Створення мережі академічних ліцеїв: в Івано-Франківську обговорили реформу профільної середньої освіти

Ключовим аспектом реформи є створення мережі академічних ліцеїв, переважно відокремлених від початкової та базової шкіл.

Тут учні 10–12 класів зможуть обирати профіль навчання, різні курси й навчальні предмети, у закладах проводитимуть поглиблену профорієнтаційну підготовку, пише Фіртка.

Так, задля обговорення цілей реформи профільної середньої освіти й першочергових кроків для її впровадження Міністерство освіти і науки України ініціювало низку регіональних зустрічей.

В Івано-Франківську до обговорення долучилися понад 150 учасників. На заході розглянули передумови впровадження реформи профільної середньої освіти й суть нововведень.

Заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків ознайомив учасників із принципами роботи майбутніх академічних ліцеїв, організацією освітнього процесу, зміною методів та підходів до навчання. Зокрема, розповів, що учнівство зможе напряму впливати на те, що вивчати: обирати профіль навчання за вподобаннями, а також предмети та курси поза профілем. 

"Важливо, що ліцеї мають бути великими, пропонувати широкий вибір різних профілів. Це мають бути переважно відокремлені заклади освіти, щоб учні не лишалися за інерцією у своєму закладі освіти, а робили вибір, виходячи з того, які профілі, предмети й курси пропонує той чи той ліцей.

Тоді з’явиться можливість відійти від класно-урочної системи, навчати за модульним принципом та залучати до виконання проєктів, які охоплюють кілька дисциплін".

Результатом змін має стати ефективною мережа академічних ліцеїв, яка дасть змогу підвищити якість освіти, а особливо для сільських дітей. Адже основна мета реформи — допомогти учням визначити й розвинути сильні сторони, а також дати знання і вміння, необхідні їм для подальшого життя.

Андрій Сташків наголосив, що під час моделювання мережі кожен регіон України, кожну громаду розглядають окремо, щоб врахувати всі особливості та створити заклади, які забезпечать якісною освітою всіх дітей.

"Реформа передбачає, що учні зможуть обирати профіль і предмети або інтегровані курси для вивчення. Мережа академічних ліцеїв має бути такою, щоб вони мали доступ до широкого вибору профілів.

На доступній відстані від місця проживання учня чи учениці мають бути заклади, які пропонують суспільно-гуманітарні профілі, природничі, математичні профілі тощо. Нині маємо перекіс: найбільше закладів пропонують гуманітарні профілі, тож в учнів немає альтернативи.

Проте для розвитку держави є дуже важливою підготовка спеціалістів в інших сферах, а отже, маємо забезпечити можливості для їхньої підготовки ще в школах", — заявив Андрій Сташків.

Івано-Франківська область налічує 62 громади. Кількість учнів, які потенційно навчатимуться в ліцеях і професійних коледжах у 2030 році, — понад 49,8 тисячі (це нинішні 4–6 класи). З огляду на це нині заплановано, що в області будуть 46 академічних ліцеїв і понад 30 професійних коледжів.

На важливості реформи та змін у мережі закладів освіти для підвищення якості освіти, майбутнього поступу та збереження дітей в Україні наголосив Богдан Футерко, заступник голови Івано-Франківської ОВА.

"Тема освіти — важлива для майбутнього України. Сьогоднішнє обговорення, ті рішення, які будуть ухвалені, дадуть результат через багато років.

Від того, чи буде успішною ця реформа, великою мірою залежить, чи буде успішною наша держава. Особливо важливою вона є для громад, адже передбачає трансформацію мережі закладів освіти.

Такі громадські обговорення є можливістю поставити запитання та обговорити дискусійні питання, тому ми вдячні МОН та Проєкту DECIDE за можливість організувати конструктивний діалог з громадами», — зазначив Богдан Футерко.

Найбільший виклик реформи профільної середньої освіти — це розуміння суспільством її важливості. Дати можливість кожній дитині себе реалізувати, поставити майбутнє молоді вище за поточні організаційні процеси. Потрібно знаходити найліпші рішення для підвищення якості освіти, тому так важлива плідна співпраця між МОН, ОВА і громадами.

"Проєкт DECIDE працює з Івано-Франківською областю вже вісім років. Ми добре знаємо територіальні громади, освітян, у наших проєктах брали участь сотні шкіл області. Тому для нас є особливою честю бути партнером і підтримувати громадські обговорення реформи профільної освіти в Івано-Франківську.

Проєкт DECIDE підтримує Міністерство освіти і науки України, області та територіальні громади в розробленні Стратегії реформування профільної середньої освіти до 2033 року, оновленні нормативно-правової бази, моделюванні мережі закладів профільної середньої освіти та багатьох інших заходах, що сприятимуть реформі й допоможуть втілити її в життя. Для нас, як для Проєкту, дуже важливо, щоб був почутий голос громад.

Одним із найважливіших наших завдань є створення діалогового майданчика для того, щоб позиція громад у цій реформі була врахованою. Адже можна написати найкращу стратегію, але якщо не буде однодумців, готових її впроваджувати, вона так і залишиться просто документом.

Сподіваюся, що цей документ стане спільним напрацюванням і цю реформу ви будете впроваджувати спільно заради майбутнього українських дітей», — зауважила менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU Валентина Полторак.

Результати опитувань, проведених до і після обговорення, показали збільшення кількості представників громад, які розуміють суть реформи профільної середньої освіти. Це і є основною метою таких зустрічей — розʼяснити аспекти реформи та почути думку громад для її врахування під час ухвалення рішень. 

«Зміст цієї реформи полягає також у тому, щоб зменшити навантаження на учнів, коли вони змушені вивчати у старших класах 20–22 предмети. Обравши профіль, учні зможуть зосередитися на вивченні тих предметів, які будуть їм необхідні на майбутнє для вступу до ЗВО. У 2024–2025 навчальний рік ми заходимо без змін.

А з 2025 року в Україні та Івано-Франківській області зокрема почнеться пілотування реформи. На сьогодні вже дібрано один ліцей, де будуть апробовувати нові навчальні програми й підходи до організації освітнього процесу. Ми очікуємо на збільшення кількості пілотних ліцеїв, які представлятимуть регіон.

Також нині в області триває планування мережі закладів освіти, які надаватимуть профільну середню освіту з 2027 року. Це академічні ліцеї та професійні коледжі.

Що стосується професійних коледжів, то в нашій області приблизно 50% учнів після 9 класу обирають професійно-технічні та заклади фахової передвищої освіти для подальшого навчання.

Тоді, як середній показник у країні становить 35%. Отже, Івано-Франківщина має дещо вищі показники, ніж інші регіони України. Держава прагне збільшити кількість випускників 9 класів, які здобувають професійну та професійно-технічну освіту. А в нашій області це вже працює», — зазначає директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктор Кімакович.

Зазначимо, захід організували в партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» та за сприяння Івано-Франківської ОВА.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Небагато випускників залишаються працювати": в Івано-Франківську обговорювали налагодження співпраці між бізнесом та університетами

Шестиденний робочий тиждень та збільшення кількості пар: як в івано-франківських університетах планують змінювати освітній процес

В Івано-Франківську виступають проти об’єднання університетів


10.06.2024 474
Коментарі ()

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1658 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1097
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4852
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

13877 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3261 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3090

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

746

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2209

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2236

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2792
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1196
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1008
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

798
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

313
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

386
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

728
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

684
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21665
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

676 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

500
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

955
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

841