Шестиденний робочий тиждень та збільшення кількості пар: як в івано-франківських університетах планують змінювати освітній процес

У наступному навчальному році Івано-Франківський національний медуніверситет, університет нафти і газу та Прикарпатський університет скоригують тривалість семестрів та кількість пар на тиждень.

Це зроблять відповідно до рекомендацій, які Міносвіти надіслало закладам вищої освіти через ситуацію з енергосистемою в Україні.

Про це Суспільному розповіли представники університетів, пише Фіртка.


Як вчитимуться у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника


Зі слів проректора з науково-педагогічної роботи ПНУ Едуарда Лапковського, лист Міносвіти має рекомендаційний характер. У ньому пропонують навчальним закладам змінити графік освітнього процесу на наступний навчальний рік так, щоб максимально вивільнити зимові місяці задля економії електроенергії та теплоносіїв. На нараді заступник міністра освіти та науки сказав, що ті університети, які не знають, як це зробити, можуть користуватися рекомендаційним листом міністерства. Інші виші можуть коригувати навчальний графік на свій розсуд.

Проректор з науково-педагогічної роботи Прикарпатського університету пояснює, що традиційно українські виші виконують норму, яка обумовлює тижневе навантаження для студентів бакалаврату 20 годин. Це означає, що розклад для студентів на тиждень планують в межах 10 пар. Це — норма Закону України "Про вищу освіту". Вона не є директивною, але університети її виконують.

"Враховуючи ситуацію, що склалася, ми можемо безболісно ущільнювати навчальний графік упродовж тижня і проводити трішки більшу кількість пар — збільшити денне навантаження, наприклад, не дві пари, а три, а якщо буде потрібно — чотири", — каже Едуард Лапковський.

З його слів, це — найкращий варіант виходу із ситуації. Адже згідно з іншим директивним документом — наказом міністра освіти про "Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році" — у серпні припаде значне навантаження через вступну кампанію. У цей час відбуватиметься зарахування вступників на бакалаврат, вступні іспити у магістратуру. При цьому ці дати чітко визначені міністерством. І якщо на цей період в навчальні корпуси завести студентів, "буде просто хаос".

"Тим паче люди розпланували відпустки, студенти теж розпланували літо. Час складний. Найкращим варіантом, найменш безболісним буде ущільнення навчального графіка упродовж вересня, жовтня і листопада з можливістю перенести навчальні та виробничі практики, що заплановані на перші місяці навчання, на зиму, а також з можливістю провести сесії трішки швидше або пізніше", — пояснює Едуард Лапковський.

Він додає, що таким чином і початок наступного навчального семестру можна скорегувати й почати його не як зазвичай, з першого лютого, а перенести тиждень-два канікул і, наприклад, розпочати навчання з березня.

"Звичайно, ми попередньо обговорили це і з ректором, і з колегами-проректорами, які відповідають за організацію навчального процесу. Попереднє рішення ухвалили. Однозначно ми послухали думку керівників структурних підрозділів, деканів. Зараз ще опитуємо здобувачів вищої освіти.

Ми — європейський університет і враховуємо думку усіх. В середині червня завершимо обговорення цих пропозицій і традиційно у серпні ректор видасть наказ про графік навчального процесу на 2024/2025 рік, в якому ми ці зміни відобразимо", — підсумував Едуард Лапковський.


Як вчитимуться в Івано-Франківському національному медичному університеті


Зі слів керівника навчального відділу медуніверситету Романа Мерени, їхній заклад планує розпочати наступний навчальний рік теж з 1 вересня.

"Шляхом ущільнення освітнього процесу ми зможемо завершити перший навчальний семестр до 1 грудня з приблизним тижневим навантаженням — 28-30 годин. Це не так багато — 3-4 пари на день. Намагатимемося залишити п'ятиденний робочий тиждень.

Якщо ж виникне критична ситуація зі світлом, то, можливо, все ж будемо вчитися у суботу додатково. Але згідно з нашими розрахунками у нас кардинальних проблем нема", — каже Роман Мерена.

Крім того, у медичному університеті планують розпочати навчання у другому півріччі з 3 лютого 2025 року, а завершити — до кінця червня 2025 року.


Як вчитимуться в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу


Зі слів речниці університету нафти і газу Оксани Лаби, на сьогодні у виші остаточного рішення щодо освітнього процесу у наступному навчальному році не ухвалили.

"Оскільки у нашому університеті — студентоцентрований підхід, то першочергово ми вивчаємо, як на це реагують студенти. Це питання обговорювали на Вченій раді університету та на ректораті.

Ми взяли до уваги рекомендації МОН, розглядаємо різні варіанти — і шестиденний робочий тиждень, і можливість вийти на навчання швидше, ніж у вересні", — каже Оксана Лаба.


Що рекомендує МОН закладам вищої освіти та фахової передвищої освіти:

  • розпочати 2024/2025 навчальний рік у першій половині серпня 2024 року. Це стосується освітніх програм усіх рівнів і всіх здобувачів, крім студентів перших курсів;

  • використовувати суботи, як робочі, в теплі місяці року;

  • із середини листопада 2024 року до середини березня 2025 року планувати проведення заліково-екзаменаційної сесії, практичної підготовки, виконання курсових і кваліфікаційних робіт та подовжених канікул, а якщо потрібно — продовжити заняття в дистанційному форматі;

  • за потреби подовжити освітній процес у 2024/2025 навчальному році до кінця липня 2025 року, крім випускних курсів;

  • провадити освітній процес у традиційному (аудиторному) або змішаному (аудиторно-дистанційному) форматах у приміщенні закладу освіти або його окремому корпусі в межах розрахункової місткості споруд цивільного захисту;

  • у тилових регіонах забезпечити проведення освітнього процесу переважно в аудиторному форматі з урахуванням безпеки учасників освітнього процесу та за погодженням з обласними військовими адміністраціями;

  • у прифронтових та прикордонних областях, де існує ризик бомбових, ракетних та артилерійських обстрілів, освітній процес можна здійснювати в укриттях. За погодженням з обласними військовими адміністраціями — на базі інших закладів освіти в тилових регіонах у змішаному або (як виняток) дистанційному форматах;

  • передбачити функціонування локальних систем оповіщення про надходження сигналу "Повітряна тривога" або інших відповідних сигналів оповіщення в навчальних корпусах та гуртожитках закладів освіти.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську виступають проти об’єднання університетів


31.05.2024 11757 1
Коментарі (1)

Від погоди до погоди 2024.05.31, 14:08

А як зима буде тепла? На рік вони загадують... Не впливаючи на процеси...

19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

565
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

2794 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2527
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6678 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

2975
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

2558

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

370

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1176

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2277

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

3085
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17027
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

637
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

911
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

254
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

685
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2035
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

34568
21.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27346 1
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

140
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

365
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

456
16.10.2024

Президент Володимир Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги.  

2195