там російська, навіть у переважаючому на певному ареалі форматі «гоп-стоп-шо-га-га»,  чи будь-яка, крім її родимої !??..     Вгамуйтеся – ЛЮДИ.                                                                                  

 

Все частіше звучить у професійних колах зоологів, етологів, віднедавна, що мавпи ще й здатні сумувати за вмерлими родичами.  Та цей цікавий аспект, феномен мавпознавства, належить, швидше, до верифікацій майбутнього, аніж злободенного сьогодення.

 

Тому, ІМХО,чи не доцільніше б було спостерігати значно довше, ніж день, нанизані мавпячі голови замість свинячих ?..Тим самим «мисливці за головами»  довели б собі та іншим, що вони справді мисливці,  і то неабиякі, та й не заземлені винятково в нинішній Карпатській свійській фауні, де подібним героєм може стати і 14-й шпінгалет з тупою сокирою, і 85-річний дідусь з гострим ножищем. Бо різниця між мавпою і свинею, не лишень вищезгадана, колосальна. Відповідно – і винагорода для себе  і народу ?

 

А, ІМХО, найдоречніше і найбажаніше, було б фоткатися на тлі людських голів і будиночка ?.. Чим це не підтвердження, нехай і дещо специфічне,  тези і майже догмату про «божественне» походження людини від мавпи ?!.. Ну не йму віри тій горе-опозиції, що соромиться чи боїться величатися  дарвіністами, відхрещується верткими засобами від природного відбору і еволюції !!.. Але це, мабуть, теж із розряду того, що належить до верифікацій майбутнього. От тільки би відплив наукових мізків остаточно не зазнав апофеозу, анабіозу. 

 

Отож, годі в оффлайнах і онлайнах знущатися зі свиней по-свинськи , а рішуче перейти до голів Карпатських з прикладкою «при» макак - сімейства мартишок, лісостепових і степових шимпанзе і орангутангів, і горили з золотої клітки контрастного зоопарку, вага якої нескромно лише розростається, замки і вертикальні металічні прути якої неспинно  тугішають, яка відкликається на паганяло «Гарант» ?..  ..І бабуїнів з «білих домів», що відображаються на споконвіку зелених Карпатських просторах не небесною блакиттю ?..

 

Так чи інакше, з тими чи іншими, а, здається,  мудрохижий пітон Каа вже гіпнотично вистроює  бандер-логів на свій лад. До-речі, бандер-логи –  нічого не мають спільного з Бандерою, однак не видається стовідсотково, що не з бандерівцями. Сучасними. Декотрими.

 

Ліричний підступ (P.S.)  Деяким панам  і панєнкам, деяких політичних сил, як то  НУНС, партіям Яценюка і Тягнибока, не завадило б під час своїх ораторгій біля адміністрацій і рад – як мінімум двічі до крові вкуситися за язик, а потім харкнути не в юрбу, не в народ, а перед лицем юрби-народу собі під ноги, а краще – на ноги, оптимально – бороду. А вже потім з чистішим сумлінням кусати за «язык».  Це дехто-вони і це дехто-їх-начальники-партійні публічно закликали всіх «щирих українців» принципово утриматися на виборах 2010 від голосування за всяких напівгалахічних, напівгалактичних інтриганок «дам із камеліями» плюс «феків з гопами», самозрозуміло. І це дехто-вони-і-їх гонорово тишком нейтралізувалися після першого туру виборів. Тепер пробуйте, панове, своїми язиками витягти цвяхи з домовини (не факт, що…) української мови половини України. Марудна справа, правда ? Гляди і ними можна,навпаки, додати тиску цвяшкам..  Безумовно, якби перемогла тоді дама з косою, а не фек з гопом, внутрішньо ситуація в країні не була б кардинально іншою, можливо, навіть в певних ланках – гіршою. Зате – двістіпудово – не було б цього гавняцького закончіного закончіка. І не тому, що дама з косою так палко плекає, леліє і кохає мову. Але то вже справа минулого, яка не потребує зайвий раз верифікацій і псевдоеволюцій. Хіба що…(?)


11.07.2012 Яв Назар 1642 2
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717