Священник з Івано-Франківська серед перших випускників медичних капеланів в Україні

На днях, 12 жовтня, у Львові відбувся перший в Україні випуск медичних капеланів.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Нову Зорю.

Після завершення дворічної освітньої програми для медичних капеланів: «Душпастирська клінічна освіта», ініціатором і організатором якої була Патріарша Комісія УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я, відбулося вручення дипломів медичного капелана учасникам вишколу: священникам УГКЦ та ПЦУ.

Серед перших випускників курсу і о. Іван Дмитраш – священник Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та капелан Обласної клінічної лікарні.


Отче Іване, найперше щиро вітаємо Вас з цим ще одним важливим кроком у вашому житті. Розкажіть, будь ласка, про цей навчальний курс та в чому його особливість?


Щиро дякую! Приймаю вітання! Даний курс є цілеспрямований на самопізнання і саморозвиток для особи медичного капелана. Насправді ця навчальна програма є першою і на цей час єдиною на території України.

А ще він є поліконфесійним, оскільки разом навчалися священники УГКЦ та ПЦУ. Навчальна програма складається з 5 ти модулів. Хоча, варто зазначити, що пандемія дещо відстрочила терміни проходження модулів навчання.

Разом з тим, завдяки здобутим навичкам на двох модулях ми змогли бути ефективними медичними капеланами у тих закладах, де здійснюємо служіння. Ми проходили дуже емоційно заряджені теми, у яких прислухалися до своєї ідентичності.

Особливістю є комплексне вміння капелана бачити деталі в поведінці, словах і побуті хворого, в ідентифікації емоцій та відчуттів, які зроджуються в близькому контакті між капеланом і хворим.

Наступним є інтерпретація побаченого і відчутого для оптимальних кроків у супроводі та підтримці особи, яка в лікарні. На основі цього в нашого курсу зродилося гасло: «Досвідчуючи власне зцілення і спільний досвід, служити хворому».


Як священник Ви здійснюєте капеланське служіння в найбільшій лікарні нашого міста вже понад 10 років. Що спонукає Вас розвиватися і навчатися в цьому напрямку?


Так, це правда, понад 10 років. За ці роки я набув багатого досвіду у сфері медичного капеланства і в служінні хворим. Для мене навчання і саморозвиток є генераторами для ефективної роботи як священника і медичного капелана. Коли людина перебуває у хворобі, їй складно говорити про свої потреби та біль. Тому навчання у сфері медичного капеланства допомагає мені ставати щоразу кращим інструментом в руках Творця.


Курс тривав два роки, що мотивувало Вас брати активну участь у навчанні?


Те, що я вмію і знаю, я збирав по крупинках впродовж студентських років в семінарії як волонтер, створивши: «Волонтерську службу місійно-харитативної діяльності». До справи добровільно доєднувалися понад 40 семінаристів, які відвідували різні лікарні нашого міста. Та коли я став священником, медичним капеланом, то відчув, що потрібно підвищувати кваліфікацію як професіонала, тому дуже радо погодився навчатися на цій програмі.


Окрім того, що ви є медичний капелан, на сторінці у Facebook зазначено, що ви Коуч і психотерапевт в методі Позитивної Психотерапії та Біосугестивний Терапевт. Розкажіть про цей напрям діяльності.


Сьогодні я поєдную капеланське служіння з роботою психолога в «Центрі фізичної та реабілітаційної медицини» Обласної клінічної лікарні. Маючи психологічну освіту, я добираю методи та інструменти для ефективної допомоги пацієнтам та клієнтам. Як коуч я спеціалізуюся на пошуку тих навичок, що перешкоджають розвитку тих умінь та навичок для досягнення поставленої мети.

Стосовно методу Позитивної Психотерапії, який є конфлікт-центрованим і базується на уявленні про людину та її природу, згідно з яким кожна людина є носієм та автором проблем і конфліктів, так само як і носієм здібностей та автором можливостей змінити життя на краще.

Біосугестивна терапія є простим, і водночас ефективним психотерапевтичним засобом для позбавлення людини психосоматичних розладів, відновлення психологічного комфорту і хорошого самопочуття.


Як Ви оцінюєте роботу держави та церкви щодо повноцінного визнання роботи медичного капелана?


Наскільки мені відомо, в цьому напрямку ведеться активна робота. Багато напрацювань зроблено стосовно документації, також даний курс є підтвердженням цілеспрямованого між багатьма конфесіями спільного бажання і створення бази для затвердження на рівні держави інституції – медичного капеланства.


З чим Ви, як медичний капелан зазвичай стикаєтеся в роботі?


Найперше з особою – хворим і його емоційним, духовним, фізичним станом. Який є в стресі, розпачі, стражданнях, в горі і втратах. Тут ставлю перед собою ті завдання, які є найоптимальніші, щоб підтримати і супроводжувати хворого та його родичів. А також на різних рівнях з медперсоналом, які радо сприяють і допомагають у служінні хворому для його одужання і здоров’я.


Яка була найважча ситуація за всі роки Вашого служіння капеланом?


Для мене найважчим виявилося послужити дітям в опіковому відділенні. Коли бачу забинтовані частини тіла, жалісливий вигляд страждаючих батьків, то у мене виникають дуже важкі емоції. Я на мить зупиняюсь, зосереджуюсь і заходжу в палату. Там зроблю все, на що буде можливість. Ця сфера є зоною мого розвитку.


Яким є служіння медичного капелана в посткоронавірусний час?


Зараз діють мінімальні обмеження, тому служіння в лікарні працює за тим принципом, що і раніше. Єдина різниця, яку хочу виокремити, це психологічний стан пацієнтів, який часто переходить в різні крайнощі.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Скромні у своєму вигляді, однак глибокі у змісті: на Тисмениччині освятили пам’ятний знак жертвам депортацій та репресій (ФОТО)

Після П’ятидесятниці: на Богородчанщині митрополит Епіфаній освятив храм Трьох святителів (ФОТО)

Митрополит Епіфаній провів Божественну літургію в Хрестовоздвиженському Соборі Манявського монастиря (ФОТО)

Митрополит Володимир освятив новий храм у Долині

У Дзвиняцькій громаді розпочали ремонт старовинної святині

Фотогалерея


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

349
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13907 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1594
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

882
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6165
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1734

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

650

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1477

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1286

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1175
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

531
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

669
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1589
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

612
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

896
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5933
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13705
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

265
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

562
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

494
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

804 2