Станіславські протистояння

 

Протистояння та скандали зазвичай супроводжують будь якого громадського діяча не залежно від того, яку роль чи який функціонал він відіграє у житті країни, регіону, області чи міста (містечка). Цікавими та плідними на сварки зазвичай відмічений і Івано-Франківськ.

Особливо цікавими для пересічного Франківчанина бувають конфлікти пов’язані з розкраданням державних грошей. Адже гроші державні за звичаєм та культурологічними чи психологічними особливостями поведінки «осіб радянського стилю мислення» належать народу, а те що народне воно ж спільне.

Відповідно те, що спільне може бути в тиху привласнене, прикуплене «за дешево» чи просто і так банально «злизане». Головне в цій справі, як то кажуть, щоб ніхто не бачив, бо якщо побачить то обов’язково треба ділитися, а наш постсовковський народ ділитися не любить.

Особливо народ не любить ділитися з органами (маємо на увазі так званих блюстителів порядку), адже ці месники з гордо піднятими в гору головами, з влучністю блискавки можуть пришити хоч якусь та маленьку справу (компромат). Справу, якою потім будуть підсвідомий чи свідомий страх стимулювати, шляхом банального шантажу.

Отже, наші совковські псевдогерої (хабарники, казнокради, корупціонери і т.д.) потрапляють в лещата корумпованої машини під назвою (… а назв до речі може бути багато, починаючи від ОДА, МВС, СБУ і закінчуючи лікарнями …) бюрократичний апарат не мають змоги з нього вирватися, а з часом так звикають до комфортних умов болота під назвою «влада», що стають від «болота» залежними. Сидять у владі, як жабки в болоті і квакають, як нам там хороше жити, проте реальних результатів роботи не відчуває ніхто. Позаяк в болоті опинилися всі ті хто квакають і ті хто намагаються в ньому не потонути (тобто пересічні люди).

А тут зазвичай найцікавіше, адже саме завдяки пересічному люду стало можливим вибудувати систему в форматі влад – хабар – персоналія. Позаяк, саме кожен індивід, кожен так би мовити член нашого містечка, є тим хто активовує процеси гниття болота (Станіславова). Адже, так зручно іноді і так комфортно до прикладу перевищивши швидкість на одній з центральних вулиць міста на зустріч працівнику ДАІ тицьнути з не прихованою скорботою «Лесю Україну» і тим самим позбутися все законного покарання.

Отже, основна проблема нашого славного міста Івано-Франківська, загалом в адміністративному та владному контексті, це беззаперечно корупція. Корупція, як явище природне зародилося в Україні доволі давно, але нас дедалі більше цікавить корупція сучасна з усіма їй притаманними наслідками. До речі наслідки зазвичай бувають доволі приємними, і постають вони у формі дорогих авто, заміських будинків і т.д. Проте бувають і негативні, як прояв Феміди, хоча доволі рідко.

От згадайте до прикладу останній скандал пов'язаний з хабарництвом і наведіть приклад того, як можновладця притягнули до відповідальності (маємо на увазі кримінальну відповідальність). Одразу ж в пам’яті повстають прізвища 5 – го прим’єр - міністра Павла Лазаренка звинуваченого в розкраданні державного майна, депутата Віктора Лозинського засудженого за вбивство та ректора Петра Мельника проти котрого відкрита справа за хабар.

Але це по своїй суті та за наповненням доволі гучні скандали, котрі у власному підтексті на справді не мають нічого спільного з боротьбою за справедливість. От згадайте, гучні скандали останніх років пов’язані з хабарництвом на місцевому рівні, а не згадаєте, бо таких не має. Проте спостерігаючи за станом доріг у місті Івано-Франківську наштовхуєшся на думку, що все таки, щось тут не так, як має бути. Особливо коли звертати увагу на вулицю Набережна чи на ремонт вулиці Т.Шевченка.

Так, що ж приховується в світлих головах наших можновладців, котрі не мають змоги знайти ресурси на ремонт доріг, шкіл, лікарень та інших установ важливих для комфортного життя громади Івано-Франківська. Доволі цікавим видається досвід загублених в історії часів коли за крадіжку до прикладу відтинали руку, чи вухо і в той час, злодія-хабарника було доволі просто ідентифікувати по відсутній кінцівці чи іншій частині тіла.

Сьогодні в процесі формування сучасної судової системи доволі цікавими видаються традиції Різдвяного засівання, котрі стали відомі завдяки скандально відомому суддеві Ігореві Зваричі. Офіційне свідчення знайдених понад двох мільйонів гривен у домі суді засвідчують не аби, яку велику кількість засівальників, що відвідали Ігоря. Такі спостереження засівання глибоко вкорінені не стільки у судову систему нашого краю, вони вкорінені в систему мислення пересічних громадян. Відповідно ми, жителі краю і країни є відповідальними за ту корумпованість, яку самі і сіємо в нашому суспільстві.

Спостерігаючи за розвинутими проєвропейськими суспільствами, що сотні років виховували в собі демократію та прагнення суспільного гуманізму так хочеться, щось подібне мати у себе вдома.

Проте цілком логічно зрозуміло, що за 23 роки ми до Євросоюзу не дострибнули і ще довго прийдеться підстрибувати, щоб виховати основні засади свободи і рівності, які толерує цивілізований і демократичний світ. Доволі помітною та відчутною є різниця між просунутими країнами Європи і Україною, коли просто поспостерігати за перехожими в центральній частині Івано-Франківська.

Спостереження тотального тютюнопаління під час прогулянок містом в не відведених для цього місцях чи територіях з усіма наслідками та киданням окурків на бруківку. Доволі цікавою проте ідентичною є ситуація з споживанням хмільних напоїв. Сучасне життя провінційного Станіславова, застрягло в проваллі між Австро-Угорським та Радянським періодами і маючи елементи «совка» намагається інтегруватися в Європу.

Цікавою є наша Франківська інтеграція з корупцією, багаторічним ремонтом вулиці Т.Шевченка, міським озером наповненим водоростями та революційною боротьбою за Схід.

Прогулюючись вулицями старого Станіславова стаєш свідком змін, поступових подекуди важких і драматичних змін життя Прикарпаття. Як то кажуть, що все що робиться то на краще. Отже, будемо сподіватися на краще світле майбутнє, котре принесе нам завершення АТО, потужним копняком долі інтегрує нас в ЄС і подарує радощі просунутої Європейської демократії. Та зараз і в цей момент, як говорить стародавня латинська приказка «SATORAREPOTENETOPERAROTAS» (Великий засівач допомагає в роботі, вся робота великого сіяча в його руках) нам треба зціпивши зуби працювати. Думаємо треба працювати, кожному в своїй сфері та найбільш цінною має стати робота духовна і культурна.

Самовдосконаленням це робота, найважча внутрішня робота кожного в нашому маленькому місті, що зможе віддзеркалитися, в чистих вулицях, привітних людях, зменшенні рівня хабарництва та загалом в окультурненні суспільства, котре борсається в совдеповському минулому. Тож, кожен має змогу закласти камінець в розбудову нашого суспільства не тільки будучи причетним до матеріальної допомоги на проведення АТО, але й над власною внутрішньою роботою по вдосконаленню душі і духу.


09.09.2014 Василь Остап'як 1908 1
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

881
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1914 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

881
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1