Суспільство почуттів

 

Базовою соціально-психологічною категорією для успішного функціонування держави є, найперше, довіра. Без неї все фігня. Економічна система без цього мінливого напливу почуттів і розумінь недієздатна: ніхто не понесе гроші в банки, бо знають, що там пастка; ніхто не купує цього товару, бо думають, що то гімно; ніхто не довіряє цій грошовій одиниці, бо впевнені, що валюта краща все одно.  Політична система теж, по-ідеї, випливає з цієї домінанти.

У нашій державі парадоксальним чином довіра більше віддана не економічній системі, як то часто водиться в громадян західних країн, попри все-таки дуже умовну дихотомію, а  передовсім політичній. Кандидат в народні депутати  чи президент більше важать, ніж окремий завод або банк. В принципі все тут зрозуміло, адже останні без перших фактично не в змозі існувати, що б там не говорили прихильники радикальних ліберальних шкіл і мовці тез про дерадянізацію, а в Україні поготів, попри спритні потуги, і доволі успішні, давно уникати державної нагайки представниками «нижчого капіталу». Зате представники «вищого капіталу» скажуть, що держава – це вища суть. До якої , її ненавидячи,  поки вона не твоя, треба залюблено рухатися всіма можливими каналами, трактами і рейсами. 

Маркс би тут не зламав собі голову, але для країни, що не так давно скинула ярмо його російських «чітал» і «почітатілів», вихід з ситуації, в яку вона втрафила, мабуть не видається альтернативнішим, як зламати голову тій державі і представникам вищого кап.  в розгорнутий спосіб і не на кшталт того, що відбувся 1917, а десь того, що вибухнув у Франції в кінці XVIII ст.

Прихід націонал-буржуазії до влади трапився тоді в них не лише через те, що вони перестали любити короля і феодалів, а передовсім через втрату довіри до спроможності і бажання останніх сприяти їм у справах .   А ще через виникнення у їхній свідомості іншої базової соціально-психологічної категорії – «любові», яку вони власними зусиллями, і тільки власними,  перенаправили від вельмож до себе. Монархісти стверджують, що вкрали. Та любов, ясна річ, що  егоїстична, нарцистична, далеко не всенародна, зате така, що повинна була упорядкувати на громіздкому стелажі складних емоційних процесів – віддалити від себе і наблизити до себе,  і ненависть, і повагу, віру і довіру. Щось путнє визріло не відразу, але таки визріло.

Що путнє може визріти у нас ? У нас, скажемо чесно, багацько людей себе не тільки не люблять, але й більше лише ближнього свого. Підкатегорією до цієї не-любові слугує не ненависть, як загалом мало властиве почуття для українців, а недовіра. Звідси і постійні зради, тихі бунти, щось таке що унеможливлює ні швидку погибель, ні блискучий тріумф, а затягує її живучою петлею для цілих поколінь безвідмовно від надії, що колись-таки нагряне месія, який відрубає той Гордіїв вузол тотального незадоволення собою і світом навколо, вузол, який насправді ширше і простіше називається не-довірою до всього того, що ти у собі і чужому плекаєш та вишукуєш постійно.

Семантично слово «довіра» давнішнє за слово «віра». Кажуть, що українці віруючі. Ще кажуть, що як би українці не були такими «віруючими» , а «цупко трималися  корінь своїх предків», то були б всі без винятку «довіруючими».  Довіряли би не владі януковичів і тимошенків, а владі сварогів і макошів, і було би звідтоди потеперъ усьо  фест і чотко. Слава Богу, що лінгвістично «віра» передує «довірі»(завдячуємо й мові рідній). Та й суто логічно також, слава Богу. Погано, що логіка не у всіх присутня або не домінує хоча б.

Логіка повинна би також підказати, що  в разі бурхливих революційний процесів левова частина явища, що перебільшено зветься соціумом, розпадеться на тих, що «скоріше полюбили себе», вони ж «нова еліта, – майбутня», на тих, що «давніше полюбили себе», вони ж «стара еліта, – номенклатуро-олігархія», і тих найбільше, що полюбили або «нових», або «старих». Позаяк так сі стало, що суспільство се до кісток консервативне, то не додає віри у те, що зміни відбудуться скоро. Що не мало би сильно засмучувати консервативне суспільство, за логікою… 

Найскладніше в цьому нерівному любовному трикутнику полюбити всі його кути рівномірно. Але ж доведеться, інакше без твоєї любові до розміру, без твоєї віри у розмір і, головне, довіри до триєдності розміру ти станеш дво-і одновимірним. І точно не попадеш в якийсь новий-старий Рай, що називається якось Рада…  

І ось ти читаєш ці рядки, мозолиш баньками ахінею про рай, раду, віру і довіру, вдивляєшся примружено  в світлину – і ти ніц не в раю і не радий, зате ти віриш, віриш трохи, що раз він надів вишиванку, значить на якихось наступних виборах  ти його, імовірно, побачиш в якихось списках…; раз він у вишиванці по шию, а в капелюсі по вуха, значить він гуцул тіко від п’єткі до горлєнкі …(не забувай про серце, сердего !);  раз він від  сонця окуляри начепив, візьме, точно візьме, і не поділиться ні з ким .

Слухай, а може, ти не недовірливий, а просто розумний ?..  Ага, прецінь. 


01.07.2013 Яв Назар 1230 0
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2010
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1879
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1878
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5573 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2170 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1532

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

771

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

835

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1044

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1022
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1794
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3701
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10288
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26175
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10211 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7739
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

920
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

256
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

284
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

403
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1305
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

903