Станиславівські оголошення: монстр на голові

 

Реклама крамниці капелюшків, «Кур’єр Станиславівський» від 13 жовтня 1907 р.

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за «меседжами», які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

 Реклама крамниці капелюшків, «Кур’єр Станиславівський» від 13 жовтня 1907 р.

Для сучасної людини капелюх – звичайний предмет одягу, з яким не пов’язані жодні умовності чи обмеження. Щоправда, порядний галичанин усе ж зніме його, коли заходить до церкви чи минає храм.

Для наших предків капелюх був статусним аксесуаром, мірилом життєвого успіху й індикатором вихованості. Аж до середини ХХ ст. капелюх був невід’ємною частиною іміджу чоловіків і жінок, а виходити на вулицю з непокритою головою вважалося поганим тоном. Як бачимо з оголошення, в Станиславові дамські й дитячі капелюшки можна було придбати у крамниці пані Целестини Смутнової, що діяла з 1893 р. Станом на 1907 р. вона знаходилася у будівлі Міщанського банку по вул. Сапєжинській, 15 (нині вул. Незалежності).  

Якщо вірити рекламі, тут пропонували великий вибір капелюшків на осінньо-зимовий сезон – від найдешевших до найбільш вишуканих. В асортименті крамниці були й оригінальні моделі з Відня і Парижа. Власниця обіцяла низькі і сталі ціни, адже магазин намагався продавати дешево, щоб мати хороший збут.

В ті часи були модні капелюшки з багатим декором. Їх прикрашали квітами, пір’ям, різноманітними додатками у вигляді плодів, ягід, стрічок, мережива, навіть пташок і гнізд. Вишуканий капелюшок коштував недешево й свідчив про добробут своєї власниці і її високе становище в суспільстві. Містом ходили легенди про модниць, які розорювалися самі й робили банкрутами чоловіків і коханців через свою надмірну любов до капелюшків. У 1912 р. газета «Кур’єр Станиславівський» розповіла напівлегенду про чарівну актрису, яка замовляла по 150-200 капелюшків у рік.

Місцева преса кепкувала з модниць, називаючи великі капелюшки «лелечими гніздами» і «крилатими чудовиськами». «Сучасна мода вдягла нашим дамам на голови монстра просто вражаючої ширини й немислимих розмірів – справжнє крилате чудовисько» – писав уже згаданий «Кур’єр Станиславівський» у 1909 р. Газета згадує й про випадок у місцевому парку, коли якийсь юнак жартівливо застиг у молитовній позі перед панянкою у величезному капелюшку, ніби вона була якоюсь екзотичною богинею. Дівчина засоромилася і втекла.

Певні незручності, пов’язані з капелюхами, відчували й станиславівські джентльмени. Справа в тому, що вихований чоловік повинен був знімати капелюха кожного разу, коли вітався з дамою, навіть узимку в тридцятиградусний мороз. «До ревматизму, головного болю, застуди чи навіть запалень може призвести вітання взимку зі зняттям головного убору» – засуджувала преса цей варварський звичай і просила дам не вимагати вітатися з ними таким чином. Більше того, жінок закликали рішуче оголосити протест і навіть започаткувати відповідну акцію. Але дами – які жорстокі! – мовчали.

Вихований пан також знімав капелюха, коли заходив до кав’ярні, крамниці, офіційної установи, що теж у багатьох викликало невдоволення. «Чи то принизить купця, якщо, купуючи у нього, ми не знімемо капелюха? Чи образить касирку, якщо маючи в руці сумку й два чи три пакунки, ми вдягнемо капелюх, щоб зручніше було дістати гаманець? Чи то буде браком поваги до урядової установи, якщо у юрбі на пошті ми отримаємо лист, посилку чи підпишемо документ у капелюсі?» І всі визнавали справедливість цих претензій, але ніхто не хотів порушувати норми етикету й видаватися невихованим. Тож джентльмени мучилися і … продовжували знімати капелюхи.

 

Курс

 


31.08.2015 1041 0
Коментарі (0)

13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

751
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1017 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3303 4
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33691
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2585
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3788

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

179

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

611

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1509

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

921
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

467
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

376
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

748
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12048
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1338
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1125
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1224
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

355
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

103
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

221
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1116
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

4150