Суспільство почуттів

 

Базовою соціально-психологічною категорією для успішного функціонування держави є, найперше, довіра. Без неї все фігня. Економічна система без цього мінливого напливу почуттів і розумінь недієздатна: ніхто не понесе гроші в банки, бо знають, що там пастка; ніхто не купує цього товару, бо думають, що то гімно; ніхто не довіряє цій грошовій одиниці, бо впевнені, що валюта краща все одно.  Політична система теж, по-ідеї, випливає з цієї домінанти.

У нашій державі парадоксальним чином довіра більше віддана не економічній системі, як то часто водиться в громадян західних країн, попри все-таки дуже умовну дихотомію, а  передовсім політичній. Кандидат в народні депутати  чи президент більше важать, ніж окремий завод або банк. В принципі все тут зрозуміло, адже останні без перших фактично не в змозі існувати, що б там не говорили прихильники радикальних ліберальних шкіл і мовці тез про дерадянізацію, а в Україні поготів, попри спритні потуги, і доволі успішні, давно уникати державної нагайки представниками «нижчого капіталу». Зате представники «вищого капіталу» скажуть, що держава – це вища суть. До якої , її ненавидячи,  поки вона не твоя, треба залюблено рухатися всіма можливими каналами, трактами і рейсами. 

Маркс би тут не зламав собі голову, але для країни, що не так давно скинула ярмо його російських «чітал» і «почітатілів», вихід з ситуації, в яку вона втрафила, мабуть не видається альтернативнішим, як зламати голову тій державі і представникам вищого кап.  в розгорнутий спосіб і не на кшталт того, що відбувся 1917, а десь того, що вибухнув у Франції в кінці XVIII ст.

Прихід націонал-буржуазії до влади трапився тоді в них не лише через те, що вони перестали любити короля і феодалів, а передовсім через втрату довіри до спроможності і бажання останніх сприяти їм у справах .   А ще через виникнення у їхній свідомості іншої базової соціально-психологічної категорії – «любові», яку вони власними зусиллями, і тільки власними,  перенаправили від вельмож до себе. Монархісти стверджують, що вкрали. Та любов, ясна річ, що  егоїстична, нарцистична, далеко не всенародна, зате така, що повинна була упорядкувати на громіздкому стелажі складних емоційних процесів – віддалити від себе і наблизити до себе,  і ненависть, і повагу, віру і довіру. Щось путнє визріло не відразу, але таки визріло.

Що путнє може визріти у нас ? У нас, скажемо чесно, багацько людей себе не тільки не люблять, але й більше лише ближнього свого. Підкатегорією до цієї не-любові слугує не ненависть, як загалом мало властиве почуття для українців, а недовіра. Звідси і постійні зради, тихі бунти, щось таке що унеможливлює ні швидку погибель, ні блискучий тріумф, а затягує її живучою петлею для цілих поколінь безвідмовно від надії, що колись-таки нагряне месія, який відрубає той Гордіїв вузол тотального незадоволення собою і світом навколо, вузол, який насправді ширше і простіше називається не-довірою до всього того, що ти у собі і чужому плекаєш та вишукуєш постійно.

Семантично слово «довіра» давнішнє за слово «віра». Кажуть, що українці віруючі. Ще кажуть, що як би українці не були такими «віруючими» , а «цупко трималися  корінь своїх предків», то були б всі без винятку «довіруючими».  Довіряли би не владі януковичів і тимошенків, а владі сварогів і макошів, і було би звідтоди потеперъ усьо  фест і чотко. Слава Богу, що лінгвістично «віра» передує «довірі»(завдячуємо й мові рідній). Та й суто логічно також, слава Богу. Погано, що логіка не у всіх присутня або не домінує хоча б.

Логіка повинна би також підказати, що  в разі бурхливих революційний процесів левова частина явища, що перебільшено зветься соціумом, розпадеться на тих, що «скоріше полюбили себе», вони ж «нова еліта, – майбутня», на тих, що «давніше полюбили себе», вони ж «стара еліта, – номенклатуро-олігархія», і тих найбільше, що полюбили або «нових», або «старих». Позаяк так сі стало, що суспільство се до кісток консервативне, то не додає віри у те, що зміни відбудуться скоро. Що не мало би сильно засмучувати консервативне суспільство, за логікою… 

Найскладніше в цьому нерівному любовному трикутнику полюбити всі його кути рівномірно. Але ж доведеться, інакше без твоєї любові до розміру, без твоєї віри у розмір і, головне, довіри до триєдності розміру ти станеш дво-і одновимірним. І точно не попадеш в якийсь новий-старий Рай, що називається якось Рада…  

І ось ти читаєш ці рядки, мозолиш баньками ахінею про рай, раду, віру і довіру, вдивляєшся примружено  в світлину – і ти ніц не в раю і не радий, зате ти віриш, віриш трохи, що раз він надів вишиванку, значить на якихось наступних виборах  ти його, імовірно, побачиш в якихось списках…; раз він у вишиванці по шию, а в капелюсі по вуха, значить він гуцул тіко від п’єткі до горлєнкі …(не забувай про серце, сердего !);  раз він від  сонця окуляри начепив, візьме, точно візьме, і не поділиться ні з ким .

Слухай, а може, ти не недовірливий, а просто розумний ?..  Ага, прецінь. 


01.07.2013 Яв Назар 1349 0
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

227
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

385
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2268
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1681
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1972
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5585 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1080

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1092

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1608

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1087
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

839
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

701
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14513
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

486
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10359
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6027
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

583
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7317
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2620
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

478
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

588
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

421