Студентський Євромайдан: перезавантаження

 

У власному блозі на Українській правді http://blogs.pravda.com.ua/authors/dovzhenko/52a03eda6b8b7/  Отар Довженко нещодавно правильно розставив пріоритети. Тепер важливо виробити чіткий алгоритм наступних дій.

Студентським активістам Євромайдану справді потрібна координація всеукраїнського масштабу, яку не можна обмежити вузькими рамками громадської організації і тим паче – політичної партії, оскільки студентський страйк від початку був аполітичним.

Тож мова йде про широку громадську кампанію для просвітництва, захисту та лобіювання інтересів молоді і студентства на всеукраїнському та місцевому рівнях.

Після завершення студентського Євромайдану та створення Штабів національного спротиву в столиці і регіонах, студентські активісти, які були політично незаангажованими чи мали мінімальний досвід співпраці з політиками вирішили почати таку співпрацю з опозиційними партіями. Однак повноцінної роботи не вийшло. Здебільшого активісти були підім’яті політичним активом новостворених перехідних структур. Їх одразу почали  критикувати за студентські «дискотеки» і «танцульки» на майданах. Це робили здебільшого ті самі політики, які ще кілька днів тому зі всіх сил пнулись на сцену, щоб виступити з політичними спічами перед студентами та УВАГА – отримували таку можливість від організаторів студентського страйку у визначений час. 

Сьогодні не час сваритися. Натомість варто визнати – організаційної співпраці між неполітичним студентським активом та політиками так і не вийшло.

Однак сама зараз політично незаангажовані студентські активісти отримали чудовий шанс проявити себе. Аналогічний шанс українське студентство мало хіба в часи Революції на граніті.

Вже сьогодні по всій країні створюються страйкоми у навчальних закладах на основі активу Євромайдану – дехто з цих молодих людей допомагав на місцях, наприклад , виводив з аудиторій на площі міст однокурсників, а той цілі факультети вузів,  хтось зараз в Києві або ж працює в регіональних Штабах національного спротиву.

За два тижні ці молоді люди навчилися тому, чого б їх не навчили в університетах – самоорганізації на первинному рівні.     

Сформувався цілий прошарок активних молодих громадян, які потребують координації подальших дій, однак поки не готові чи не хочуть іти в політику.

Звертаюсь до вас – молодь, студенти, які були та залишаються на Євромайданах, самоорганізуйтеся у мережу по всій країни завдяки широкій громадській кампанії з чіткими вимогами до влади за вказаними вище орієнтирами . Вже найближчим часом варто визначити координаторів громадської кампанії в Києві та регіонах, які змобілізують студентський актив.

Гадаю, варто спробувати творити схожу кампанію без молодіжних партійних структур, які на час виборів обслуговуватимуть інтереси партій та спробують внести в громадську кампанію політичні лозунги чи дезорганізувати її.

Можна почати координувати дії з активом сусіднього міста, районного центру, даючи приклад іншим. Не варто чекати, що хтось зараз приїде з Києва і створить у вас ініціативну групу. В умовах форс-мажору надзвичайно важлива самоорганізація знизу, здатність творення якої ви вже довели коли вперше вийшли на майдани країни в ніч з 21 на 22 листопада. Творіть мережу самі! Сідайте з побратимами у кав’ярні і вже зараз плануйте громадську кампанію у своєму населеному пункті, районі, області. 

Якщо хтось з вас думає, що все закінчиться після Євромайдану – це велика помилка. У разі поразки будуть репресії, від яких не застрахований жоден студент, який брав участь в акціях. Тому важливо спільно дати відсіч таким спробам. Натомість, не залежно від результатів подій, які наразі відбуваються в країні, будь-яку владу тримає в тонусі громадський тиск та активне лобіювання спільних інтересів.

Саме тому варто об’єднуватися в неформальну мережу з загальноукраїнською координацією вимог.

           

 

Василь Кедик, політолог


12.12.2013 Василь Кедик 971 4
Коментарі (4)

Скептик 2013.12.13, 10:26
Завдяки імпотентності верхівки опозиції ефект раптовості втрачений ( а завдяки масовості були такі можливості!), влада мала час чудово приготуватись , тепер репресії, до яких треба дуже серйозно готуватись.
Я 2013.12.13, 13:32
Цікаво! Соціологи опублікували портрет Євромайдану: http://www.3republic.org.ua/ua/recommend/12108
Петро 2013.12.13, 12:06
Мені цікаво, де Василь Кедик бачив майдан без політики? Часом не тоді, коли ходив на нього разом із "вчорашнім" неПолітичним діячем Романом Ткачем та пропагував "Зарваницьку ініціативу" Стецьківа. Чи, якщо вони сьогодні не нардепи, то вже не політики і не ставлять політичних цілей? Чи часом не тоді, коли Ткач наполіг розпустити Івано-Франківський майдан? Чого не вистачило - грошей, віри чи терпіння. А це сталося, рівно за день до його розгону!Чи може Ткач все знав і просто вберіг пікетуючих))) Зараз треба всім єднатися, а не шукати собі чергового, окремого місця для самопіару інших людей. А краще, Василю, поїдь хоча б на день до Києва. Поглянь на мережу зсередин
Ростислав 2013.12.16, 21:19
Якось я на це все скептично дивлюсь. Скільки було виступів, протестів, мітингів, а собачник і далі у кріслі сидить і розказує вам що робити. А гірш за все те, що роки студентські пролетять швидко, і доведеться десь влаштовуватись, під когось прогинатись, щоб заробити хоча б на пиво та інтернет, не кажучи вже про утримання повноцінної сім’ї. Тут одним собачником на жаль не обійдешся. Тому потрібно формувати певну сучасну мораль, стратегію виживання, модель для складання особистісного успіху. Створювати каси взаємодопомоги, кооперативи, комуни... Не подобаються слова? Дуже вже по комуністичному, не по галицькому? А хто сказав, що дикий капіталізм і гонка споживання триватимуть вічно? Ресурси не безмежні і з кожним роком доведеться зкурвлюватись все більше і більше, щоб з’їсти ту саму котлету.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2513
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1599 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2