
У Карпатському Шпиталі, що в Івано-Франківську, керівник команди лікувального закладу та підполковник медичної служби Євген-Роман Ліщинський власноруч створив "Стіну Пам'яті" на честь полеглих у російсько-українській війні медиків.
Про проєкт та процес створення військовослужбовець розповів журналістці Фіртки.
Так, ідея в підполковника Євгена-Романа Ліщинського виникла на початку цього року.
"Метою було вшанувати всіх загиблих на війні, які мають відношення до медичної служби.
Тут відображаються не лише лікарі, а й всі представники медичної служби, водії, санітари, медичні сестри, фельдшери, бойові медики, старші бойові медики. Є і цивільні лікарі, є представники добровольчих формувань, госпітальєри, ПДМШ, а також ДСНС, поліції, усіх силових структур.
Маємо один ряд, який представлений медиками, які загинули під час проведення АТО/ООС. Усі інші — це полеглі під час повномасштабного вторгнення", — розповідає військовослужбовець.
За словами підполковника, було складно знайти фотографії та усю інформацію про полеглих.
"Інформацію збирав з відкритих джерел, зокрема й з Вікіпедії. Систематизував дані, шукав фотографії загиблих, трансформував їх у вектор і шляхом лазерного випалювання формував такі дощечки. Робив усе безпосередньо сам. Тенденція така, що у 2022-2023 роки ще про людей писали, а за 2024 рік — уже важче було шукати біографічні дані.
Бувало, що на збір інформації витрачалось по чотири-п'ять годин систематичного пошуку. Потім обробка фото, що займає деякий час, а гравіювання одної таблички — орієнтовно 25-30 хвилин.
У зв'язку з завантаженістю потратив усього близько п'яти місяців. Перших 50 табличок були реалізовані 28 лютого. А на посвячення пасок на Великдень владика посвятив і "Стіну Пам'яті", на якій було вже 170 табличок", — каже Євген-Роман Ліщинський.
Наразі всього є 507 табличок з даними про загиблих.
"Це люди з усієї України. На дошках вказано місце народження і місце загибелі. Близько 150 я знав особисто. Планую систематизувати всю інформацію в електронну базу і, мабуть, видати книгу.
Працював також по двох джерелах. Спочатку збирав дані у відкритих джерелах Вікіпедії — там хронологічна послідовність. Коли почав опрацьовувати інше джерело, то там є багато незбіжностей, тому почав систематизувати по алфавіту.
З інформації, яка у мене є на цю мить, виготовлені вже всі дошки. Але війна триває і, на жаль, медики далі гинуть", — вказує підполковник.
Як зазначає військовий капелан, отець Роман Винничук, ці дошки пам'яті є ініціативою командира Карпатського Шпиталю.
"Підтримую цей проєкт, оскільки це наші Герої.
Найперше, що ми повинні не забувати, — це пам'ять і подяка, честь тим, хто віддав життя за волю і гідність нашої держави. А цей проєкт якраз нагадує нам за людей, які лікуючи інших, пожертвували собою.
Сьогодні також День Героїв. Цього дня, 23 травня, вбили Євгена Коновальця, засновника ОУН. Отже, вшановуємо таким чином усіх наших Героїв", — говорить капелан.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: