Станиславівські оголошення: "театр живих зображень" пана Езера

 

Приблизно так виглядала вистава театру живих зображень.

 

Не секрет, що навіть деякі дорослі люблять дивитися мультики, не кажучи вже про дітей. Але мало хто знає, що сто років тому до Станиславова приїздив "театр живих зображень", де дія на екрані створювалася за принципом мультиплікації.

Приблизно так виглядала вистава театру живих зображень.

За допомогою спеціального обладнання на екрані за секунду змінювалось близько тридцяти фотографій чи малюнків, записаних на целулоїдну плівку. Це створювало видимість того, що персонажі рухались, говорили чи співали. За допомогою фонографа відтворювався звук, і оператор повинен був слідкувати, щоб він співпадав з картинкою. Це було дуже нелегкою справою, тож часом траплялося, що якийсь персонаж говорив чи співав з закритим ротом, що викликало сміх у залі.

театр Езера Станиславів

Як бачимо з реклами, розміщеної в "Кур’єрі Станиславівському" за 18 липня 1909 р., цей театр зображень, що співали, рухались і говорили, давав вистави на вулиці Третього Мая на місці спаленого парового млина. В 1860-х роках підприємець Іммердауер спорудив млин на тому місці, де зараз п’ятиповерховий будинок по вул. Грушевського, 22. Наприкінці 1890-х років трапилась пожежа, і чотириповерховий млин вигорів зсередини, тож його довелося знести. На утвореному пустирі якраз і розмістився великий намет мандрівного театру живих зображень. Реклама повідомляє також, що обладнання, яке використовувалось у театрі, було найновішим, найдосконалішим і працювало за допомогою електрики. Вистави проходили щодня, причому кожні три дні програма змінювалась. Вони здебільшого відтворювали виступи відомих вар’єте, цирків, уривки театральних вистав, репортажі актуальних подій. Наприклад, у 1903 р. в театрі можна було побачити репортаж з візиту цісаря до Львова. В рекламі театру інколи використовувалась емблема у вигляді крилатого чудовиська, що тримало в одній руці ліхтар, а другою затискало жмут блискавок. Мабуть, це символізувало електричний струм і світло, які використовувались під час вистав.

Власником цього мандрівного театру був Франц-Йозеф Езер, який був досить відомою особистістю в Австро-Угорській імперії. 

Станиславів історія

                                              Франц-Йозеф Езер

В деяких рекламних оголошеннях власниками закладу були названі брати Езери, тож, очевидно, цей бізнес був сімейним. Франц-Йозеф Езер народився в 1866 р. і вважав себе чехом, хоч його батько походив зі знатної німецької родини, яка у давні часи навіть володіла замком у Саксонії. Батьки майбутнього власника театру займалися організацією художніх виставок. Сам Езер спочатку був фотографом, але коли було винайдено обладнання для "живих зображень" пристрасно захопився цією ідеєю. Австрійська газета "Kinematographische Rundschau" ("Кінематографічний огляд") вважала Езера справжнім експертом фотографії й кінематографа, який досконало знав історію цих видів мистецтва і активно популяризував їх у провінційних містах і містечках великої імперії. До речі, пан Езер був також зразковим сім’янином. В 1913 р. австрійська газета привітала його і його дружину зі срібним ювілеєм щасливого сімейного життя.

В Станиславові вистави мандрівного театру Езера проходили з великим успіхом. Інколи вони відбувалися не в наметі, а у міському театрі (нині Обласна філармонія). Проте в липні 1909 р. пан Езер потрапив у велику халепу, причому без жодної своєї провини. Працівник його театру тяжко образив одного з мешканців Станиславова, сказавши йому щось на кшталт "польська свиня". Що тут почалося! Польська молодь міста бомбардувала намет Езера камінням, було поранено кілька поліцейських, які намагалися убезпечити глядачів під час вистави. Працівника театру за таку образу було заарештовано на два дні, а пан Езер мусив з’явитися до редакції "Кур’єра Станиславівського" й показати свої документи, які доводили, що він справді чех, а не "прусак" і народився в Любляні.

Пізніше було з’ясовано, що зухвалий працівник не належав до трупи Езера, а був лише тимчасовим робітником, найнятим у Станиславові. Звали його Францішек Ґлуховський, він мав 33 роки і, судячи з усього, був … поляком, але чомусь вирішив удати з себе німця. Після скандалу театр Езера спішно покинув Станиславів, про що дуже шкодували мешканці міста. Адже він вніс таке пожвавлення у розмірене провінційне життя!

 

Олена Бучик, Курс


10.04.2016 1138 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2513
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1599 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2