Судити не можна виправдати. Чи є у справи Коцаби перспективи в Страсбурзькому суді?

 

/data/blog/106494/3b84317df82645568227926b768a766a.jpg

 

Івано-Франківський міський суд оголосив вирок у справі блогера Руслана Коцаби – 3 роки і 6 місяців позбавлення волі. Більше половини терміну, відповідно до «закону Савченко», він уже відсидів у СІЗО.

 

Прокуратура просила для Коцаби 13 років ув’язнення, але державної зради у діях медійника суд не виявив, визнавши, однак, його винним у перешкоджанні діяльності Збройних сил України за ролик із закликом ухилятися від мобілізації.

 

Адвокати готуються подавати апеляцію, а якщо вирок підтвердять усі українські судові інстанції, вони налаштовані подавати позов до Європейського суду з прав людини.


Численні камери ледве розмістилися у залі суду. Блогер Руслан Коцаба прийшов у чорній вишиванці, з хрестом на шиї, а на всіх попередніх засіданнях тримав у руках вервечку.

 

Ще до початку оголошення вироку він заявив журналістам: «Вирок був написаний не тут. І прокурор говорив те, що йому казали. Байдужі люди своєю байдужістю зараз навіть не усвідомлюють, що сьогодні, 12 травня,  в Україні почалися офіційно диктатура і тоталітаризм».

 

Сторона обвинувачення на попередньому засіданні просила для Коцаби 13 років позбавлення волі, наголошуючи, що його провина повністю доведена. За словами прокурора Володимира Грищука, діяльність блогера була спрямована проти основ національної безпеки України.

 

«Основною проблемою є вирішення в правовому аспекті питання про те, де закінчується свобода вираження думки та починаються діяння, що полягають у публічних закликах антидержавного спрямування і поширення неправдивої інформації, направлених на заподіяння шкоди обороноздатності України в особливий період, що Кримінальним кодексом України розцінюються як злочини», – сказав прокурор.

 

Адвокати заявили про намір подавати апеляцію

Відбулося більше ніж десять судових засідань у справі Коцаби, заслухали 43 свідків. Суд не побачив у діях Коцаби ознак державної зради, акредитацію журналіста в угрупованні бойовиків «ЛНР» та  підготовку матеріалів для російських ЗМІ розцінив як реалізацію права на свободу слова.

 

Водночас відеозвернення «Я відмовляюся від мобілізації» визнав однією з форм перешкоджання діяльності Збройних сил України.

 

Хоча, за словами судді Олесі Зеленко, присуджений термін покарання є «нижчим за найнижчу межу за цією статтею». У СІЗО Коцаба перебуває з лютого 2015 року, цей термін йому зараховуватиметься за «законом Савченко» – день за два.

 

Суд скасував арешт на майно та кошти Коцаби, а до набуття вироком законної сили запобіжний захід – тримання під вартою – залишив без змін.

 

Одна із захисників Коцаби у суді Тетяна Монтян назвала вирок «зразково показовим».

 


Інший адвокат Ігор Сулима повідомив, що захист подаватиме апеляцію і сподівається, що до кінця місяця її розглянуть.

 

«Незалежно, чи випустить апеляційний суд його, чи він вийде після 3 років і 6 місяців, ми все одно будемо подавати касацію. Ми пройдемо всі інстанції, буде подано (позов – ред.) до Європейського суду з прав людини», – зазначив захисник.

 

Не зрадив, але винен?

Зняття обвинувачень у державній зраді було закономірним, тому що навіть якщо людина її вчинила, за чинним українським законодавством, це дуже складно довести – значно складніше, ніж перешкоджання армії, вважає Борис Бабін, завідувач сектору Інституту законодавства Верховної Ради, а раніше – урядовий уповноважений у справах Європейського суду.

 

За словами Бабіна, у Страсбурзі оцінюють справу комплексно, враховуючи, чи дійсно була обмежена свобода слова, чи було це обмеження виправданим і чи відповідає покарання небезпеці, яку, на думку суду, становили дії засудженого журналіста.

 

«У нас уже є прецеденти рішень проти України, коли навіть Європейський суд сказав: дійсно, тут було зловживання свободою слова, тут держава мала можливість покарати журналіста, але виникає питання відповідності тієї шкоди, яка виникла через це зловживання свободою слова, і покарання», – зауважив юрист.

 

Міжнародна правозахисна організація Amnesty international визнала Руслана Коцабу в’язнем сумління – першим в Україні за п’ять років. Такий статус надається людям, які, на думку правозахисників, переслідуються виключно за мирне висловлювання своїх поглядів, пояснює речниця українського представництва організації Марія Гур’єва.

 

«Записавши відео, Руслан Коцаба фактично реалізовував своє право на свободу вираження, – каже вона. – Більше того, у своєму рішенні суд керувався тільки самим відео, але не було знайдено людей, яким воно завадило піти до армії.

 

З огляду на це ми засуджуємо подібне рішення, ми засуджуємо переслідування Руслана Коцаби за висловлення поглядів та вимагаємо відпустити журналіста».

 

Незалежна медіа-профспілка України вважає обвинувачення проти Коцаби недостатньо обґрунтованими.

 

 

 

 


13.05.2016 1469 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

152
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

659
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1181
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2513
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1365
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2011 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

698

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

759

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1662

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1646
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

348
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

458
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18367
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7484
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3659
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1046
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10781
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

297
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

293
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

487
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

451
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

686