«СТУС» по івано-франківськи

Цю виставу останнього дня зими в Івано-Франківську дивився й син поета - Дмитро Стус і численний  чиновницький та культурний бомонд міста. Подейкують, що цей сир-бор зібрали задля втілення ідеї Анатолія Грицана і Тараса Бенюкастворити в Івано-Франківську новий театр для молоді та юнацтва.

Місто дивилося СТУСа. «Новий театр» дебютував цим спектаклем цьогоріч 27 січня. Автори - Юрій Полєк, Тарас Бенюк та Юрій Пилипчук. У виставі використано вірші Василя Стуса та документальні матеріали Дмитра Стуса. І ось за місяць вистава виставлялася вдруге.

-          Ты что, сука, по-человечески говорить не умеешь? — кричав гебіст.  

-          Замовчи, негiднику! Моя мова – мамина, - спокійно відповідав Василь Стус.

Вистава про останні дні поета на цій землі. В своєму кабінеті Гебіст (Тарас Бенюк) допитує Василя Стуса (Юрій Полєк). А довкола, а попід хмари, у віки лунає музика, лунає вірш, лунає вільна, як птах, Стусова душа (Юрій Пилипчук). Непростий і важкий діалог Поета та Влади, Свободи і Примусу, Таланту і Заздрості.  Діалог Моцарта і Сальєрі. Кажуть Щербицький ненавидів цих шістдесятників, Стуса, Чорновола, Світличного, Дзюбу … Кажуть.

Кажуть, що народженому в один день з Богом дається чимало. Василь Стус народився у Святвечір 6 січня. Любов, слава, поезія…  Щедро обдарував Всевишній талантами. І найперше талантом бути людиною.

Та чи дається доля? А доля? Доля від людей. Від людей, яких так щиро любив. Не вберегли. Розіпнули у холоді казематів. Розіпнули як Шевченка. З забороню писати. Творити. Не витримало серце. Не витримало серце холоду. Холоду людей. Холод переміг гарячу кров. Та не зламав. Воскресає у віршах поет, як у людині, що стає Людиною, щоразу воскресає Бог.

Актор і режисер-постановник Тарас Бенюк розповідає, що ідея поставити Стуса на сцені, інакшого, не такого, як досі, не давала спокою трьом молодим акторам багато років поспіль.

Яким вийшов образ Стуса у трактовці молодих акторів міста? Очевидно, що прагнули осучаснити поета: мій ровесник – Стус.  Юний і запальний, вродливий і завзятий. І до безтями – талановитий. Себто, живий. І підтвердили цю тезу репліками епілогу: Стус – живий. Він живе серед нас.

Почали жваво і по-сучасному. Актори уже чекали глядачів, «мурликаючи» на сцені щось собі там медитативно-українське.

Кожен час має свій ритм. Сучасний ритм відрізняється від ритму шістдесятих років. Він набагато швидший. Ця ж вистава за темпоритмом нагадувала світанок ХХ століття, а метроном же взагалі вистукував ритм  фільмів а ля Survivalhorror і нагнітав атмосферу страху і тривог.

Це створювало неабиякий дисонанс, неблагозвучність у сприйнятті того, що відбувається на сцені. І як наслідок, уже в швидкому часі емоційно закрило глядача від вистави: спектакль сам по собі, а глядач сам по собі. Як телевізор у хаті: може зараз щось буде цікавіше.

А цікавішого не було. Хіба, коли слідчий методично відважував Стусузамашні стусани. Та й то зовсім не зрозуміло з якого дива він так раптом завівся. Зрештою ніхто ж не відміняв, і в експериментальному чи молодому театрі теж, внутрішнього і зовнішнього виправдання сценічної дії.

Позаяк вистава поступово перетворювалася з драми у символічну, а затим - і взагалі в літературно-музичну композицію. Як результат -  солянка усього і з усього. Тут було все: і трошки Гамлета, і трошки  Моцарта з Сальєрі, трохи Месіанства, а позаяк - кривляння і комедіантства, коли Арлекін лупцює палицею П’єро в комедіях дель Арте.

Йому мали дати Нобелівську премію, а дали … карцер.  «В карцере сидит человек, имя которого с любовью и поклонением будут повторять дети и внуки сегодняшних украинцев, — кричав видатний філолог, єврей Михаїл Хейфец, наглядачам.  — Если вы замучите его, украинский народ неизбежно проклянет вас, как он до сих пор проклинает мучителей Шевченко. Они ведь тоже исполняли приказы своего начальства… »

 

Тарас Шевченко. Василь Стус. Обидва на цій землі були всього 47 років. Йому мали дати Нобелівську премію, а дали … карцер.  І відправили у Вічність.

 

Шкода, бо таки вкотре хотіли виставою оживити Василя Стуса, а намалювали чергову … ікону. Ікону СТУСА. Стуса по-івано-франківськи.

Можливо ключ до постановки цієї вистави у віршах самого Василя Стуса. Наприклад,

«Ця п’єса почалася вже давно,

і лиш тепер збагнув я: то вистава,

де кожен, власну сутність загубивши,

і дивиться, і грає, не живе.

Отож мені найщасливіша роль

дісталася в цій незнайомій п’єсі,

в якій я слова жодного не вчив

(сувора таємниця). …

 

…й одразу входжу в роль

загравши навпаки: мені б смітися –

Я плачу. Груди розпирає гнів

(маленьке перебільшення: сновиди

навіки врівноважені в чуттях) –

а я радію. Рушив катафалк –

а я втішаюся. Вилізши на повіз,

шаленствую: Хай славиться життя».


02.03.2016 Радислав Петрів 2077 0
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

881
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1914 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2809
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1920
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1289

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3762
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

881
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1