Студентка з Гани: Їдучи до Івано-Франківська я боялася не війни, а расизму

 

/data/blog/80057/c9512a2830fe86f61111e776422e6843.JPG

 

Діана закінчує перший курс Медичного університету. Вона прожила рік у Франківську і тому добре пам'ятає свої перші здивування та враження від України та міста.
 
Про це, а також про те, чим Франківськ безпечніший за Тернопіль, про жінок на підборах і чистоту вулиць, ми й поговорили.
 
 

Чому ти вирішила вивчати медицину у Франківську?

Медицина була моєю мрією з дитинства. Спершу я вступила на біохімію ще вдома, в Гані. Але я хотіла стати медиком, а тому після чотирьох років біохімії мені потрібно було ще чотири  вивчати медицину. Я порахувала і подумала, чому б мені не поїхати навчатися за кордон? Тим паче що тут я отримаю більше досвіду. В Гані є гарні університети, але ми переконані: якщо поживеш в іншій країні, будеш відкритіший до світу, перевтілений і з оновленою свідомістю.

Вступити на медичний у Гані дуже важко. Ці факультети зарезервовані для міністерських дітей, для дітей тих, кого поважають в країні. Якщо ти не міністерська дитина, ти однозначно мусиш багато платити. В Гані велика корупція.

А з країн поза Африкою в Україні ціни на навчання дуже демократичні. Я також розглядала Швейцарію, але там дорого.

Професія лікаря престижна  в Гані?

Не те слово! Ця робота дуже добре оплачується. І є соціальний пакет. Лікарям виділяють квартиру поруч з лікарнею. Адже коли ти лікар, ти не маєш весь час думати про гроші, бо закінчиш, вбиваючи людей. Вчителям теж добре живеться в Гані.

Якщо вони не отримують зарплату вчасно, їдуть страйкувати. Буває, що місяцями немає навчання. Лікарі так само. Вони не переймаються, чи хтось помирає – вони страйкують (усміхається). Звісно, у випадку невідкладної допомоги йдуть на виклик.

Які були твої перші враження від Франківська? 

Спершу я була розчарована. Я прилетіла до Києва – він такий гарний, там стільки всього. Ну як же, таке маленьке місто, думала я про Івано-Франківськ, і люди тут не такі, яких я бачила в Києві. Але, зрештою, тут безпечніше…

Якими були твої перші тижні в Україні? Складно було?

О, це було весело! Я знала українською тільки «будь ласка» і «добрий день». Приходила в магазин, показувала пальцями: я хочу ось це. Продавчині насправді дуже класні – вони старалися за жестами зрозуміти, що мені потрібно. Пам’ятаю, я хотіла купити перець і не знала, як його назвати українською. Я показую жестами: сиплю щось на долоню, нюхаю і вдаю мімікою, що пече. А продавчиня так: «Що?». Як вона сміялася!

Цей випадок переконав мене: якщо я збираюся тут жити шість років, я не можу весь час показувати пальцями в магазинах чи на базарі. Мушу вчити мову.

Як успіхи?

Ну, не дуже…чуть-чуть (сміється) Але я потроху вчуся, у спілкуванні. Українська справді непроста – граматика, відмінки. Англійська, порівняно з українською, дуже зрозуміла!

Ми не дуже перетинаємося з українськими студентами в університеті. Є наче стіна: ми тут, а вони – по той бік. Як іноземна студентка, я відчуваю, що не є частиною університету.

Що тебе найбільше дивує в Україні?

Дівчата багато сміються. Постійно!

Я не люблю, коли старші люди самі на вулиці. Коли бабуся переходить дорогу і водії кричать їй: «Давай швидше!». Де її діти чи родичі? Я почуваюся погано, коли люди похилого віку ходять, скажімо, самі, по ринку.

