Суспільство почуттів

 

Базовою соціально-психологічною категорією для успішного функціонування держави є, найперше, довіра. Без неї все фігня. Економічна система без цього мінливого напливу почуттів і розумінь недієздатна: ніхто не понесе гроші в банки, бо знають, що там пастка; ніхто не купує цього товару, бо думають, що то гімно; ніхто не довіряє цій грошовій одиниці, бо впевнені, що валюта краща все одно.  Політична система теж, по-ідеї, випливає з цієї домінанти.

У нашій державі парадоксальним чином довіра більше віддана не економічній системі, як то часто водиться в громадян західних країн, попри все-таки дуже умовну дихотомію, а  передовсім політичній. Кандидат в народні депутати  чи президент більше важать, ніж окремий завод або банк. В принципі все тут зрозуміло, адже останні без перших фактично не в змозі існувати, що б там не говорили прихильники радикальних ліберальних шкіл і мовці тез про дерадянізацію, а в Україні поготів, попри спритні потуги, і доволі успішні, давно уникати державної нагайки представниками «нижчого капіталу». Зате представники «вищого капіталу» скажуть, що держава – це вища суть. До якої , її ненавидячи,  поки вона не твоя, треба залюблено рухатися всіма можливими каналами, трактами і рейсами. 

Маркс би тут не зламав собі голову, але для країни, що не так давно скинула ярмо його російських «чітал» і «почітатілів», вихід з ситуації, в яку вона втрафила, мабуть не видається альтернативнішим, як зламати голову тій державі і представникам вищого кап.  в розгорнутий спосіб і не на кшталт того, що відбувся 1917, а десь того, що вибухнув у Франції в кінці XVIII ст.

Прихід націонал-буржуазії до влади трапився тоді в них не лише через те, що вони перестали любити короля і феодалів, а передовсім через втрату довіри до спроможності і бажання останніх сприяти їм у справах .   А ще через виникнення у їхній свідомості іншої базової соціально-психологічної категорії – «любові», яку вони власними зусиллями, і тільки власними,  перенаправили від вельмож до себе. Монархісти стверджують, що вкрали. Та любов, ясна річ, що  егоїстична, нарцистична, далеко не всенародна, зате така, що повинна була упорядкувати на громіздкому стелажі складних емоційних процесів – віддалити від себе і наблизити до себе,  і ненависть, і повагу, віру і довіру. Щось путнє визріло не відразу, але таки визріло.

Що путнє може визріти у нас ? У нас, скажемо чесно, багацько людей себе не тільки не люблять, але й більше лише ближнього свого. Підкатегорією до цієї не-любові слугує не ненависть, як загалом мало властиве почуття для українців, а недовіра. Звідси і постійні зради, тихі бунти, щось таке що унеможливлює ні швидку погибель, ні блискучий тріумф, а затягує її живучою петлею для цілих поколінь безвідмовно від надії, що колись-таки нагряне месія, який відрубає той Гордіїв вузол тотального незадоволення собою і світом навколо, вузол, який насправді ширше і простіше називається не-довірою до всього того, що ти у собі і чужому плекаєш та вишукуєш постійно.

Семантично слово «довіра» давнішнє за слово «віра». Кажуть, що українці віруючі. Ще кажуть, що як би українці не були такими «віруючими» , а «цупко трималися  корінь своїх предків», то були б всі без винятку «довіруючими».  Довіряли би не владі януковичів і тимошенків, а владі сварогів і макошів, і було би звідтоди потеперъ усьо  фест і чотко. Слава Богу, що лінгвістично «віра» передує «довірі»(завдячуємо й мові рідній). Та й суто логічно також, слава Богу. Погано, що логіка не у всіх присутня або не домінує хоча б.

Логіка повинна би також підказати, що  в разі бурхливих революційний процесів левова частина явища, що перебільшено зветься соціумом, розпадеться на тих, що «скоріше полюбили себе», вони ж «нова еліта, – майбутня», на тих, що «давніше полюбили себе», вони ж «стара еліта, – номенклатуро-олігархія», і тих найбільше, що полюбили або «нових», або «старих». Позаяк так сі стало, що суспільство се до кісток консервативне, то не додає віри у те, що зміни відбудуться скоро. Що не мало би сильно засмучувати консервативне суспільство, за логікою… 

Найскладніше в цьому нерівному любовному трикутнику полюбити всі його кути рівномірно. Але ж доведеться, інакше без твоєї любові до розміру, без твоєї віри у розмір і, головне, довіри до триєдності розміру ти станеш дво-і одновимірним. І точно не попадеш в якийсь новий-старий Рай, що називається якось Рада…  

І ось ти читаєш ці рядки, мозолиш баньками ахінею про рай, раду, віру і довіру, вдивляєшся примружено  в світлину – і ти ніц не в раю і не радий, зате ти віриш, віриш трохи, що раз він надів вишиванку, значить на якихось наступних виборах  ти його, імовірно, побачиш в якихось списках…; раз він у вишиванці по шию, а в капелюсі по вуха, значить він гуцул тіко від п’єткі до горлєнкі …(не забувай про серце, сердего !);  раз він від  сонця окуляри начепив, візьме, точно візьме, і не поділиться ні з ким .

Слухай, а може, ти не недовірливий, а просто розумний ?..  Ага, прецінь. 


01.07.2013 Яв Назар 1424 0
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

567
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

655
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1366
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2317 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1170
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3095

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

918

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1062

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1492

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2090
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

360
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26414 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

784
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3041
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1287
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

965
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1224
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3134
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

443
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4317
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1101
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1659