"Суспільне Карпати" зняли документальну стрічку про життя Василя Стефаника

 "Суспільне Карпати" в співпраці з продакшеним з Вінниці відзняли документальний проєкт про життя відомого новеліста «Василь Стефаник. Новели-ли-сти-сни».

Прем'єра стрічки відбудеться у неділю, 20 лютого, о 13:10 на всіх регіональних телеканалах Суспільного мовника, про це Фіртку повідомила пресслужба Суспільного.

«Взялися за фільм про Стефаника лише тому, що знали: постать стереотипізована та затерта шкільними штампами. А нас ваблять можливості перепрочитань та сучасних інтерпретацій, переосмислень українського минулого, — розповіла режисерка фільму Ірина Ткачук.

Що ми знаємо зі школи? Що Стефаник — співець селянської недолі. Як насправді? Стефаник — європеєць, посол австрійського парламенту, його новели — стилістично взірцеві й не потребують редагування, вони перекладені 22 мовами світу і їхній зміст мало не списаний із сьогодення.

Тож уже на початку розробки сценарію ми розуміли: потрібна презентація Стефаника без сухих автобіографічних подробиць, така, що викличе живий інтерес і спонукатиме бодай перечитати новели. Ширше — впливатиме на розуміння культури як основи відродження України».

Упродовж 2 місяців зйомок проєкту команда, яка працювала над фільмом, відвідала Івано-Франківськ, Львів, малу батьківщину письменника Русів та Краків, що в Польщі. 

15 людей стали героями проєкту, дали інтерв’ю і прокоментували нехрестоматійні факти про відомого українця. З-поміж них — науковиця Ольга Слоньовська, авторка монографії про Стефаника, стефаникознавець Роман Піхманець, літературознавець Євген Баран, письменник Степан Процюк, історикиня Ліліана Гентош, науковиця з Кракова Ольга Кіх, голова краківського осередку Об’єднання українців у Польщі Андрій Олійник.

«Наша знахідка 一 нащадки геніального українця: хто вони і ким стали. Відома науковиця, біохімік Мотря Стефаник (невістка Кирила, молодшого сина Стефаника), правнуки Василь і Олеся Стефаники (він — доктор ветеринарної галузі, вона — директорка Державного архіву у Львові) розказують про побут і звички Василя Стефаника.

У фільмі кожен і кожна знайде щось своє відповідно до свого світогляду, потреб, тож можемо говорити про його певну універсальність», — розповідає адміністратор проєкту Анатолій Ткачук.

Проєкт «Василь Стефаник. Новели-ли-сти-сни» виготовив продакшен із Вінниці на замовлення Суспільне Карпати

«Цей фільм — ще один крок до усвідомлення своєї унікальної ідентичності й поваги до самих себе через пізнання імен, що вже вписані в історію нашої країни.

Я щаслива, що Суспільному вдалося в часі 150-річного ювілею Василя Стефаника привернути увагу до особистості нашого непересічного земляка, видатного новеліста, — розповідає продюсерка Суспільне Карпати Галина Держипільська.

Що стоїть за визначеннями літературних критиків, яка людина, з якими відчуттями, емоціями, трагедіями і перемогами? Відповіді на ці питання і хотілося знайти у телепроєкті.

Колегам з Вінниці вдалося не лише втілити в документальній стрічці наш задум, а й наповнити її вишуканою теплою атмосферою присутності самого автора, живими героями з новел і листів Василя Стефаника, скласти “кольорові пазли” розповідей дослідників творчості новеліста і громадського діяча в гармонійну змістовну картину».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Криворівні офіційно відкриють музей Параски Плитки-Горицвіт

На Прикарпатті вперше в Україні видали збірку віршів-присвят одного автора

Надруковане арабською мовою: в Івано-Франківську презентували факсимільне видання Мазепинського Євангелія (ФОТО)

«Малесенький приклад одного життя»: в Івано-Франківську презентували фільм «Із зав’язаними очима» (ФОТО)

Писав українську музику та має українське коріння: в Івано-Франківську показали прем’єру «Невідомий Бортнянський» (ФОТО)


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

667
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

380
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14087 12
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1610
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

901
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6216

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

671

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1496

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1305

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1190
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

546
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

685
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1611
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

627
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

916
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5956
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13773
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

289
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

583
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

510
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

823 2