Статус «AUTUMN» або як пережити осінню депресію з користю?

 

/data/blog/117029/56cac81619f4c465f09c3011bd4bfb1c.jpg

 

Літо – це асоціація з відпусткою, з відпочинком, позитивними емоціями. А осінь асоціюється із закінченням цього, з поверненням до роботи, із збільшенням обов’язків, певним «завантаженням». Оцей перехід люди можуть називати депресією.

 

«Депресія» (від лат.  слова depressum - придушення) - це психологічний розлад, що характеризується зниженим настроєм, гальмуванням інтелектуальної та моторної діяльності, зниженням вітальних спонукань, песимістичними оцінками себе і свого становища в навколишній дійсності, соматоневрологічних розладами. Депресії притаманні такі когнітивні властивості, як негативна, нищівна оцінка власної особистості, зовнішнього світу і майбутнього.

 

Осіння депресія – це особливий психоемоційний стан, який характеризується пригніченим настроєм, байдужістю, апатією та невизначеністю. Людина, що на неї страждає, не завжди усвідомлює, чого хоче. Втрачається так званий орієнтир майбутнього.

 

Психологи підрахували: восени майже 50% людей страждають від осінньої депресії. В сірий похмурий день бажання начебто вичерпуються, вранці важко вставати, лінь іти на навчання чи роботу.

 

У психофізіологічному аспекті стан осінньої депресії пояснюється тим, що скорочується світловий час доби, збільшується вироблення гормону мелатоніну. Це понижує працездатність, створює гнітючий настрій. Опале листя, дощі та сильні вітри посилюють переживання, людина налаштовується на негатив.

 

Проте серйозно замислитись та звернутися до фахівців необхідно тоді, коли такий стан – затягнувся надовго і крім поганого настрою у людини прослідковуються дані ознаки – незадовільне самопочуття – туга, апатія, слабкість, дратівливість, зниження самооцінки, замкнутість, погіршення уваги, зниження працездатності, порушення пам’яті, млявість, підвищений апетит або ж його відсутність та безсоння. Ці симптоми можуть бути наслідком серйозних психологічних проблем.

 

Найчастіше від осінніх перепадів настрою страждають жінки та люди зрілого і похилого віку.

 

Людина завжди шукає спосіб реалізуватись і дуже важливо знайти улюблену справу, яка б приносила задоволення.

 

Практичні поради про те, як організувати свій день, дозвілля і раціон, щоб не дати осінній депресії анінайменшого шансу:

 

  •     більше бувайте на сонці або в яскраво освітленому приміщенні. Так як на зниження настрою безпосередньо впливає гормон мелатонін, секреція якого збільшується в темний час доби, фототерапія (терапія світлом) допоможе зменшити його вироблення і помітно поліпшити емоційний стан.
  •     допомогти боротися з поганим настроєм може і насичене культурне життя – відвідування театрів, перегляд фільмів. Хорошими ліками завжди буде сміх, тож вечори гумору ніколи не завадять;
  •     варто також зосередити увагу на позитивних моментах життя, поспілкуватися з рідними, відпочити з друзями;
  •   збільшіть фізичні навантаження. М'язова робота сприяє виробленню ендогенних опіатів, що викликають легкий ейфоричний стан. Вибрати ігри спортивні або сексуальні - це вже справа особистого смаку;
  •     даруйте тілесне задоволення собі та іншим. Грумінг - турбота про своє тіло і тіло інших - запускає вироблення ендорфінів, тобто гормонів, що підвищують настрій. Щоб порадувати себе, можна зробити масаж, обійнятися з близькою людиною, потанцювати сальсу або заплести волосся;
  •     нормалізуйте режим сну. Дослідження показали, що люди, які перебувають в депресивному стані сплять на кілька годин більше здорових людей. Збільшується також частка швидкого сну - фази, у якій нас відвідують сновидіння. Така особливість може бути пояснена тим, що люди, які впали в зневіру прагнуть сховатися в світі своїх фантазій від сірої реальності. Тому для підтримки гарного настрою достатньо прокидатися щодня рано вранці: таким чином ви вб'єте ще одного зайця - довше будете перебувати на сонячному світлі;
  •     вживайте алкоголь усвідомлено. Алкоголь здатний захистити організм людини від шкідливого впливу стресу, але приймати його слід періодично, але нерегулярно, щоб уникнути звикання.
  •     рекомендовано змінити стиль одягу, його колір. Зосередитися на жовтих, помаранчевих барвах, які приносять своєрідну насолоду;
  •     головне правильно та збалансовано харчуватися, тобто споживати достатню кількість вуглеводів, жирів і білків.

 

Намагайтеся створити сприятливу атмосферу у своєму мікросоціумі, тоді осінь не зможе стати причиною поганого настрою.

 

 

Христина Шибіста (Кудря)

практичний психолог,

консультант у методі позитивної

психотерапії


Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

273
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1690
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3147
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1158
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1195 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

235

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1109

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

409
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1307
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7475
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

612 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470