Свято Водохреща: як язичницькі вірування поєднались з християнськими обрядами

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

Так, на Йордан заведено святити воду. А тоді вже її п'ють, нею обмиваються та кропляться, дехто занурюється в крижані освячені ополонки, що їх також називають "йордань". У народі вірять: на Водохреще всяка свята вода є цілющою, бо допомагає хворим, очищує душу та відганяє злих духів.

Про значення свята та основні традиції, які збереглися й донині, розповідає Фіртка.

Значення Водохреща

Таке церковне свято пов'язане з хрещенням Ісуса Христа Іваном Хрестителем на річці Йордані. Воно також збігається зі святом Богоявлення — Христос під час перебування в ріці об'являє себе як Спасителя; тоді ж з неба сходить Святий Дух у вигляді білого голуба.

Як йдеться у Євангеліє, сам Бог тоді промовив:

"Ти єси Син мій любий, у тобі — моє уподобання".

Тому, у православному тлумаченні цю подію описують ще і як явлення Святої Трійці — Бог-Син, що хрестився в річці, Бог-Отець говорив з неба, а Бог-Святий Дух зійшов у вигляді птаха. 

Основні народні обряди

Як не дивно, українське Водохреща увібрало в себе як християнські, так і язичницькій традиції. 

У переддень Йордан, на Хрещенський святвечір люди постять. Увесь день нічого не їдять, але потім, як зійде перша вечірня зірка, сідають за стіл святкувати так звану "Голодну кутю". На другий Святий Вечір заведено їсти пісні страви: кутю, вареники з капустою, рибу, узвар…

Цей день є останнім для колядування і святкових ворожінь. Особливого значення тоді також має сніг: він несе в собі цілющі властивості. Тому його підмішували в корм худобі, щоб та була здорова, лікували власні недуги та сипали в колодязь (аби вода не гнила і цілий рік її було достатньо). Дівчата також вмивались талим снігом на Водохреща, щоби бути вродливими та рум'яними. 

Існує повір'я, що в богоявленську ніч перед ранком розкривається небо. Щоб побачити те Хрещення Господа, ставили горнятко і дивилися чи опівночі колихнеться в ньому вода. Якщо так — то бігли дивитися ті "розгорнуті небеса". У випадку, якщо побачили ще й спалахи у небі, то можна просити чого тільки хочеш — усе здійсниться.

Проте, вірили й у велику небезпеку на Хрещенський святвечір — саме тоді чаклує нечисть. Щоб вберегтися, крейдою чи вугіллям малювати на дверях хатів хрести. 

Свята вода

Як вже знаємо, на Водохреще треба освячувати воду. Іноді обряд проходить безпосередньо на водоймах, пробитих ополонках. 

Віруючі українці зберігають йорданську воду цілий рік. І, як не дивно, вона не псується: чи то справді через святість, чи то через срібні хрести, які в неї занурюють. 

Купання на Водохреща

Напевно одна з найвідоміших традицій на це свято — купання в крижаній освяченій воді. Християнство певний час боролося з таким віруванням, адже купання більше оспівувало саме сакральне значення цілющої води, ніж релігійне значення.

Проте, як бачимо, зараз, ця традиція успішно поєдналась зі церковним святом і донині практикується.

Єдине, на що потрібно зважати, то це обережність та дотримання всіх медичних показань, пов'язаних з купанням. Навіть якщо вода на Водохреща вважається цілющою, потрібно берегти своє здоров'я та ставитися відповідально до занурення в крижану воду. Пам'ятайте про приказку: "Береженого Бог береже".


Зазначимо, що у Православній Церкві України вкотре наголосили, що традиція купання в ополонці на Водохреща не має нічого спільного зі «змиванням» гріхів, отриманням особливого Божого благословіння чи духовного очищення.

у ПЦУ називають традицію купатися на Водохреща в морози недоречною. Також незрозуміло, звідки взялася традиція занурюватися саме три рази.

«Отож, як грішні люди можуть «наслідувати» Ісуса Христа, купаючись взимку у водоймах? З якою метою і як саме «наслідують»? При цьому, не соромлячись оголювати напоказ власне тіло, «підігріватися» спиртними напоями, не стримуватися у лайці під час фізичних відчуттів через занурення у крижану воду.
І чомусь «обов’язково треба» зануритися тричі та перехреститися перед зануренням… Вода в річці Йордан в цю пору року сягає 12 - 16° тепла, вона не є крижаною, такою, що провокує стрес для організму. Купатися в ополонці не підготовленим для цього людям – це ризикувати своїм здоров’ям і життям, а значить – нехтувати даром Божим».
Відтак, вірянам нагадали, що занурення в ополонку не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі.
«І щоб її вилікувати, потрібно спочатку її виявити, від щирого серця покаятись та змінитися з допомогою Божою і через Таїнства Церкви».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Очільник УГКЦ Святослав Шевчук розповів про реформу церковного календаря

Де і коли в Івано-Франківську освячуватимуть воду в день Богоявлення Господнього

Цінності християнського подружжя: отець Йосафат Бойко про те, чи існує церковне розлучення та як зберегти сім’ю у моменти кризи


Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

390
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

568
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1310
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2246 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1116
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3051

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

877

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1025

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1451

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2057
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26354 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

745
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

944
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2985
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1234
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

928
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1186
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1195
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

401
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4241
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1058
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1626