У народі нерідко говорять, що шлюби укладаються на небесах, і відбувається це тоді, коли серця людей поєднуються під час обряду вінчання.
Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, скільки часу потрібно, щоб підготувати наречених до Таїнства вінчання та як саме це відбувається.
Далі подаємо пряму мову:
На те, щоб підготувати молодят до Таїнства вінчання потрібно хоча б три місяці. Це дуже болюче питання. Колись у мене запитали: «Що ви відчуваєте, коли вінчаєте людей?». Я відповідаю: «Велику радість і велику тривогу».
Радість — бо це справді велике свято, коли всі пройшли оту підготовку і ти спокійний в совісті, бо дотримані всі ті моменти. Ти спокійний, бо розумієш: ці люди готові до "женячки", у них все нормально. Тривога — якщо люди несерйозно ставляться до вінчання.
Боляче, коли тебе хочуть ніби використати. Думають собі: «класний храм, нормальний ксьондз, будемо у нього вінчатися». Це безвідповідально. Я дуже люблю вінчати, коли люди справді серйозно до цього підходять.
Я благословляю і накладаю корони, але в цей момент сходить Господь — той, хто дає вам гарантію витривалості. Лише Він може це дати, а не я і не храм.
Але ж коли є ця гарантія? Лише тоді, коли людина ставиться серйозно до церкви та до вінчання. Таку гарантію дає лише Господь Бог, а нам треба дбати про щоденну молитву і жити по-християнськи.
Ми всі не святі, не досконалі, але одна справа, коли людина падає, підіймається і каже: я хочу, мені не все вдається, але я виправляюся.
А коли людина дає зрозуміти, що їй це неважливо, то що тоді я можу гарантувати? Ці люди ставляться байдуже до церкви. Коли я запрошую їх на недільну службу, а вони до цього ставляться зверхньо, і ти це бачиш навіть в поглядах.
Або ж таки прийдуть, але через примус. І тоді через років п’ять приходять і запитують, чи є церковне розлучення та що для цього треба?
Їм не вистачає людських сил, аби жити з іншою людиною, приймаючи недосконалості партнера і любити його. А ми всі недосконалі.
Шлюб — то не простий обряд, під ним завжди стоїть «я приймаю цю людину такою, яка вона є, з її талантами та з її недосконалостями».
Коли люди одружуються, вони беруть на себе цю відповідальність — допомагати одне одному ставати кращими. Інколи навіть "тягнути" цю людину, і тут є такі слова апостола Павла:
«Носіть тягарі одне одного, і так виконаєте закона Христового».
В сім’ї завжди так є. Треба нести тягар одне одного, і неможливо просто «спригнути».
Якщо я живу сам — я «спригую» скільки хочу з відповідальностей. Але якщо я одружився і свідомо добровільно кажу «Обіцяю тобі любов, вірність, чесність, і що не залишу тебе аж до смерті» в горі і в радості — я повинен бути відповідальний за свої слова. Сім’я — про це.
Легко любити людину здорову, красиву, з повним гаманцем і якщо тобі підходить її характер чи манери поведінки.
А коли щось не сходиться — звідки брати сили? А у сімейному житті точно виникатимуть оті «не сходиться» і дуже важливо вміти їх вирішувати.
Тут важлива Божа допомога, яку ми можемо отримати через молитву, сповідь.
Що таке сповідь навіть у цьому контексті? Це визнати, що я є недосконала жінка чи недосконалий чоловік і маю провини перед своєю половинкою і, причащаючись, просити, аби Господь дав мені сили виправитись.
У контексті родини це дуже чітко видно, наскільки ці таїнства допомагають. Тому я переконаний, що немає іншої гарантії, аніж Божа сила витривалості. Ми не витримаємо, якщо Господь не допоможе. А щоб він допоміг — мусимо бути відкриті до Нього, а не геройствувати, що ми наймудріші.
Коли хтось нам говорить про зобов’язання перед Богом — нас це дратує, ми не хочемо зобов’язань. Ми живемо в такий час, коли ментальність сучасної людини не завжди розуміє, що таке «обов’язок». Усі псевдовільні й незалежні. Так і в сім’ї. А вже коли є якість труднощі — прибігають до церкви.
Детальніше читайте у матеріалі: Цінності християнського подружжя: отець Йосафат Бойко про те, чи існує церковне розлучення та як зберегти сім’ю у моменти кризи.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: