Станіславські протистояння

 

Протистояння та скандали зазвичай супроводжують будь якого громадського діяча не залежно від того, яку роль чи який функціонал він відіграє у житті країни, регіону, області чи міста (містечка). Цікавими та плідними на сварки зазвичай відмічений і Івано-Франківськ.

Особливо цікавими для пересічного Франківчанина бувають конфлікти пов’язані з розкраданням державних грошей. Адже гроші державні за звичаєм та культурологічними чи психологічними особливостями поведінки «осіб радянського стилю мислення» належать народу, а те що народне воно ж спільне.

Відповідно те, що спільне може бути в тиху привласнене, прикуплене «за дешево» чи просто і так банально «злизане». Головне в цій справі, як то кажуть, щоб ніхто не бачив, бо якщо побачить то обов’язково треба ділитися, а наш постсовковський народ ділитися не любить.

Особливо народ не любить ділитися з органами (маємо на увазі так званих блюстителів порядку), адже ці месники з гордо піднятими в гору головами, з влучністю блискавки можуть пришити хоч якусь та маленьку справу (компромат). Справу, якою потім будуть підсвідомий чи свідомий страх стимулювати, шляхом банального шантажу.

Отже, наші совковські псевдогерої (хабарники, казнокради, корупціонери і т.д.) потрапляють в лещата корумпованої машини під назвою (… а назв до речі може бути багато, починаючи від ОДА, МВС, СБУ і закінчуючи лікарнями …) бюрократичний апарат не мають змоги з нього вирватися, а з часом так звикають до комфортних умов болота під назвою «влада», що стають від «болота» залежними. Сидять у владі, як жабки в болоті і квакають, як нам там хороше жити, проте реальних результатів роботи не відчуває ніхто. Позаяк в болоті опинилися всі ті хто квакають і ті хто намагаються в ньому не потонути (тобто пересічні люди).

А тут зазвичай найцікавіше, адже саме завдяки пересічному люду стало можливим вибудувати систему в форматі влад – хабар – персоналія. Позаяк, саме кожен індивід, кожен так би мовити член нашого містечка, є тим хто активовує процеси гниття болота (Станіславова). Адже, так зручно іноді і так комфортно до прикладу перевищивши швидкість на одній з центральних вулиць міста на зустріч працівнику ДАІ тицьнути з не прихованою скорботою «Лесю Україну» і тим самим позбутися все законного покарання.

Отже, основна проблема нашого славного міста Івано-Франківська, загалом в адміністративному та владному контексті, це беззаперечно корупція. Корупція, як явище природне зародилося в Україні доволі давно, але нас дедалі більше цікавить корупція сучасна з усіма їй притаманними наслідками. До речі наслідки зазвичай бувають доволі приємними, і постають вони у формі дорогих авто, заміських будинків і т.д. Проте бувають і негативні, як прояв Феміди, хоча доволі рідко.

От згадайте до прикладу останній скандал пов'язаний з хабарництвом і наведіть приклад того, як можновладця притягнули до відповідальності (маємо на увазі кримінальну відповідальність). Одразу ж в пам’яті повстають прізвища 5 – го прим’єр - міністра Павла Лазаренка звинуваченого в розкраданні державного майна, депутата Віктора Лозинського засудженого за вбивство та ректора Петра Мельника проти котрого відкрита справа за хабар.

Але це по своїй суті та за наповненням доволі гучні скандали, котрі у власному підтексті на справді не мають нічого спільного з боротьбою за справедливість. От згадайте, гучні скандали останніх років пов’язані з хабарництвом на місцевому рівні, а не згадаєте, бо таких не має. Проте спостерігаючи за станом доріг у місті Івано-Франківську наштовхуєшся на думку, що все таки, щось тут не так, як має бути. Особливо коли звертати увагу на вулицю Набережна чи на ремонт вулиці Т.Шевченка.

Так, що ж приховується в світлих головах наших можновладців, котрі не мають змоги знайти ресурси на ремонт доріг, шкіл, лікарень та інших установ важливих для комфортного життя громади Івано-Франківська. Доволі цікавим видається досвід загублених в історії часів коли за крадіжку до прикладу відтинали руку, чи вухо і в той час, злодія-хабарника було доволі просто ідентифікувати по відсутній кінцівці чи іншій частині тіла.

Сьогодні в процесі формування сучасної судової системи доволі цікавими видаються традиції Різдвяного засівання, котрі стали відомі завдяки скандально відомому суддеві Ігореві Зваричі. Офіційне свідчення знайдених понад двох мільйонів гривен у домі суді засвідчують не аби, яку велику кількість засівальників, що відвідали Ігоря. Такі спостереження засівання глибоко вкорінені не стільки у судову систему нашого краю, вони вкорінені в систему мислення пересічних громадян. Відповідно ми, жителі краю і країни є відповідальними за ту корумпованість, яку самі і сіємо в нашому суспільстві.

Спостерігаючи за розвинутими проєвропейськими суспільствами, що сотні років виховували в собі демократію та прагнення суспільного гуманізму так хочеться, щось подібне мати у себе вдома.

Проте цілком логічно зрозуміло, що за 23 роки ми до Євросоюзу не дострибнули і ще довго прийдеться підстрибувати, щоб виховати основні засади свободи і рівності, які толерує цивілізований і демократичний світ. Доволі помітною та відчутною є різниця між просунутими країнами Європи і Україною, коли просто поспостерігати за перехожими в центральній частині Івано-Франківська.

Спостереження тотального тютюнопаління під час прогулянок містом в не відведених для цього місцях чи територіях з усіма наслідками та киданням окурків на бруківку. Доволі цікавою проте ідентичною є ситуація з споживанням хмільних напоїв. Сучасне життя провінційного Станіславова, застрягло в проваллі між Австро-Угорським та Радянським періодами і маючи елементи «совка» намагається інтегруватися в Європу.

Цікавою є наша Франківська інтеграція з корупцією, багаторічним ремонтом вулиці Т.Шевченка, міським озером наповненим водоростями та революційною боротьбою за Схід.

Прогулюючись вулицями старого Станіславова стаєш свідком змін, поступових подекуди важких і драматичних змін життя Прикарпаття. Як то кажуть, що все що робиться то на краще. Отже, будемо сподіватися на краще світле майбутнє, котре принесе нам завершення АТО, потужним копняком долі інтегрує нас в ЄС і подарує радощі просунутої Європейської демократії. Та зараз і в цей момент, як говорить стародавня латинська приказка «SATORAREPOTENETOPERAROTAS» (Великий засівач допомагає в роботі, вся робота великого сіяча в його руках) нам треба зціпивши зуби працювати. Думаємо треба працювати, кожному в своїй сфері та найбільш цінною має стати робота духовна і культурна.

Самовдосконаленням це робота, найважча внутрішня робота кожного в нашому маленькому місті, що зможе віддзеркалитися, в чистих вулицях, привітних людях, зменшенні рівня хабарництва та загалом в окультурненні суспільства, котре борсається в совдеповському минулому. Тож, кожен має змогу закласти камінець в розбудову нашого суспільства не тільки будучи причетним до матеріальної допомоги на проведення АТО, але й над власною внутрішньою роботою по вдосконаленню душі і духу.


09.09.2014 Василь Остап'як 1872 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700