Сумнівні питання і відсутність методик: франківський поліграфолог про перевірку нардепів

Президент Володимир Зеленський наполягає, щоб всі члени бюджетного комітету від Слуги народу пройшли перевірку на детекторі брехні.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура перевірить, чи отримували члени бюджетного комітету ВРУ хабарі за голосування проти законопроєкту про ліквідацію корупційних схем. Перевірку на поліграфі проаналізував івано-франківський поліграфолог Роман Микитчук, пише Фіртка

"Все, що показали онлайн є нічим іншим, як шоу та профанація і ніяк не пов'язаним з реальною перевіркою на поліграфі. Внаслідок таких дій все українське суспільство було втягнуте в театральну постановку під назвою "Детектор брехні" в прямому ефірі. Насправді, перевірка на поліграфі не проводиться таким чином", - розповідає поліграфолог. 

За його словами, перевірку на поліграфі рекомендовано проводити в першій половині дня, максимум до 18.00 годин. Оскільки, саме в цей період фізіологічні реакції людини є більш читабельні, оскільки організм після сну та відпочинку знаходиться в найбільш адекватному стані для сприйняття інформації.

В кінці дня, коли людина весь день на ногах, замучена і перенасичена інформацією робочого дня, фізіологічні реакції на запитання можуть бути менш інформативними. В даному випадку перевірка проводилась після 20.00 години.

В приміщенні, де проводиться перевірка на поліграфі не повинні заходитись сторонні особи. Всі ці обставини заважали обстежуваному та поліграфологу зосередитись на самій процедурі тестування.

Поліграфолог повинен отримати письмову згоду на тестування від особи, яка проходитиме перевірку, однак цього в ефірі не відбулось. Для обстеження такого масштабу, за яким слідкувала вся країна в прямому ефірі, навіть не знайшлось спецкрісла для проходження перевірок на поліграфі.

"Поліграфолог абсолютно не був підготовлений до тематики перевірки. Жодного слова, запитання чи пояснення про "площадки Яценко" я не почув, як від поліграфолога так і від обстежуваного. А саме це було головною метою встановлення істини. Під час бесіди з обстежуваним поліграфолог навіть не поцікавився чи знайомий Дубінський із заінтересованою особою в законопроекті депутатом Яценком. Для підготовки до цього тестування було достатньо часу, щоб детально вивчити вказані законопроекти та їх корупційні складові", - розповідає експерт.

В ході тестування не проводився ознайомчий, стимуляційний тест, який як знають поліграфологи проводиться першим, з метою підготовки особи до тестування і використовується в якості вступного, адаптуючого до процедури тестування, для перевірки розуміння опитуваним інструкцій спеціаліста та правил проведення тесту.

Що стосується методології, то поліграфолог заявив, що проводитиме тест контрольних і перевірочних питань та тест "правда проти брехні".

"Не буду зациклюватись на тому, що назви методик спотворено, але згідно методології кожен тест повинен був повторюватись від 3-х до 5-ти разів, а не 2 рази, як відбувалось в дійсності. Формат так званого тесту контрольно-перевірочних питань абсолютно не відповідав жодному із справжніх форматів таких методик, де використовуються питання порівняння. Наступний тест "правда проти брехні" ніколи не використовується, як самостійний тест, а застосовується в якості методичного прийому, оскільки його валідність є дуже низькою. Таким чином на мою думку, в ході вказаної перевірки було застосовано не валідні методики", - зазначає Роман Микитчук.

Міжстимульний інтервал 10 секунд між озвученими запитаннями був досить малим відрізком часу для відслідкування реакції організму, як правило необхідно 25 секунд.

"Перейдемо до запитань. Не беручи до уваги інші допоміжні питання, зупинюсь на перевірочних (релевантних) запитаннях, яких було в першому тесті аж 10-ть, що суперечить методології. Яким чином поліграфолог робитиме висновок щодо правдивості чи не правдивості відповідей на всі ці 10 запитань в 1-му тесті, поняття не маю", - додав він.

На думку, поліграфолога найбільш сумнівними були такі запитання :

А. За все время депутатства Вы получали какое-либо финансовое вознаграждение за лоббирование интиресов от любых должностных лиц в том числе из ВР или ОП? Тобто в зазначеному питанні у Дубінського запитує поліграфолог про отримання фінансової допомоги від посадових осіб Верховної Ради або офісу Президента. На мою думку, питання повинно було звучати чи отримував він фіндопомогу від представників бізнесу, а не від посадових осіб ВР чи ОП за лобіювання тих чи інших законопроектів.

Б. В случае с законопроэктом 2047 Вы получали деньги в сумме от 30 до 50 тысяч долларов? По-перше , чого фігурують суми від 30 до 50 тисяч доларів? А якщо була інша сума. В питанні йдеться за конкретно один законопроект 2047, а в дійсності корупційним, то вважався законопроект 2047-1, яким і закріплювались монополії електронних майданчиків та розширення їх функціонування, а потім був внесений на розгляд комітету доопрацьований 2047-д.

В. Вы обоснованно подозреваете кого-то из членов Вашего комитета, что он проголосовал против проекта №2047 именно за взятку? Вважаю таке питання не доречне, оскільки як відомо зі ЗМІ , саме "Проти" цього законопроекту проголосувало тільки 3 депутати "Слуги" разом з Дубінським, це : О.Ковальов, О. Марусяк та А.Ляшенко. Інші - утримались, не голосували або небули присутні це : О.Леонов, Ю.Діденко, О.Василевська-Смаглюк, Г.Колесник, О.Воронько, А. Холодов, Є.Репіна, І Алахвердієва, Д.Володіна.

Г. Знаете ли Вы и хотите естественно скрыть, кто именно из членов комитета голосовал против проекта №2047 за взятку? Аналогічно "Проти" голосувало тільки 3 депутати, інші втримались або взагалі не голосували.

"Д.Арахамія зробив помилку, що пішов на таке ж тестування в прямому ефірі. На мою думку така перевірка на поліграфі повинна поводитись в рамках вже зареєстрованого кримінального провадження фахівцями НАБУ для всіх депутатів комітету. З такою ідеєю проходження тестування онлайн в прямому ефірі просто підставили українську владу", - додав експерт. 


Читайте також:

Зе!нардепа з Калуша перевірили на поліграфі


25.10.2019 1052
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1641
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3090
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1088
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1128
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1160 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3407 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

180

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1065

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

882

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

401
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

280
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2450
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1209
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1268
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

518
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15151
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7453
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

288
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

249
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

355
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

350
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

440