Свято Водохреща: як язичницькі вірування поєднались з християнськими обрядами

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

Так, на Йордан заведено святити воду. А тоді вже її п'ють, нею обмиваються та кропляться, дехто занурюється в крижані освячені ополонки, що їх також називають "йордань". У народі вірять: на Водохреще всяка свята вода є цілющою, бо допомагає хворим, очищує душу та відганяє злих духів.

Про значення свята та основні традиції, які збереглися й донині, розповідає Фіртка.

Значення Водохреща

Таке церковне свято пов'язане з хрещенням Ісуса Христа Іваном Хрестителем на річці Йордані. Воно також збігається зі святом Богоявлення — Христос під час перебування в ріці об'являє себе як Спасителя; тоді ж з неба сходить Святий Дух у вигляді білого голуба.

Як йдеться у Євангеліє, сам Бог тоді промовив:

"Ти єси Син мій любий, у тобі — моє уподобання".

Тому, у православному тлумаченні цю подію описують ще і як явлення Святої Трійці — Бог-Син, що хрестився в річці, Бог-Отець говорив з неба, а Бог-Святий Дух зійшов у вигляді птаха. 

Основні народні обряди

Як не дивно, українське Водохреща увібрало в себе як християнські, так і язичницькій традиції. 

У переддень Йордан, на Хрещенський святвечір люди постять. Увесь день нічого не їдять, але потім, як зійде перша вечірня зірка, сідають за стіл святкувати так звану "Голодну кутю". На другий Святий Вечір заведено їсти пісні страви: кутю, вареники з капустою, рибу, узвар…

Цей день є останнім для колядування і святкових ворожінь. Особливого значення тоді також має сніг: він несе в собі цілющі властивості. Тому його підмішували в корм худобі, щоб та була здорова, лікували власні недуги та сипали в колодязь (аби вода не гнила і цілий рік її було достатньо). Дівчата також вмивались талим снігом на Водохреща, щоби бути вродливими та рум'яними. 

Існує повір'я, що в богоявленську ніч перед ранком розкривається небо. Щоб побачити те Хрещення Господа, ставили горнятко і дивилися чи опівночі колихнеться в ньому вода. Якщо так — то бігли дивитися ті "розгорнуті небеса". У випадку, якщо побачили ще й спалахи у небі, то можна просити чого тільки хочеш — усе здійсниться.

Проте, вірили й у велику небезпеку на Хрещенський святвечір — саме тоді чаклує нечисть. Щоб вберегтися, крейдою чи вугіллям малювати на дверях хатів хрести. 

Свята вода

Як вже знаємо, на Водохреще треба освячувати воду. Іноді обряд проходить безпосередньо на водоймах, пробитих ополонках. 

Віруючі українці зберігають йорданську воду цілий рік. І, як не дивно, вона не псується: чи то справді через святість, чи то через срібні хрести, які в неї занурюють. 

Купання на Водохреща

Напевно одна з найвідоміших традицій на це свято — купання в крижаній освяченій воді. Християнство певний час боролося з таким віруванням, адже купання більше оспівувало саме сакральне значення цілющої води, ніж релігійне значення.

Проте, як бачимо, зараз, ця традиція успішно поєдналась зі церковним святом і донині практикується.

Єдине, на що потрібно зважати, то це обережність та дотримання всіх медичних показань, пов'язаних з купанням. Навіть якщо вода на Водохреща вважається цілющою, потрібно берегти своє здоров'я та ставитися відповідально до занурення в крижану воду. Пам'ятайте про приказку: "Береженого Бог береже".


Зазначимо, що у Православній Церкві України вкотре наголосили, що традиція купання в ополонці на Водохреща не має нічого спільного зі «змиванням» гріхів, отриманням особливого Божого благословіння чи духовного очищення.

у ПЦУ називають традицію купатися на Водохреща в морози недоречною. Також незрозуміло, звідки взялася традиція занурюватися саме три рази.

«Отож, як грішні люди можуть «наслідувати» Ісуса Христа, купаючись взимку у водоймах? З якою метою і як саме «наслідують»? При цьому, не соромлячись оголювати напоказ власне тіло, «підігріватися» спиртними напоями, не стримуватися у лайці під час фізичних відчуттів через занурення у крижану воду.
І чомусь «обов’язково треба» зануритися тричі та перехреститися перед зануренням… Вода в річці Йордан в цю пору року сягає 12 - 16° тепла, вона не є крижаною, такою, що провокує стрес для організму. Купатися в ополонці не підготовленим для цього людям – це ризикувати своїм здоров’ям і життям, а значить – нехтувати даром Божим».
Відтак, вірянам нагадали, що занурення в ополонку не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі.
«І щоб її вилікувати, потрібно спочатку її виявити, від щирого серця покаятись та змінитися з допомогою Божою і через Таїнства Церкви».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Очільник УГКЦ Святослав Шевчук розповів про реформу церковного календаря

Де і коли в Івано-Франківську освячуватимуть воду в день Богоявлення Господнього

Цінності християнського подружжя: отець Йосафат Бойко про те, чи існує церковне розлучення та як зберегти сім’ю у моменти кризи


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15876
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1531
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1106
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2134
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3674
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1389

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1799

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

571

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1359
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

665
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24305
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

552
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

521
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

666
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1557
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

721
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7426
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

670
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1735 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

656
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

563