В Гані ми віримо в міцну сім’ю. В Україні, коли люди одружуються, вас є тільки двоє: чоловік та дружина. В Гані ми пов’язані з родиною. І за старшими людьми завжди хтось доглядає. Вони й не дуже люблять ходити самі по вулицях. Їм подобається лишатися вдома з онуками.

І ще одне. Українські жінки працюють більше за чоловіків. Значно більше. Вони роблять багато чоловічої роботи. Я бачила жінок, які штукатурять будинки. В Гані не так. У деяких селах досі дівчата навіть не навчаються в школі. Але тепер жінки борються за гендерну рівність, хочуть бути обраними в парламент. Жінки говорять чоловікам: стоп, ми теж здатні на щось! В Україні жінки важко працюють. І мені це подобається!

Я бачу тут старших жінок, які носять високі підбори. Я думаю, вони показують, наскільки вони сильні.

Що такого ти побачила у Франківську, чого не очікувала?

Чоловіки плюють довкола на вулицях – це жахливо!

А ще я ненавиджу, коли люди курять!

В моїй країні курити небезпечно. Це заборонено, здається, з 2010 року. Тебе можуть арештувати і лишити в камері на кілька днів. Навіть якщо ти куриш у власній кімнаті і хтось доповість поліції, тебе арештують. Люди, звісно, курять, розраховуючи на удачу.

Чи ти боялася війни, коли їхала минулого літа в Україну?

Ні, я боялася расизму. Мої друзі, які навчаються в Тернополі багато розповідали мені про це. Мені здається, що Івано-Франківськ безпечніший. У Тернополі б’ють темношкірих, грабують на вулицях. В Тернополі тебе просто можуть перестріти з ножем чи пістолетом і забрати все. Там вбили одну студентку з Нігерії... Друзі з Тернополя застерігали мене, що люди в Україні расисти і я маю бути обережною. 

Я дуже темна, темніша за інших чорношкірих. Я добре знаю це і тому боялася.

Бувало через це некомфортно на вулицях Франківська?

Так, особливо в автобусах. Наприклад, я заходжу в автобус і хочу сісти поруч із кимось. І людина просто встає і сідає на інше місце. Але я чекала на щось подібне, так що не переймаюся. Тим паче, все не так погано, як я очікувала. Расисти є навіть в Гані.

Що тобі подобається у місті?

Вулиці в Івано-Франківську дуже чисті. Скрізь урни, і мені подобається, як це тут контролюється. Навіть велосипедисти кидають сміття в урни! В Гані – зовсім інша картина. Уряд розставляє дуже великі сміттєві контейнери, щоб вони були принаймні помітні, але люди все одно кидають сміття повз. Я деколи думаю, що нам в Африці потрібна якась ін'єкція.

Чого тобі не вистачає у Франківську?

Інгредієнтів для приготування їжі! Ямсу, наприклад. Але я люблю рис, картоплю і макарони, так що мені нормально тут.

Куди плануєш їхати на літні канікули?

Ми групою їдемо в Одесу. Я знаю, що там є море, пляж і місто дуже гарне.

 

Ufra


24.06.2015 1281 0
Коментарі (0)

28.07.2025
Павло Мінка

Фіртка розповідає, як незаконні заправки та контрафактне виробництво пального загрожують економіці й безпеці регіону.  

731
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

672
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3284
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21368
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2144
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1623 1

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

493

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

305

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

902

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2302
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

590
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1138
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

292
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

916
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

886
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

788
23.07.2025

Програма промоції читання «Текстура» спільно з «Видавництвом Старого Лева» запрошують на розмову довкола абетки-енциклопедії «Антонич від А до Я» — книжки, що розповідає про поета, закоханого у світ, сонце й слово.  

161
25.07.2025

263 народні депутати підтримали законопроєкт, зокрема — дев’ятеро з Івано-Франківщини. Хто і як голосував, і якою була їхня реакція згодом — розповідає Фіртка.

1632 1
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

507
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1462 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2325 4